U Hrvatskoj se godišnje posvaja manje od 100 djece, iako barem 400 djece ispunjava uvjete za posvojenje, a jedan od najvećih problema je odugovlačenje s postupkom oduzimanja roditeljske skrbi, upozoreno je u petak na Konferenciji o posvajanju s međunarodnih sudjelovanjem, koju je organizirala udruga Adopta
Članica Upravnog odbora Adopte Diana Topčić-Rosenberg istaknula je kako je udruga dosad predlagala izmjene niza propisa, kako bi se ubrzalo posvajanje djece i pospješila provedba postojećih akata, ali u zadnje tri godine ništa nije učinjeno na tome.
U Hrvatskoj postoji značajan interes za posvajanje djece jer je zabilježeno oko 1300 potencijalnih posvojitelja, no zbog sporosti sustava sve je više onih koji usvajaju djecu iz inozemstva, a to otvara opasnost od trgovine djecom.
Također, unatoč velikom interesu, zbog spore procedure procesa posvajanja djeca koja su u sustavu državne skrbi odrastaju i dolaze u dob kada teže pronalaze roditelje, kaže Topčić-Rosenberg.
Poručila je da su pretpostavke za poboljšanje statistike posvajanja ubrzavanje postupaka oduzimanja roditeljske skrbi i uvođenje poticajnih mjera za veći broj posvajanja, pogotovo za teško posvojivu djecu, a to su djeca starije dobi, pripadnici nacionalnih manjina i djeca s poteškoćama.
Na konferenciji sudjeluju stručnjaci iz područja socijalne skrbi, dječjih domova i obiteljskih centara koji se bave posvajanjem i rade s posvojiteljskim obiteljima, a predavanje će održati i John Simmonds, stručnjak iz Velike Britanije.
Raspravlja se o izazovima pri donošenju odluka o lišavanju roditeljske skrbi, toksičnom stresu i njegovu utjecaju na intelektualni i emocionalni razvoj djeteta, utjecaju LifeStoryWork metode na integraciju osobne povijesti djeteta, te o posvojenju u Hrvatskoj.