Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u četvrtak je najavio otvorenje Žičare Sljeme, “naslijeđenog megalomanskog projekta” vrijednog 537 milijuna kuna, za koji će grad u sljedećih 12 godina iz proračuna plaćati 45 milijuna kuna godišnje
'Taj iznos odnosi se na kapitalni troška Žičare Sljeme, dok će se dodatno iz gradskog proračuna izdvajati i za 50 posto operativnih troškova Žičare. Ukupna cijena žičare je trenutno 537 milijuna kuna. Investicija u Žičaru se u tom obimu nikada neće povratiti, i njen veliki kapacitet za prijevoz putnika na Sljeme se nikada neće iskoristiti u tom obimu”, rekao je Tomašević.
Dodao je da se radi o "naslijeđenom, megalomanskom projektu".
Jučer je dobivena posljednja dozvole za rad žičare, pa će se Žičara koja je dovršena još početkom prošle godine, svečano otvoriti u srijedu u podne, dok će za građane biti otvorena od četvrtka.
Prvih mjesec dana promotivne cijene
Žičara Sljeme radit će od 9 do 17 sati radnim danom te vikendom od 8 do 18 sati, a prvih mjesec dana bit će tzv. promotivno razdoblje, nakon čega se kratko zatvara zbog dodatnih radova na smanjenju buke, potom ide u redovan rad, rekao je Tomašević.
U prvom, promotivnom razdoblju, bit će akcijske cijene za sve kategorije građana.
Za odrasle osobe cijena jednosmjerne vožnje bit će 30 kuna, a povratna karta 50.
Za mlade (između 15 i 24 godine) te za osobe starije od 65 godina, cijena za jedan smjer bit će 20 kuna, a povratna karta 30 kuna.
Za djecu do 14 godina kao i za osobe s invaliditetom koji ostvaruju pravo na besplatan pokaz ZET-a, žičara će biti besplatna.
Nakon promotivnog razdoblja, žičara se zatvara zbog radova nakon kojih se pušta u redoviti rad, uz drugačiji cjenik za tri kategorije građana.
U prvoj kategoriji su oni koji imaju mjesečni ili godišnji pokaz ZET-a, za njih će vrijediti cijene kao i za vrijeme promotivnog razdoblja.
U drugoj kategoriji su građani Zagreba, odnosno osobe koje u Zagrebu plaćaju porez i prirez, za odrasle osobe jedan smjer bit će 40 kuna, a povratna karta 70 kuna.
Mladima i starijima cijena jednosmjerne karte bit će 25, a povratne 40, dok će za djecu do 14 godina i osobe s invaliditetom biti besplatna.
Za treću kategoriju su predviđene najveće cijene karata, a to su svi koji nemaju mjesečni pokaz niti plaćaju prirez u Zagrebu. Odrasle osobe platit će 75 kuna jedan smjer i 125 kuna povratnu kartu, za mlade i starije cijena će biti 50 za jedan odnosno 75 kuna za dva smjera, a za djecu i invalide 20 odnosno 30 kuna.
Usvojeni prijedlozi o manjoj veličini vrećica za komunalni otpad
Tomašević je najavio da će se u četvrtak na sjednici Gradske skupštine naći i odluka o novom načinu naplate odvoza komunalnog otpada.
U javnoj raspravi, na koju je došlo 1100 primjedbi, veći dio njih se odnosio i na veličine vrećica. Osim predloženih vrećica veličine 20 i 40 litara, uvest će se i vrećice od 10 litara.
Najmanje vrećice koštat će 2 kune, srednje 4 kune te najveće 8 kuna, rekao je Tomašević.