Gostujući u Dnevniku HTV-a, ministar financija Marko Primorac. Istaknuo je kako dobar kreditni rejting predstavlja nematerijalno javno dobro, koje mogu koristiti i poduzeća i građani i država.
'Prije svega bih rekao da je ovo doista povijesni iskorak i kratko bih samo podsjetio kako je Hrvatska prije nepunih samo desetak godine imala vrlo tešku financijsku situaciju. Bili smo i u proceduri prekomjernog proračunskog manjka i u proceduri makroekonomskih neravnoteža, a kreditni rejting je bio praktički na neinvesticijskoj razini. To znači da su svi oni koji su željeli ulagati u Hrvatsku, posuđivati Hrvatskoj novce u kontekstu javnoga zaduživanja, imali određene rezerve. U nepunih desetak godina ostvarili smo u tom smislu doista povijesni iskorak', istaknuo je Primorac, a prenosi HRT.
Dodao je kako se povećanje kreditnog rejtinga na ovu jako visoku razinu u smislu nekakvih koristi može podijeliti na tri segmenta.
'Jedan je korist za državu, koji se naravno onda prelijeva i na korist za građane i na korist za gospodarstvo. Kada govorimo o koristi za državu u smislu javnog duga morate znati da što je kreditnig rejting veći to je i povjerenje ulagača, povjerenje investitora i povjerenje kreditora veće pa onda traže manje prinose, odnosno troškovi države su manji. Primjerice na razini ove godine rashodi za kamate su na razini od oko 1,4 milijarde eura. To je otprilike oko 1,5% BDP-a. U 2015. godini primjerice rashodi za kamate su bili oko 3,5% BDP-a. Kada bi rashodi za kamate ove godine bili na razini od 3,5% BDP-a, to bi značilo da bi morali još milijardu i pol minimalno rashoda za kamate plaćati, a to znači da ne bi mogli niti povećavati plaće, niti povećavati mirovine, niti socijalne naknade, druga davanja', pojasnio je Primorac.
Dobar kreditni rejting opisao je kao 'nematerijalno javno dobro'.
Kada govorimo o koristi za gospodarstvo, dakle za poduzeća, tu onda naravno se radi ponovno o povećanom povjerenju investitora, kreditora, pa onda i poduzeća. Na neki način imaju koristi od tog visokog kreditnog rejtinga države. Ja bih čak rekao da se radi jednim dijelom i o javnom dobru. Dobar kreditni rejting predstavlja de facto nematerijalno javno dobro, koje mogu koristiti i poduzeća, i građani, i država kao takva, naglasio je Primorac.
Istaknuo je kako je to snažan signal i potencijalnim ulagačima, stranim investitorima.
'Hrvatska je već sada na razini izravnih stranih ulaganja, primjerice u ovoj godini, od oko 4 milijarde eura. Radit će se o doista rekordnom iznosu. Nove investicije, nova ulaganja, otvaraju i nova radna mjesta. Koristi su evedentne i za poduzeća, i za građane, i za državu u cjelini', kaže Primorac.
Ministar Primorac odgovorio je i na pitanje, s obzirom na to da sada Hrvatska ima kreditni rejting kao Slovenija, Portugal pa čak i bolji od Španjolske i Italije te su u tim zemljama i plaće i mirovine veće, koliko će trebati vremena da se to iskorist i da se smanji taj zaostatak u standardu za građanima u tim zemljama.