Iako se euro uvodi u Hrvatsku od početka iduće godine, već ove godine trgovci će morati istaknuti dvojne cijene, one u kunama i eurima. Prelazak na novu, europsku valutu označit će kraj djelatnosti mjenjačnica, čiji su se vlasnici već pripremili, a mnogi i preorijentirali na novu djelatnost
Walter Kapov, koji u Puli vodi dvije mjenjačnice No1, kaže da je čak 90 posto mjenjačkog posla vezan uz euro.
'Nemamo drugog nego zatvoriti, što se tiče našeg poslovnog usmjerenja. Zatvaramo, to je definitivno kraj priče. Imali smo mjenjačnice po cijeloj Istri: u Poreču, Umagu, Labinu, Pazinu i sve smo ih pozatvarali. Pripremili smo se na vrijeme', kaže Kapov, koji u pulskim mjenjačnicama zapošljava šestoro ljudi, piše Glas Istre.
Što će biti s njima i planira li preorijentirati djelatnost?
'Prenamjena je moguća. Imamo raznorazne opcije, širi spektar djelatnosti, od cvjećarnice nadalje, nismo vezani samo za ovaj posao. Radnici koji žele ostati će sigurno dobiti posao, ali u nekoj drugoj djelatnosti, veli Kapov te procjenjuje da u Puli sigurno posluje desetak mjenjačnica. Kaže da opstanak bez eura nije moguć jer na sve druge valute otpada manje od deset posto posla, a to ne bi bilo dovoljni ni za pokrivanje najma poslovnog prostora, a kamoli plaća' I u drugim pulskim mjenjačnicama su zabrinuti zbog najavljenog uvođenja eura. Smišljaju, kažu, što će ubuduće raditi. Opcija je preusmjeriti djelatnost i raditi nešto drugo.
Ester Jurinović iz Udruženja obrtnika Pule kaže da je u ovoj asocijaciji 19 obrtnika koji imaju upisanu djelatnost mjenjačnica. 'U svakom slučaju, neće im se isplatiti jer su na euru bazirali glavni dio posla. Morat će se orijentirati na nešto drugo', veli Jurinović.
U Hrvatskoj posluje oko tri tisuće mjenjačnica s desetak tisuća radnika koji će s uvođenjem eura ostati bez posla ukoliko poslodavac ne prenamijeni djelatnost.