korak naprijed

Višesatna rasprava o kockanju i igrama na sreću; Piližota: To su predatori u džepu mladih

03.04.2025 u 15:38

Bionic
Reading

Vladajući i opozicija u četvrtak su pohvalili tekst izmjena Zakona o igrama na sreću ocijenivši ga korakom naprijed, ali je SDP-ov Boris Piližota upozorio da su igre na sreću moderno lice ovisnosti i tinejdžerima su putem mobitela on-line dostupne 24 sata na dan.

"Igre na sreću su često digitalne i često tihi predator u džepu naših mladih. Više nema casina u mračnim prolazima, danas su oni on-line i dostupni 24 sata dnevno u džepovima i sobama naših tinejdžera", upozorio je Piližota uime Kluba SDP-a. Smatra i da predloženi zakon nije dovoljan da ih se od te ovisnosti u potpunosti zaštiti.

Stoga je najavio da će klub SDP-a predložiti da se u budućim izmjenama tog zakona potpuno zabrani oglašavanje igara na sreću u profesionalnim sportovima jer smatraju da djeca ne trebaju gledati dresove sportskih klubova ili reprezentacije sa logom bilo koje kladionice.

Uz to, zalagat će se na smanjenje dostupnosti igara na sreću maloljetnicima kroz tehnička rješenja i geolokacijske barijere. Također, rekao je treba zabraniti i otvaranje novih prostora za igre na sreću u blizini škola, vrtića i sportskih centara.

Podržavši prijedlog zakona, i Armin Hodžić (Klub nacionalnih manjina) založio se za zabranu isticanje naziva kladionica i casina u nazivima sportskih i drugih javnih događanja te isticanja sponzorstava na dresovima sportaša. "Kao da mladima poručujemo da sport i igre na sreću idu jedno uz drugo", rekao je. Založio se da se kockanje u prostorima za igre na sreću tijekom tjedna onemogući od ponoći do šest sati ujutro jer "tko to traži sreću u tri ujutro".

Ivana Kekin (Klub Možemo!) upozorila je da je u Hrvatskoj 40.000 do 50.000 ljudi koji su ovisni o kockanju, a svaki od njih u "krug očaja" u prosjeku uvuče još šest ljudi. Također, više od 70 posto srednjoškolaca je barem jednom u životu kockalo, a njih 15 posto u srednjoj školi pokazuje znakove ovisnosti o kockanju.

Naglasila je i da istraživanja pokazuju da to koliko će biti ovisnika o kockanju u nekoj populaciji izravno ovisi koliko je ta populacija izložena kockanju. Upozorila je i da je u našoj zemlji broj kockarskih poslovnica porastao za 15 puta.

Kekin je navela i da je Možemo! prije godinu dana pokrenuo peticiju kojom su, među inim, tražili micanje kladomata iz ugostiteljskih objekata, zabranu reklama u vanjskom prostoru, televiziji i internetu te da se ograniči broj kladionica i da ih se makne od vrtića i škola.

Tijekom višesatne rasprave vladajući i oporba hvalili su pozitivne iskorake predloženim izmjenama zakona, ali oporba je upozoravala na potrebu zaštite mladih od "suptilnog uvlačenja u vrtlog ovisnosti", da se u zakonu nigdje ne navodi jasna udaljenost kladionica i kockarnica od škola, vrtića i sportskih objekata nego se najavljuje da će to uredbom odrediti Vlada, da nije ograničen broj objekata koje priređuju igre na sreću i slično. Tako je SDP-ova Tanja Sokolić rekla da kladionice niču gdje god požele pri čemu samo u prizemlju njezine zgrade u Zagrebu rade njih tri.

HDZ-ov Petar Šimić rekao je da su u Hrvatskoj propisane minimalne udaljenosti između objekata za priređivanje igara na sreću i ustanova poput škola i vjerskih objekata. No, podsjetio je i da su 2012. godini, za vrijeme SDP-ove Vlade, te odredbe bile ukinute te su se kladionice otvarale uz škole i Crkve.

"Ovim zakonom automat klubovi i casina i drugi objekti ovog tipa moraju biti minimalno udaljeni 500 metara od odgojno-obrazovnih ustanova i vjerskih objekata, a kladionice minimalno 200 metara od tih objekata", dodao je.