bitka za međunarodne vode

[VIDEO] Pogledajte kinesku simulaciju nuklearnog napada na umjetno otočje koja je prestrašila Pentagon

22.05.2018 u 18:33

Bionic
Reading

Kina je prošlog vikenda izvela simulaciju nuklearnog napada u blizini umjetnih otoka u Južnom kineskom moru, što se poklopilo s nedavnim testiranjem prvog kineskog nosača aviona domaće proizvodnje

Kako javljaju strane agencije, tijekom simulacije nuklearnog napada i bitke za međunarodne vode Kina je proteklog vikenda prvi put postavila strateške bombardere tipa Xian H-6K na jednom od novoizgrađenih aerodroma na umjetnim otocima u Južnom kineskom moru, što je zabrinulo čitav niz okolnih zemalja koje se s najmnogoljudnijom državom na svijetu spore oko prava na to područje.

>>> Trump poslao mornaricu u Južno kinesko more, što će reći Xi Jinping?

Bombarderi velikog dometa koji mogu biti naoružani nuklearnim oružjem izveli su vježbe slijetanja i polijetanja s umjetnog atola, a prema pisanju britanskog Guardiana, uvježbavane su i simulacije napada na mete na moru.

Kinesko ministarstvo obrane je priopćilo kako je vježba doista održana na jednom od otoka, no pritom nisu precizirani detalji.

Vojni analitičari ocjenjuju kako je nova vježba kineske vojske najnovija provokacija Pekinga jer Sjedinjene Države inzistiraju na slobodnoj plovidbi u spornim vodama. Pentagon je masovne manevre nazvao 'nastavkom militarizacije' u regiji, koji služe za 'podizanje tenzija i destabilizaciju'.

Usporedo s vojnim vježbama, kineska ratna mornarica započela je testiranje prvog nosača aviona domaće proizvodnje koji bi trebao ući u uporabu do kraja godine.

Podsjetimo, na sporno područje, koje se smatra jednim od najvažnijih plovidbenih putova, prava, pored Kine, polažu Vijetnam, Filipini, Indonezija, Tajvan, Malezija te Bruneji.

Simulacija nuklearnog napada kineske vojske Izvor: Društvene mreže / Autor: CGTN

Kako bi ojačao svoju vojnu nazočnost u regiji, Peking je u tom području izgradio umjetne otoke te na njima rasporedio vojnu infrastrukturu koja uključuje radare i sustav obrane.

Kineski strateški bombarder H-6K
  • Kineski strateški bombarder H-6K
  • Kineski strateški bombarder H-6K
  • Kineski strateški bombarder H-6K
  • Kineski strateški bombarder H-6K
  • Kineski strateški bombarder H-6K
    +6
Kineski strateški bombarder H-6K Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Izgradnja vojnog aerodroma i pratećih objekata posebno je zabrinula Pentagon te u to područje učestalo šalje izviđačke avione i patrolne brodove. Kina pak smatra kako su te akcije 'drske provokacije' koje narušavaju njezin teritorijalni suverenitet.