TURISTIČKI PROJEKTI

Landmark ne odustaje od ulaganja vrijednih 350 milijuna eura

14.12.2012 u 12:36

Bionic
Reading

Tvrtka Landmark Property Management, koja se ovih dana često spominjala vezano uz Prijedlog izmjena i dopuna prostornog plana Splitsko-dalmatinske županije, povodom nekih napisa u medijima i kontroverzi javnosti poslala je priopćenje

Podsjetimo da je jedna od izmjena koja je sporna i koja je izazvala najviše bijesa i pravu pobunu na otoku Hvaru, posebno u mjestu Vrbanj, ukidanje jedne turističke zone i otvaranje druge na zemljištu koje je uglavnom u posjedu tvrtke Landmark.

Dok mještani Vrbanja protestiraju, Landmark je u priopćenju najavio nastavak ulaganja. 'Fair i transparentno poslovno okruženje te Vladina administracija bit će važne za privlačenje predloženog Landmarkovog novog investicijskog programa u Hrvatskoj u vrijednosti od preko 350 milijuna eura', navodi u priopćenju izvršni direktor Henry Gwyn Jones

Tvrtka Landmark je u priopćenju ponovno objavila svoju čvrstu namjeru za završetak sanacije terena u Dugom Ratu, na lokaciji bivše tvornice i jasnu određenost u razvoju turističkih kompleksa u Dugom Ratu i na otoku Hvaru, kroz završnu fazu kupnje zemlje i kompletiranja dozvola za puni razvoj projekata. Landmark nakon nedavnih napisa u hrvatskim medijima napominje da su vodeća nekretninska tvrtka u Luksemburgu, specijalizirana za investicije u nekretnine i razvoj na području jugoistočne Europe.

Landmark je većinski u vlasništvu fondova kojima upravlja Altima Partners, kompanija iz Londona pod čijim menadžmentom je oko milijardu dolara vrijednosti. LPM je do sada uložio 80,7 milijuna eura u imovinu u Hrvatskoj, uključujući projekte u Istri, Dugom Ratu i na otoku Hvaru.

Tvrtka je investirala i 11 milijuna eura u skupu i tehnički zahtjevnu sanaciju zemljišta nekadašnje tvornice u Dugom Ratu. Kao dokaz svojih ozbiljnih dugoročnih poslovnih namjera u Hrvatskoj, Landmark obnavlja i ojačava svoj lokalni tim u Splitu gdje će početkom 2013. otvoriti svoj ured. Dio tih namjera je i pojačana sigurnost na prostoru imovine u Dugom Ratu angažmanom lokalne zaštitarske tvrtke Protector Rakela

Podsjetimo da je sanacija terena bivše tvornice ferolegura Dalmacija iz Dugog Rata, početkom 2011. godine bila zaustavljena zbog prijave mještana da se u sanaciji samo izvlači iznimno vrijedan ferokrom, a da se troska baca u more. Nakon prijave, sanacija je bila i zaustavljena. Po tvrdnjama mještana Dugog Rata, radi se o eksploataciji, a ne o sanaciji i Landmark će imati višestruku korist, tim više što se sanacija plaća iz europskih fondova.


U priopćenju Landmark tvrdi da ima odgovorni odnos prema okolišu. Prije tri godine su počeli s projektom sanacije terena narušenog prostora bivše tvornice u Dugom Ratu. Ovaj zahtjevan projekt uključuje iskapanje i reprocesuiranje blizu milijun tona šljake metalurškog otpada i drugih ostataka nagomilanih tijekom godina na tom prostoru i iskopano područje morat će biti nadopunjeno i poravnato čistim materijalom koji će biti dovezen na taj prostor.

'Metali koji imaju vrijednost prikupit će se i prodati. Međutim, tom prodajom jedva se pokrivaju dosadašnji operativni troškovi, a ne dopuštaju povrat kapitalne cijene projekta. Nažalost, početkom 2011, nakon manje od godine dana aktivnosti, projekt sanacije je prekinut i Landmark još radi s agencijom AUDIO na ponovnom pokretanju projekta Dugi Rat', tvrdi se u priopćenju tvrtke.

Nakon završetka sanacije, na lokaciji bivše tvornice se trebala graditi marina sa 350 vezova i hotelski kompleks