Iako su posljednji dani bili obilježeni svađom premijera Andreja Plenkovića s medijima, glavna tema sjednice Vlade bio je rebalans proračuna. Uvodno je o tome progovorio i sam premijer
Plenković se na početku sjednice prisjetio Dana državnosti. 'Drago mi je da smo to obilježili prekrasnim svečanim koncertom u HNK. Drago mi je da je naš susjed, prijatelj i moj kolega Janez Janša bio s nama', kazao je Plenković uvodno.
Podsjetio je i da se obilježio Dan Hrvatske vojske i da je donesena odluka o nabavi aviona.
Govorio je i o covid potvrdama. 'Sustav je profunkcionirao odmah od jučer ujutro i svi naši građani koji žele izvaditi potvrdu preko e-građana to mogu učiniti', dodao je.
'I dalje su brojke povoljne, imamo manje brojeve što novozaraženih, što hospitalizianih. Povećeva se broj ljudi koji su cijepljenji. Sada smo skoro na 1,3 milijuna koji su primili jednu dozu. Polako i sigurno dolazimo do cilja od 50 posto cijepljenjih jednom dozom do kraja lipnja. Pozivam građane da se cijepe', kazao je Plenković o situaciji s koronavirusom.
Kazao je to što epidemija jenjava ne znači da se ne treba cijepiti. 'To je najbolji način da se osigura zdravstvena zaštita naših sugrađana i da se osigura boravak turista u Hrvatskoj. Molim vas, cijepite se što prije svi', kazao je premijer
Govorio je i o rebalansu proračuna. 'Sada je važno napraviti rebalans, prije svega zbog troškova koji su nastali u zdravstvenom sustavu. Povećat ćemo prihode za 3 milijarde kuna, a rashode koji se povećavaju za 9,4 milijarde kuna. Manjak u državnoj blagajni će biti 3,8 posto BDP-a', kazao je Plenković.
'Čestitam svima koji su dobili povjerenje u drugom krugu, čestitam svim novoizabranim vijećnicima te se veselim suradnji sa svim županima, gradonačelnicima i načelnicima', kratko se osvrnuo i na lokalne izbore.
Plenković čestitao Berošu što mu je iskazano povjerenje u Saboru
Ministar zdravstva Vili Beroš iznio je podatke o situaciji s koronavirusom, no prije nego što je uzeo riječ premijer Plenković mu je čestitao što mu je u Saboru iskazano povjerenje.
'Kao što smo odgovorili 5.7 prošle godine je tamo padao broj nazočnih, ali ne iz epidemioloških razloga. Slično je i s brojem ruku koje nisu uspjeli skupiti', rekao je Plenković.
'Nije lako kada vas u nemoći neutemeljeno kritiziraju, ali prebrodili smo i druge stvari', dodao je Beroš.
'Udio novozaraženih u testiranima u posljednja 24 sata je 7,64 posto. Pad broja zaraženih prati pad broja hospitaliziranih osoba', pobrojao je.
Osvrnuo se i na cijepljenje. 'Cijepljeno je 38,5 posto odraslog stanovništva. Više od pola milijuna osoba cijepljeno je i drugom dozom. Sve smo bliže cilju kolektivnog imuniteta do kraja lipnja, no važno je zadržati jednako visok intenzitet cijepljenja', poručio je Beroš.
Izmjena odluke o prelasku granice
O odlukama Stožera govorio je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
'Stožer je od zadnje sjednice vlade donio jednu odluku, koja je stupila na snagu danas. Njome je omogućen ulazak u Hrvatsku uz predočenje potvrde o negativnom PCR testu koji nije stariji od 72 sata, prije je bilo 48 sati, to je prva izmjena. Druga izmjena se tiče osoba koje su cijepljene Pfizerom, Modernom i Sputnjikom. Oni u RH mogu ući u razdoblju 22 do najviše 42 dana od primitka prve doze, odnosno od 22 do najviše 84 dana od primitka prve doze AstraZenece', rekao je Božinović.
Rebalans proračuna
Rebalans proračuna predstavio je ministar financija Zdravko Marić. 'Ova Vlada do sada je što se planiranja proračuna radila kvalitetan posao i godina prije covida smo rebalanse imali krajem godine i zvali smo ih tehničkim rebalansima. Od 2016. do 2019. imali smo bolji rezultat nego što je originalno bilo predviđeno. Covid je učinio jednu drugu okolnost', poručio je Marić.
'Razlog za ovaj rebalans je također prije svega u zdravstvenom dijelu, ne isključivo vezan uz covid nego uz naš dogovor nakon razgovora s predstavnicima veledrogerija. Već do sada smo platili 2 milijarde kune, a sada smo iscrpili sve mogućnosti kroz preraspodjele', pojasnio je.
'Ove godine ne vidimo u potpunosti gospodarski oporavak, no već iduće rast od preko 6,7 posto što bi nas dovelo na razinu BDP-a od rekordne 2019. godine. Neki segmenti poput turizma ne oporavak prije 2023. ili 2024', kazao je Marić.