RAT ZA INA-U

Vrdoljak je tražio uvid u trgovanje naftom, Mađari ga izignorirali

21.03.2014 u 13:13

Bionic
Reading

Istraga USKOK-a zbog sumnje o malverzacijama pri kupnji sirove nafte u INA-i kulminacija je višegodišnjih pokušaja hrvatske strane da dobije od Mađara na uvid dokumentaciju toga kako se i po kojoj cijeni nabavlja nafta. Zadnji takav zahtjev, neslužbeno doznajemo, uputio je u studenome prošle godine sam ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, ali i on je dobio košaricu

Do 2010., kupnju sirove nafte za INA-u je radila tvrtka InterIna sa sjedištem u Londonu. S obrazloženjem kako će to doprinijeti boljem financijskom i operativnom poslovanju INA-e, trgovinu je zatim preuzela kompanija MOL-Trade

Štern: Ovo je uvođenje reda u INA-i

Davor Štern, predsjednik Nadzornog odbora INA-e u razdoblju od 2011. do 2012., rekao je za HRT kako su svojedobno u Odboru tražili da se modeli nabave stave pred njih kako bi mogli uspoređivati cijene. 'Zato da vidimo je li to najbolji model, međutim, tada je došlo do prekida našega rada i promijenjen je Nadzorni odbor, te nakon toga više ne znam što se događalo. Mislim da je sadašnja akcija samo nastavak procesa, ja bih rekao - dovođenja u red stvari u INA-i', rekao je Štern.

Od tada hrvatski članovi Uprave i Nadzornog odbora, znači predstavnici države koja je vlasnik 44 posto dionica kompanije, nisu upoznati sa svim pojedinostima trgovanja naftom.

Prema svjedočenju Ivana Krešića, člana Uprave INA-e, na suđenju Ivi Sanaderu u slučaju primanja mita za prepuštanje upravljačkih prava MOL-u, Mađari su hrvatskoj strani dostavljali samo cijene nafte, ali bez svih ostalih ključnih parametara potrebnih za pravi uvid u poslovne transakcije.

Mađarski dio menadžmenta sve ovo vrijeme tvrdi kako to nije istina i da svi članovi Uprave i Nadzornog odbora imaju pristupa svim bitnim podacima koji se tiču INA-ina poslovanja pa tako i podatke o trgovanju naftom.

Isto tako, često ističu kako je sada trgovanje naftom mnogo transparentnije, korisnije i 'čistije' za INA-u nego što je to bilo prije 2009., odnosno prije nego što im je Vlada Ive Sanadera prepustila upravljanje kompanijom.

Tko govori istinu, trebala bi pokazati USKOK-ova istraga koja je, neslužbeno doznajemo, pokrenuta na temelju opsežne dokumentacije i analize koju je dostavio netko dobro upućen u poslovanje tvrtke. Navodno ta analiza pokazuje da su Mađari od lipnja 2009. do prosinca 2013. naftu kupovali i po pet posto višim cijenama od tržišnih.

Inače, USKOK-ovi istražitelji nisu rijetki gosti u INA-inoj upravnoj zgradi. Prije dvije godine zatražili su dokumentaciju o nabavi nafte i naftnih derivata tijekom 2008. i 2009. godine.

Tada se spekuliralo o tome kako je glavni razlog tome veliki gubici koje je tvrtka ostvarila na trgovini naftnim derivatima što je dovelo do financijskog kolapsa kompanije i otvorilo vrata MOL-u za preuzimanje potpune kontrole nad INA-inim poslovanjem.