DOSTIGLA GA SRPSKA TJERALICA

Uhićen član ratnog predsjedništva BiH Ejup Ganić

01.03.2010 u 17:56

Bionic
Reading

Oko 16 sati, u zračnoj luci Heathrow u Londonu uhićen je Ejup Ganić, nekadašnji član ratnog Predsjedništva BiH, protiv kojeg je Srbija raspisala tjeralicu zbog ratnog zločina

Srbija je tjeralicu za Ganićem raspisala zbog navodnih napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. MUP Srbije raspisao je početkom 2009. tjeralice protiv 19 osoba iz BiH, među kojima su i bivši članovi predsjedništva BiH Ejup Ganić i Stjepan Kljujić. Prema podacima Centra javne bezbjednosti Istočnog Sarajeva, u napadima 2. i 3. svibnja ubijena su 42, a ranjena 73 pripadnika JNA, a 215 ih zarobljeno.

Da je Ganić uhićen, srbijanski su mediji javili već prije nekoliko dana, no sam Ganić je za sarajevske medije rekao da se zadržao u zračnoj luci, jer je čekao prtljagu te da je sve, zapravo, orkestrirano iz Beograda. Tada je negirao da za njim postoji tjeralica, a potporu je dobio i od aktualnog člana Predsjedništva BIH Harisa Silajdžića kojemu su nepostojanje tjeralice navodno potvrdili i u Interpolovom uredu u Londonu.

Informacije o traženom izručenju nije imao ni ministar pravde BiH Bariša Čolak, koji je dodao da ministrica pravde Srbije Snežana Malović ne može ni tražiti Ganićevo izručenje.

'Znam samo da je sporazumom koji smo potpisali sa Srbijom, kada je riječ o ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti, ključni element državljanstvo. To znači da, ako osoba optužena za ratni zločin ima mjesto boravka u BiH, bez obzira na to što je počinila zločin u drugoj državi, sudi joj se u BiH, a tako je i ako je obrnut slučaj', rekao je Čolak

Veleposlanstvo Velike Britanije u Sarajevu potvrdilo je da je ratni član BiH Predsjedništva Ejup Ganić uhićen u Londonu na temelju zahtjeva Republike Srbije za njegovim izručenjem ovoj zemlji zbog navodnih ratnih zločina na početku rata u BiH.

Ejup Ganić uhićen je danas na temelju inicijalnog zahtjeva Srbije za njegovim izručenjem ovoj državi. Pred sudom će Ganić odgovoriti na upit slaže li se s izručenjem, a Sud će potom donijeti odluku hoće li biti pušten iz pritvora uz jamčevinu", rekla je glasnogovornica veleposlanstva Velike Britanije u Sarajevu Biljana Ristović

Državni ministar sigurnosti Sadik Ahmetović rekao je za medije u BiH da Velika Britanija i Srbija imaju još od 1901. bilateralni sporazum koji omogućava međusobno izručenje državljana.