U slučaju pred britanskim pravosuđem, u kojem bi trebalo biti odlučeno hoće li Ivica Todorić biti izručen domaćim vlastima, Hrvatsku je u utorak u Londonu zastupala odvjetnica Clare Montgomery
U slučaju pred britanskim pravosuđem, u kojem bi trebalo biti odlučeno hoće li posrnuli tajkun Ivica Todorić biti izručen domaćim vlastima, Hrvatsku je u utorak u Londonu zastupala odvjetnica Clare Montgomery. Prema informacijama koje se mogu pronaći o njoj, Hrvatska teško da je mogla dobiti iskusniju i kvalificiraniju osobu da se izbori za njen zahtjev. Montgomery ima bogato iskustvo u kaznenom i trgovačkom pravu, u međunarodnim slučajevima kršenja ljudskih prava, kao i u slučajevima prekograničnih izručivanja optuženika.
Partnerica je u elitnoj pravnoj kući Matrix Chambers koja ima urede u Londonu, Ženevi i Bruxellesu. Riječ je o udruženju osnovanom 2000. godine koje danas broji osamdesetak pravnika i odvjetnika raznih profila, ekstenzivnog iskustva i brojnih specijalnosti. Montgomery nosi i titulu kraljičine pravne savjetnice (QC, Queen's Council) koju britanska kraljevska obitelj dodjeljuje uglednim i uspješnim pravnicima. Uz mnoge pohvale, nagrade i počasti, Montgomery je jedna od urednica časopisa o kaznenom pravu Fraud.
Osnove pravne karijere Clare Montgomery, koja danas zastupa državne institucije, kao i privatne klijente, primila je na University Collegeu London, a na samom početku nije imala uspjeha. No nakon dvije godine, tijekom kojih su joj govorili kako 'nije dovoljno dobra', Montgomery se počela probijati u kaznenom pravu i danas, nakon četiri desetljeća, ima vrlo impresivnu karijeru. Među poznatijim slučajevima u kojima je sudjelovala je onaj u kojem je branila avioprijevoznike British Airways i Virgin Atlantic kad su bili osumnjičeni za sklapanje kartela, a sudjelovala je i u slučaju sumnji u postojanje kartela na britanskom farmaceutskom tržištu.
U području međunarodnih sudskih izručenja jedan od najpoznatijih slučajeva u kojem je sudjelovala Montgomery bio je slučaj Juliana Assangea, osnivača stranice za javnu objavu tajnih informacija Wikileaks. Assangea su temeljem sumnji u seksualno zlostavljanje tražile švedske vlasti i zahtijevale su njegovo izručenje s obzirom na to da je u tom trenutku živio u Velikoj Britaniji. Nakon što je slučaj dospio i do britanskog vrhovnog suda, odlučeno je da se Assangea mora izručiti Švedskoj, no on je uspio zatražiti i dobiti azil Ekvadora te se od onda nalazi u ambasadi Ekvadora u Londonu.
Sudjelovala je i u slučaju izručenja Johannesa Deussa, kojeg su svojevremeno tražile nizozemske vlasti zbog sumnji u pranje novca.
Deuss je legendarni, ali i zloglasni tajkun poznat po nizu nezakonitih i nemoralnih poteza koji su mu donijeli multimilijunaški status, a među kojima je možda najpoznatiji onaj u kojem je kasnih sedamdesetih i ranih osamdesetih kršio embargo uveden radi aparthejdskog režima u Južnoafričkoj Republici te toj državi prodavao naftu iz Sovjetskog Saveza i Irana. Samo u tom razdoblju Deuss je zaradio, neki procjenjuju, i pola milijarde dolara, a sveukupna karijera Nizozemca zaslužuje nekoliko knjiga kriminalističke tematike.
Montgomery je bila angažirana i u vrlo osjetljivom slučaju britanskog građana Garyja McKinnona koji je prije petnaestak godina optužen da je provalio u desetke računala američke vojske i svemirske agencije NASA te dijelom onesposobio računalne mreže i brisao podatke.
Njegov je slučaj svojevremeno prozvan 'najvećim hakiranjem vojnih računala svih vremena', a Montgomery je uspješno zastupala američke vlasti, zbog čega je u sudskoj proceduri odlučeno da McKinnon mora biti izručen Amerikancima. Izručenje je konačno blokirala britanska vlada, a tadašnja državna tajnica unutrašnjih poslova, danas premijerka Theresa May kao razlog navela je zdravstveno stanje McKinnona, koje bi bilo ozbiljno ugroženo da je došlo do izručenja.
Među slučajevima na kojima je radila Montgomery nalazi se i onaj čileanskog diktatora Augusta Pinocheta. Španjolski sud je u listopadu 1998., temeljem doktrine univerzalne jurisdikcije, optužio Pinocheta za kršenje ljudskih prava, što je bio prvi takav slučaj u svjetskoj praksi te su nekoliko dana kasnije britanske vlasti smjestile Pinocheta u kućni pritvor.
Iako je donesena odluka da se Pinocheta izruči Španjolskoj, britanske vlasti su ga u ožujku 2000. pustile iz pritvora zbog medicinskih razloga. Nakon povratka u Čile Pinochet se našao pred novim optužbama, no umro je 2006. godine bez konačne presude.
Uspješna britanska odvjetnica bila je angažirana i u slučaju u kojem je ruska naftna kompanija Jukos pokušavala sudski onemogućiti konkurenta i tvrtku koja je preuzela najveći dio njene imovine, Rosnjeft, da svoje dionice izlista na londonskoj burzi. Uz to, Montgomery je radila na slučaju u kojem se propitivala neovisnost pravosuđa države Brunej. Slučaj u kojem je Jefri Bolkiah, princ Bruneja i sultanov mlađi brat, bio optužen za pronevjeru gotovo 15 milijardi dolara dospio je pred britansko pravosuđe temeljem bivšeg statusa Bruneja kao britanskog protektorata.
Nema sumnje da hrvatsku stranu u slučaju pred britanskim pravosuđem zastupa vrlo iskusna odvjetnica i iako Montgomery nije pravna heroina iz filma koja pobjeđuje u svim slučajevima, sama njezina ekspertiza dovoljna je da se Državno odvjetništvo može nadati da će Ivica Todorić prestižnu londonsku adresu zamijeniti nešto manje prestižnom zagrebačkom.