guc topline

Sam svoj majstor: Napravite zimski mojito, planinski viski, rumeni punč...

11.12.2018 u 06:41

Bionic
Reading

Kuhano vino postalo je zaštitno piće adventskog razdoblja, no koliko god volimo uživati u toplini vina i mirisima klinčića i cimeta što plutaju u njemu, od viška glava može boljeti. Ako želite unijeti malo promjene u svoj tekući blagdanski meni, isprobajte ove okusima bogate recepte u kojima volimo uživati kod kuće

Kokteli od čajeva

Planinski viski

Planinski čaj nam je jedna od najdražih 'grijalica' zimi zbog blagotvornih svojstava bilja koje se nalazi u njemu. Baza mu je šipak, čijim okusom nikada ne možete pogriješiti, no ono što ga čini jednim od najboljih prijatelja našeg nepca su list kupine, plodovi crnog trna, cvijet lipe, plod jarebike i list paprene metvice.

Ako tomu dodamo malo finog, 12 godina starog viskija, dobijemo onaj odličan osjećaj topline koja se širi prsima i zadržava u tijelu. Dovoljno da pomislimo kako možemo osvojiti neku planinu! Ili barem sve dnevne obveze po ovom tmurnom zimskom vremenu.

  • 6 vrećica Podravka planinskog čaja
  • 2 dcl viskija
  • 4 žlice cvjetnog meda
  • 2 kriške naranče
  • 3 kriške limuna
  • litra vruće vode

Napravite planinski čaj i u njega ubacite med, viski, naranče i limune. Dobro protresite i ostavite da se ohladi.

Zimski mojito

Većina koktela spada pod kategoriju ljetnih afera, ali niti jedan ne potiče taj osjećaj osvježavajuće ljetne bezbrižnosti kao mojito. No tko kaže da i zima ne može imati svoju verziju tog osjećaja? Čaj od mente s malo ruma ima odličnu kombinaciju tih ljetnih okusa koje obožavamo, grije nas i osvježava, a što je najbolje - bolji je za organizam nego njegova ljetna verzija.

Napravite čaj od mente i u njega utočite rum te dodajte limetu i med (ili šećer, ako ne želite okus meda). Sve dobro promiješajte. Ako želite da koktel bude gaziran, možete napraviti sirup od mente. Na vrućoj tavi miješajte 2 dcl čaja od mente sa šećerom dok ne nastane fina smjesa željene gustoće. Dodajte vruću vodu, rum, limetu i gaziranu vodu sobne temperature te dobro protresite.

Hot ginger tea

Đumbir se zbog velike količine minerala, vitamina i antioksidanata smatra jednom od najzdravijih začinskih biljaka, a zbog svoje ljutine često se uspoređuje s paprom ili ga zamjenjuje u jelima. Narodi s jugoistoka Azije već ga 7000 godina koriste kao zaštitnika imuniteta i gastronomsku poslasticu, a i mi u Hrvatskoj sve više otkrivamo ovaj odličan ljutkasti korijen.

Gdje ćeš bolje ako od njega možeš još napraviti fini čaj bogatog i specifičnog okusa, malo ga začiniti dobrim burbonom i zasladiti domaćim medom? Zima će garantirano biti otjerana iz kostiju.

Pripravite vrući đumbir s limunom i u njega dodajte burbon i med. Servirajte u šalicama sa štapićem cimeta.

Punčevi

Crveni blagdani

Punč je jedan od onih napitaka koji su toliko vezani uz određeno razdoblje da se više niti ne pitamo mora li taj napitak biti baš takav. Blagdani su i imaš punč ispred sebe? Popit ćeš ga, naravno. Ali mi volimo eksperimentirati, dodati i oduzeti, da vidimo gdje ćemo završiti. Uz kombinaciju naranči, jabuka, jagoda i vinjaka u već ionako odličnom piću završili smo na savršenom zimskom osvježenju s natruhama ljeta u okusima koji se tek naziru.

Zagrijte crno vino i prelijte ga po vrećicama mješavine začina. Iscijedite narančin sok i pomiješajte ga s vinjakom, jabukama i jagodama te dobro promiješajte. Dodajte crno vino s mješavinom začina i pustite da odleži nekoliko sati u hladnjaku. Servirajte hladno.

Rumeni rus punč

Tko kaže da punč mora biti od crnog ili bijelog vina? Slatkasta vina rosé nepravedno su zanemarena u pripremi ovog napitka, ali mi ih obožavamo jer stvaraju posebnu boju i okus punča, super se spajaju s votkom, a sirup od višanja sve to povezuje u skladnu i pitku rapsodiju.

Zagrijte vino i prelijte ga po mješavini začina za punč. Pomiješajte votku sa sirupom dok ne dobijete željeni intenzitet okusa i boje. Sve skupa pomiješajte i zagrijte ako želite topli koktel ili ostavite da se ohladi te servirajte s kockama leda ako ga želite piti hladnog.

Kuhana vina

Ginger škot

Ne znamo za vas, ali mi blagdane ne možemo zamisliti bez kuhanog vina. Štoviše, advent nam službeno ne počinje dok ne padne prvo grijanje ruku na šalici kuhanog vina. Iako je samo po sebi odlično, kada nam treba ekstra topline posežemo za nekoliko jednostavnih, ali efikasnih sastojaka. Ginger škot je savršeno kuhano vino za one koji vole malo intenzivniji okus u svojim zimskim degustacijama. Za to se, naravno, brinu scotch viski i đumbir, oba s distinktivnim, ali i začuđujuće komplementarnim okusima.

Prokuhajte vino i prelijte preko četiri vrećice mješavine začina te poklopite na nekoliko minuta. Naribajte đumbir u viski (količinski po želji), dodajte ekstrakt vanilije, limunov i narančin sok, dobro pomiješajte i dodajte kuhano vino.

Zlatni guc

Koliko je Ginger škot super za one koji žele malo jači udarac na nepce od svog kuhanog vina, toliko je Zlatni guc namijenjen onima koji vole malo skladnije i blaže okuse. Sok od naranče i začinjeni rum u kombinaciji s mješavinom začina za kuhano vino već pri prvom mirisu intenzivno prizivaju neka minula vremena, a blagi okusi koji klize niz grlo idealni su za mirne trenutke pod dekom ili pored prozora, na toplom, pogleda usmjerenog na zimu koja ne dopire do vas.

Prokuhajte vino i prelijte preko četiri vrećice mješavine začina te poklopite na nekoliko minuta. Pomiješajte začinjeni rum, sok od naranče i med te dodajte u kuhano vino.

Nadamo se da će vam ovi recepti unijeti nove okuse u provjerene zimske specijalitete i, zapamtite, grijte se odgovorno!

Prilog je napravljen u produkciji tnative tima tportala u suradnji s Podravkom te u skladu s najvišim profesionalnim standardima.

Voliš darove? Uključi se u blagdansku nagradnjaču tportala!