'viša sila'

Bizaran slučaj Hrvata koji za Inu radi u Damasku: Zbog sankcija ne može do plaće. Ispitali smo u čemu je problem

09.06.2022 u 14:25

Bionic
Reading

Nakon više od deset godina od početka građanskog rata u Siriji, koji je gotovo uništio tu zemlju, najveća domaća energetska kompanija Ina još uvijek zapošljava ljude u svojoj podružnici u Damasku. Ina se iz Sirije povukla početkom 2012., nakon sankcija koje su režimu Bašara al Asada uveli UN i Europska unija, no radnici su ostali zaposleni u nadi da će se opet moći baviti svojim poslom

Poslovati sa zemljom koja je pod teškim sankcijama velik je problem, što su u Ini itekako osjetili: njezina naftna polja na kojima su se pumpale stotine tisuća barela sirove nafte Asadov je režim nacionalizirao te je budućnost Inine investicije od milijardu dolara u Siriji u najmanju ruku neizvjesna.

Neizvjesne su i isplate plaće radnicima. Kako tportal doznaje od dobro upućenog izvora, sedmorici radnika, od kojih je jedan Hrvat, nisu isplaćene plaće za 2017., 2018. i dio 2021. godine.

Zamke plaćanja u kešu

'U Siriji ne radi državni inspektorat, cijela država ne funkcionira, a ljudi ne mogu do svojih plaća. Jedan od onih koji nisu dobili plaće za tri godine odlučio je tužiti Inu u Hrvatskoj jer drugog rješenja nije bilo. Ina se tek nakon tužbe spomenutog radnika nagodila s preostalih šestero o isplatama zaostalih plaća za 2017., 2018. i 2021. Radniku koji nije prihvatio nagodbu ona nije prihvatljiva jer odbija primiti zaostale plaće 'na crno', u gotovini, protivno sirijskim i hrvatskim zakonima, kao i sankcijama koje obvezuju Inu', tvrdi naš izvor.

Radnik je, objašnjava naš izvor, zbunjen postupanjem Ine i čudi ga to što se taj spor nije mogao riješiti mirnim putem jer Ina uopće ne osporava dugovanje, ali ga iz nekog razloga ne želi namiriti u Hrvatskoj.

'Plaće su dosad isplaćivali radnicima u gotovini. Ina bi u Siriju otpremila gotovinu u dolarskoj protuvrijednosti i ona bi se u Centralnoj banci Sirije morala mijenjati za sirijske funte. Tu dolazi do još jednog problema jer je tečaj u Centralnoj banci nekoliko puta slabiji od realnog tečaja', kaže nam izvor.

Ina: Taj je slučaj izuzetak

Upitali smo Inu je li točno to da zapošljavaju ljude u Damasku (među kojima su i hrvatski državljani), je li točno da ih se plaća u gotovini i je li im Ina dužna plaće za tri godine. Odgovorili su nam da je Ina u veljači 2012. godine proglasila 'višu silu' sukladno sankcijama EU-a i UN-a te je privremeno obustavila sve svoje poslovne aktivnosti u Siriji do prestanka okolnosti 'više sile', tj. prestanka sankcija.

'Sve dok su sankcije na snazi kompanija nije u mogućnosti obavljati poslovne aktivnosti, niti upravljati svojom imovinom u Siriji ni na koji način', dodaju.

Što se sudskog spora u Zagrebu tiče, a koji je pokrenuo zaposlenik, u Ini dodaju:

'Slijedom navedenog, Ina je imala i određenih, objektivnih, izazova u rješavanju radno-pravnih pitanja s lokalnim radnicima u Siriji, a što nastojimo razriješiti u skladu s regulativom i u interesu obiju strana, što prihvaća i većina radnika. Konkretan radnik koji je pokrenuo sudski spor jest, vjerujemo, izuzetak i ne možemo komentirati sudski postupak koji je u tijeku.'