Na Zagrebačkoj su burzi u ponedjeljak ujutro Crobex indeksi potonuli više od 5 posto, zaronivši na najniže razine od 2009. godine, što je posljedica oštrog pada svjetskih burzi jer se ulagači plaše većeg nego što se očekivalo udara koronavirusa na globalno gospodarstvo
Crobex indeks bio je oko 10,30 sati u minusu 5,32 posto, na 1.430 bodova, najnižu razinu od ožujka 2009. godine.
Crobex10 potonuo je, pak, 5,30 posto, na 854 boda, a u jednom je trenutku zaronio na 843 boda, najnižu razinu od kolovoza 2009. godine, kada je uveden.
Redovni promet dionicama iznosio je do 10,30 sati oko 8 milijuna kuna, znatno manje nego u petak u ovo doba.
Najveći promet, 1,2 milijuna kuna, ostvaren je dionicom HT-a, pri čemu joj je cijena skliznula 3,9 posto, na 147 kuna.
S prometom od oko milijun kuna slijedi dionica Valamar Riviere, kojoj je cijena pala 5,7 posto, na 21,50 kuna.
I sve su ostale dionice na gubitku. Od ukupno 12 izdanja, kojima je dosad ostvaren promet veći od 100 tisuća kuna, svima su cijene pale – u rasponu od 2 do 22 posto.
EU pred recesijom
Posljedica je to oštrog pada svjetskih burzi zbog straha ulagača da će širenje koronavirusa u svijetu dovesti do globalne recesije, s obzirom da se u nizu zemalja provode izvanredne mjere koje će dovesti do slabljenja gospodarske aktivnosti.
Pandemija koronavirusa izazvat će ove godine recesiju u Europskoj uniji, kazao je jutros europski povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton.
„Očekujemo recesiju u 2020. U ratu smo s virusom i taj će rat imati posljedice po gospodarstvo. Prije krize očekivali smo da će gospodarstvo na kontinentu rasti oko 1,4 posto, sada očekujemo negativan utjecaj od dva do 2,5 posto“, rekao je Breton za BFM Business Radio.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 10,30 sati u minusu gotovo 8 posto, zaronivši na najnižu razinu od 2013. godine.
Pritom su londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks pali između 6,7 i 8,6 posto.
Fed smanjio kamate
Ulagače nisu umirile ni poticajne mjere središnjih banaka i vlasti širom svijeta.
Među ostalim, američka središnja banka Fed u nedjelju je ponovno, već drugi put u desetak dana, smanjila ključnu kamatnu stopu, i to za puni postotni bod, u raspon od nula do 0,25 posto, s ciljem pružanja podrške gospodarstvu zbog udara koronavirusa.
Fed je, također, ponovno pokrenuo program kvantitativnog popuštanja, odnosno kupnje državnih obveznica, vrijedan 700 milijardi dolara, s ciljem ubrzanja novčanih tijekova i povećanja likvidnosti na tržištima.
Unatoč tome, američki terminski indeksi u velikim su minusima, pa se danas očekuje i oštar pad cijena dionica na Wall Streetu.
Terminski S&P 500 indeks na gubitku je oko 5 posto, a Dow Jones više od 1.000 bodova.