vbr iz pićana

Rusi ga uništavaju, Ukrajinci ga hvale: Neugodni RAK-12 proizvodi se u srcu Istre

02.11.2024 u 13:20

Bionic
Reading

Hrvatska vojna industrija broji više od 70 većih i manjih tvrtki. Opremu i oružje naših proizvođača uvelike koriste i Ukrajinci. Među njima su i višecijevni raketni sustav RAK-SA-12 te bacač granata RBG-6, proizvodi široj javnosti nepoznate firme iz središnje Istre, točnije iz Pićana – tvrtke Madlerd

Najbolju reklamu Istrijani su dobili u veljači ove godine od, manje ni više, ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua.

Društvenim mrežama tad se proširila snimka Šojgua kako pregledava zaplijenjeno ukrajinsko oružje nakon pada grada Avdiijke.

Uništenje hrvatskog RAK-a kod Harkiva

U jednom trenutku Šojgu u ruke uzima bacač granata RBG-6 i pita čiji je. 'Hrvatski', odgovora mu njegov sugovornik. Radi se o oružju koje ima domet 400 metara i koristi granate kalibra 40 milimetara. Bacači su u Ukrajinu stigli sasvim legalno, u sklopu vojne pomoći iz Hrvatske.

U svibnju je zatim rusko Ministarstvo obrane objavilo snimku uništenja višecijevnog raketnog sustav RAK-SA-12 na području Harkiva.

A sad se na društvenim mrežama pojavila još jedan video istog sustava. Ukrajinski novinar Andrij Capilenko predstavio je hrvatski RAK-SA-12 postavljen na američko vojno vozilo Humvee. Koristi ga ukrajinska granična služba.

Tvrtka Madlerd iz Pićna u vlasništvu je 48 - godišnjeg Danijela Učkara i njegovo poslovnog partnera Marka Kleva.

Tportal je kontaktirao Učkara u želji da napišemo reportažu o njegovoj tvrtki međutim on i njegov partner u nisu željeli davati nikakve izjave.

'Hvala vam na interesu, ali trenutno ne bi davali izjave s obzirom na događanja na ratom zahvaćenom području', poručio nam je vlasnik Madlerda

Uz oružje proizvode peći za grijanje

Više o svojim poduzetničkim počecima Učkar je rekao prije šest godina za Glas Istre.

'Kad moj poslovođa u Uljaniku još davne 1998. godine nije ispoštovao dogovor koji smo imali, napustio sam brodogradilište. Za mene je to bila ružna, ali poučna situacija koja je na neki način odredila moju poslovnu sudbinu. Radi se o tome da mi je tada za rješenje problema hidraulike na jednom spasilačkom brodu poslovođa obećao duple sate. No to nije napravio, prevario me i toliko razočarao da sam odluku o otkazu donio odmah, u sekundi, bez premišljanja. Naprosto sam shvatio da to nije svijet za mene i da ne želim tako raditi', izjavio je Učkar.

Hrvatski RAK-12 je izvedenica jugoslavenskog Plamena

Sustav RAK-12 nastao je u ratu devedesetih godina kao hrvatska verzija jugoslavenskog bacača Plamen. Za razliku od M63 Plamen sa 32 lansirne cijevi, RAK-12 posjeduje samo 12 cijevi što ga čini lakšim za prijevoz. Umjesto kamiona, za vuču RAK-a dovoljan je manji terenski automobil. Namjenjen je za iznenadnu i jaku paljbu po ciljevima veće površine na udaljenostima od 800 do 8500 metara. Posada lansera sastoji se od pet vojnika, kojima zapovijeda zapovjednik grupe

Proizvodni pogon Madlerda se proteže na 4500 metara kvadratnih u industrijskoj zoni Pićan. U istom kompleksu radi i druga Učkarova i Klevova tvrtka za obradu metala, Krasa Metali za koju se u tekstu Glasa Istre navodi da proizvodi peći za grijanje.

Poslovni rezultati Madlerda poletjeli su u nebo nakon ruske agresije na Ukrajinu. U 2022. istarska tvrtka imala je 2,5 milijuna eura ukupnih prihoda, da bi prošle godine promet porastao za skoro pet puta na 11,8 milijuna eura. Neto dobit se udvostručila na 1,3 milijuna eura.

Gotovo sve što proizvedu od oružja Istrijani prodaju na stranom tržištu, a za pretpostaviti je kako najveći dio toga odlazi u Ukrajinu.

Specijalizirani za proizvodnju složenih raketnih sustava

Iako se na web stranicama tvrtke navodi kako zapošljava 'brojne profesionalce i stručnjake', prema podacima Fine Madlerd ima stalno zaposlenih samo petero djelatnika (gledano po satima rada). Prosječna plaća im je 1090 eura.

Isto tako piše da je firma specijalizirana za razvoj i proizvodnju složenih raketnih sustava: višecjevni raketni bacači (VBR) RAK12 - 128mm i 107mm, laki raketni bacač (LRL) 128 mm i 107 mm, minobacači 60 mm, 82 mm i 120 mm, te poluautomatski bacač granata RBG-6 40 mm za pješačku upotrebu.

Na kraju se kaže da 'kapaciteti tvrtke postupno prelaze na program anti-riot', odnosno na opremu za borbu protiv nereda.