Ulazak u političku arenu Hameda Bangoure s platformom Alternativa 101 drugi je pokušaj tog bivšeg DJ-a i TV voditelja, a danas poduzetnika, da okupi istomišljenike i ozbiljnije krene u političku borbu. Prije tri godine neslavno je propala njegova inicijativa Pahulja, kada je prikupljanjem potpisa želio poručiti starim političkim elitama da je vrijeme da odu. Skupio ih je oko 45.000, a intelektualce koji ga nisu podržali nazvao je – seronjama
Bangoura od 2011. uglavnom preko društvenih mreža, najčešće Facebooka, srčano i bez pardona iznosi svoja mišljenja o raznim društvenim problemima.
Njegovi oštri i iskreni, neki će reći i naivni, stavovi prikupili su mu velik broj pratitelja, njih više od 41 tisuće. Dobar primjer Bangourine virtualne popularnosti je rasprava o porezu na nekretnine, a zakačio se tad i sa SDP-ovcem Goranom Marasom, koja se razbuktala u ljeto prošle godine.
Bangourin status na Facebooku, u kojem je taj porez nazvao 'otimačinom stoljeća', podijelilo je više od dvije tisuće ljudi, a dvostruko više ga je lajkalo. Možda mu je i to dalo krila da se ponovo baci u političke vode.
Prvi pokušaj krajem 2013. brzo mu je propao, možda je bolje reći otopio se, s obzirom na to da se inicijativa zvala Pahulja. Tada je pokrenuo peticiju u kojoj je tražio da se organiziraju novi parlamentarni izbori, na koje se ne bi smjela prijaviti nijedna postojeća politička stranka.
Zbog slabog odaziva inicijativu je ugasio nakon nekoliko tjedana. Razočaran ponajviše izostankom potpore među javnim osobama i intelektualcima, koje je nazvao 'seronjama', u svom statusu u kojem se oprostio od Pahulje napisao je kako će zatvoriti svoj profil na Facebooku i ostaviti se politike, barem na neko vrijeme.
'Shvatio sam - da bih pomogao Hrvatskoj, trebam ući u politiku, a to sam čvrsto obećao svojoj obitelji da neću i to sam jasno rekao od prvog dana. Zato mogu čista srca i otići. Obitelj mi je po tom pitanju svetinja iako sam se strašno lomio sve dok nisam shvatio da neću jer bih se morao brutalno zaprljati, a ja nisam takav čovjek…
Zatvorit ću i svoj profil i neću se nigdje javno oglašavati vezano za politiku ni stanje u zemlji, sve dok se neke stvari ne promijene', objavio je prije četiri godine Bangoura.
Izgleda kako je procijenio da je vrijeme za novi pokušaj. Sigurno ga je osokolio i uzlet novih političkih snaga, pogotovo Živog zida koji opasno prijeti SDP-u u borbi za status najjače oporbene stranke.
Prisjetimo se tko je Hamed Bangoura te kako se i kad pojavio na domaćoj javnoj sceni.
Punog imena Ruždija Hamed Bangoura rođen je 1966. u glavnom gradu Gvineje, Conakryju. Njegov otac David Bangoura u Zagreb je stigao na studij 1960. kao jedan od prvih Afrikanaca koji su došli u bivšu Jugoslaviju. Iste godine upoznao je suprugu Fatimu Čaušević, s kojom se vjenčao četiri godine poslije. Nakon što je završio zagrebački Građevinski fakultet Bangoura se sa suprugom vratio u Gvineju te su živjeli ondje 14 godina.
U tom periodu rodilo im se četvero sinova: Mouhamed Laminea zvani Miško, Ruždija Hamed, Daodu i Sayon. U Zagreb su se vratili 1977., s tim da su trinaestomjesečnog Hameda godinu ranije poslali baki u Hrvatsku jer je bolovao od dječje paralize.
S 24 godine Hamed Bangoura, koji je do tada radio kao DJ, prvi put pojavio se na televiziji kao voditelj HRT-ovog 'Hit depoa'. Bila je to 1990-ih godina najpopularnija glazbena emisija u Hrvatskoj, koja je jedina prikazivala strane i domaće videospotove. Njezini voditelji Danijela Trbović i Bangoura dugo vremena bili su jedna od najomiljenijih TV lica.
Nakon gašenja 'Hit Depoa' krajem 2003. Hamed se posvetio modnom biznisu. On i njegova braća 1990. osnovali su agenciju Midikenn, u kojoj su karijeru počele mnoge naše poznate manekenke, poput Ljupke Mikić Gojić, Tatjane Dragović Ivanišević i Kristine Sajko. Midikenn i danas radi, iako nije više tako jak kao prije desetak godina. Posao vodi Bangourin mlađi brat Sayon. Agencija je 2016., što su zadnji dostupni poslovni podaci, imala oko 365 tisuća kuna prihoda i gubitak od 931 kunu.
Uz Bangourino ime vežu se još tri tvrtke. Produkcijska kuća H-1 osnovana 1992. je pred stečajem nakon što je obustavljen predstečajni postupak, a vjerovnici od nje potražuju 3,5 milijuna kuna. Firma Editus Media u 2016. je imala simboličan prihod od 19.900 kuna i dvije tisuće kuna zarade, a najbolje posluje marketinška agencija Pro motion te je iskazala prihod od 132.000 kuna i 86.700 kuna zarade.
Bangoura je imao izlet i u IT sektor. Od 2013. do 2017. bio je direktor Core Incubatora, kompanije koju je osnovao fond iz Abu Dhabija i koja ulaže u startup projekte. Tvrtka je prije dvije godine pristupila Hrvatskoj mreži poslovnih anđela (CRANE).