naftna grupa

Rusija ipak mora bivšim dioničarima Jukosa isplatiti 50 milijardi dolara odštete

18.02.2020 u 20:30

Bionic
Reading

Više od 15 godina nakon likvidacije Jukosa, nizozemski sud u utorak je u žalbenom postupku presudio da Rusija mora isplatiti 50 milijardi dolara odštete bivšim dioničarima te bivše naftne grupe, koja više ne postoji

Žalbeni sud u Den Haagu poništio je presudu iz 2016. koja je išla u prilog Rusiji, a koja je osporila raniju odluku Stalnog arbitražnog suda kojom je bivšim dioničarima dodijeljeno 50 milijardi dolara odštete.

Žalbeni sud je, u priopćenju, ustvrdio da je ta "ranija presuda" "pogrešna" te da je prva odluka Stalnog arbitražnog suda "ponovno valjana".

Rusija je odmah najavila da će pokušati osporiti tu odluku.

"Kremlj je izgubio u Den Haagu od Jukosovih dioničara", komentirao je zadovoljno na Twitteru bivši direkor Jukosa, Mihail Hodorkovski.

Bivši dioničari grupe optužili su Rusiju da je orkestrirala raspuštanje Jukosa iz političkih razloga. Stalni arbitražni sud, međunarodno tijelo u Den Haagu, odlučio je 2014. da im mora isplatiti odštetu, što ruska vlada nije željela.

Nizozemski sud je poništio tu odluku 2016. smatrajući da Stalni arbitražni sud za to nije bio nadležan.

Jukos je vodio oligarh i deklarirani neprijatelj Kremlja, Mihail Hodorkovski koji je bio uhićen 2003., optužen za poreznu prijevaru i prijevaru velikih razmjera, a oslobođen je deset godina poslije.

Kompanija, prvi ruski proizvođač nafte u to vrijeme, likvidirana je u kolovozu 2006., čime je Kremlj, kako se smatralo, pokušao ugušiti političke ambicije Hodorkovskog.

Velik dio grupe kupila je ruska javna naftna grupa Rosnjeft i zahvaljujući tome postala svjetski igrač, na čelu s Putinovim čovjekom od povjerenja Igorom Sečinom.

Ključno pitanje u sudskom postupku bilo je pitanje nadležnosti Stalnog arbitražnog suda, a temeljilo se na Ugovoru o energetskoj povelji koja štiti međunarodna ulaganja u energetske projekte.

Ruska Federacija potpisala je Ugovor o energetskoj povelji, ali ga nije ratificirala, tvrdio je nizozemski sud 2016., ocijenivši da su odluke Stalnog arbitražnog suda protivne ruskom zakonu.

U žalbenom postupku, suci su zaključili da je Rusija obvezna primjenjivati taj ugovor, osim ako je on u suprotnosti s ruskim zakonom, a sud je ocijenio da to nije slučaj.

Odvjetnik Rusije Andrea Pinna upozorava, međutim, da su Jukosove dionice bile stečene korupcijom.

"Rusija smatra da je akvizicija Jukosa bila moguća samo korupcijom i drugim nezakonitim radnjama", ustvrdio je Pinna, upozoravajući da je sud taj problem zanemario.

Predstavnik bivših dioničara Emmanuel Gaillard komentirao je da Rusija želi sve krivo prikazati kako bi se zaboravilo da je taj slučaj "najveća eksproprijacija u 21. stoljeću".

Putin je Hodorkovskog pomilovao u prosincu 2013. i on od tada živi u egzilu.