europa zabrinuta

Završio sastanak u Parizu: Ukrajini se ne može nametnuti nikakav diktat!

17.02.2025 u 20:35

Bionic
Reading

Završio je hitni sastanak na vrhu, na kojem je francuski predsjednik Emmanuel Macron okupio dio europskih čelnika kako bi razgovarali na temu Ukrajine.

Njemački kancelar Olaf Scholz kazao je nakon sastanka da se Ukrajini ne može nametnuti nikakav diktat, te naglasio da Europa treba nastaviti podržavati Ukrajinu, prenosi Reuters.

'Pozdravljamo razgovore o mirovnom sporazumu, ali za nas je jasno da to ne može biti diktat', rekao je.

Kazao je i da se Ukrajini mora dopustiti da se sama brani, da nastavi put ulaska u Europsku uniju i da ima vlastitu jaku vojsku. Rekao je da te stvari nisu predmet pregovora.

Scholz se također vratio na ideju reforme fiskalnih pravila EU-a, sugerirajući da bi bilo kakva potrošnja iznad 2% BDP-a za obranu trebala biti isključena iz postojećih ograničenja. Kaže da su potrebni novi izvori financiranja kako daljnja potpora Ukrajini ne bi dolazila kroz rezove u domaćim proračunima i javnim službama.

'Ne smije biti podjele sigurnosti i odgovornosti između Europe i SAD-a', rekao je Scholz novinarima nakon hitnog europskog summita u Parizu. 'Drugim riječima, NATO se temelji na činjenici da uvijek djelujemo zajedno i dijelimo rizik, čime osiguravamo svoju sigurnost. To se ne smije dovoditi u pitanje.'

Tusk: Odnosi Europe i SAD-a ušli su u novu fazu

Poljski premijer Donald Tusk kazao je da su svi sudionici sastanaka imali 'slična stajališta' o svim ključnim pitanjima. Na sastanku, dodao je, nisu donesene nikakve obvezujuće odluke, nego je bilo važno uskladiti stavove svih saveznika. Tusk ne napomenuo kako su odnosi Europe i SAD-a ušli u 'novu fazu' pod Trumpom, jer su europski čelnici shvatili da je vrijeme da postanu samopouzdaniji i radikalno povećaju izdatke za obranu.

Tuska su pitali o bilo kakvom potencijalnom raspoređivanju poljskih trupa u Ukrajini . Rekao je sastanak nije ništa promijenio u poljskom stavu, ali je naglasio važnost poljske potpore u logistici i šire humanitarne potpore Ukrajini.

'Ako je moguće ponuditi sigurnosna jamstva kroz prisutnost, sa SAD-om, s NATO-om, onda će Poljska biti aktivna na razne načine, ali ne predviđam slanje poljskih trupa u Ukrajinu', kaže.

Mette Frederiksen i Emmanuel Macron
  • Ursula von der Leyen i Emmanuel Macron
  • Olaf Scholz i Emmanuel Macron
  • Pedro Sanchez i Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron i Antonio Costa
  • Emmanuel Macron i Mark Rutte
    +5
Sastanak europskih čelnika Izvor: EPA / Autor: TERESA SUAREZ

Starmer: Američki zaštitni mehanizam za Ukrajinu

Dojmove sa sastanka podijelio je i britanski premijer Kier Starmer.

'U pitanju nije samo budućnost Ukrajine, to je egzistencijalno pitanje za Europu u cjelini i jednom u generaciji trenutak kolektivne sigurnosti našeg kontinenta. Samo trajni mir u Ukrajini koji štiti njezin suverenitet odvratit će Putina od daljnje agresije', rekao je Starmer.

Pozvao je da se pojača pomoć Ukrajini i ponovio da je spreman razmotriti angažiranje britanskih snaga na terenu zajedno s drugima.

'Europa mora odigrati svoju ulogu, a ja sam spreman razmotriti upućivanje britanskih snaga na teren zajedno s drugima, ako postoji trajni mirovni sporazum. Ali mora postojati američka podrška, jer je sigurnosno jamstvo SAD-a jedini način da se Rusija učinkovito odvrati od ponovnog napada na Ukrajinu', rekao je Starmer novinarima.

Rekao je da o tome namjerava dalje razgovarati s američkim predsjednikom Trumpom tijekom njegova posjeta Washingtonu sljedeći tjedan.

'U ovom trenutku moramo prepoznati novu eru u kojoj se nalazimo, a ne se beznadno držati udobnosti prošlosti. Vrijeme je da preuzmemo odgovornost za našu sigurnost, za naš kontinent', kazao je Starmer.

Slanje vojnika

Talijanska premijerka Giorgia Meloni također se usprotivila slanju mirovnih snaga u Ukrajinu, po izvorima iz njezina ureda.

"Bilo je korisno danas razgovarati o raznim hipotezama. Ona koja predviđa slanje europskih vojnika u Ukrajinu izgleda mi najsloženijom i možda najmanje učinkovitom i s tim u vezi izrazila sam dvojbe Italije", rekla je, po izvorima.

Danska premijerka Mette Frederiksen rekla je da je otvorena za razgovore o slanju vojnika i da Europa mora povećati potporu Ukrajini te potrošnju za vlastitu obranu.

"Rusija sada, nažalost, prijeti cijeloj Europi", rekla je.