DOLAR OSLABIO

Svjetske burze porasle, kamate Feda nepromijenjene

25.09.2016 u 08:57

Bionic
Reading

Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica snažno porasle, što se zahvaljuje odluci američke središnje banke da kamate zasad ostaju nepromijenjene, a da će ubuduće rasti sporije nego što se prije procjenjivalo.

Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones ojačao 0,8 posto, na 18.261 bod, dok je S&P 500 porastao 1,2 posto, na 2.164 boda, a za toliko je skočio i Nasdaq indeks, dosegnuvši 5.305 bodova.

Dobro raspoloženje na tržištima zahvaljuje se odluci čelnika Feda na redovitoj sjednici da ključne kamate ostaju nepromijenjene.

Doduše, predsjednica Feda Janet Yellen kazala je da se rast američkog gospodarstva čini snažnijim te da će biti potrebno podizanje kamatnih stopa kako bi se spriječilo pregrijavanje ekonomije i jačanje inflacije.

Međutim, sada čelnici Feda procjenjuju da će u idućoj godini kamate trebati povećati u manje navrata nego što su prije očekivali. Smanjili su, također, procjene rasta dugoročnih kamata s 3 na 2,9 posto.

Premda investitori procjenjuju da su šanse za podizanje kamatnih stopa u prosincu veće od 50 posto, pozitivno na tržišta dionica utječu procjene o sporijem povećanju kamata nego što se prije procjenjivalo.

"U mislima svih bila je neka mala sumnja da bi Fed možda mogao podići kamatne stope i sada se to razjasnilo...investitori osjećaju da mogu novac uliti u dionice", ocjenjuje Peter Tuz, predsjednik Uprave Chase Investment Counsela.

Dolar oslabio nakon poruka Feda o kamatnim stopama

Na svjetskim valutnim tržištima prošloga je tjedna dolar oslabio prema košarici valuta jer je američki Fed ostavio kamate nepromijenjene i nagovijestio da će ubuduće rasti sporije nego što se dosad očekivalo.

Tečaj eura prema američkoj valuti ojačao je prošloga tjedna 0,6 posto, na 1,1225 dolara.

Dolar je oslabio i prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena skliznula za 1,2 posto, na 101,05 jena.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošloga tjedna oko 0,6 posto, na otprilike 95,5 bodova.

Dolar se našao pod pritiskom u srijedu, kada je američka središnja banka srezala očekivanja vezana za kretanja kamatnih stopa u duljem roku, a japanska središnja banka izmijenila okvire monetarne politike.

Nakon redovne sjednice, čelnici Feda odlučili su da kamatne stope ostaju nepromijenjene, dok je predsjednica banke Janet Yellen kazala da se rast američkog gospodarstva čini snažnijim te da će biti potrebno podizanje kamata kako bi se spriječilo pregrijavanje ekonomije i jačanje inflacije.

Premda se sada očekuje da će Fed povećati kamate u prosincu, pritisak na dolar posljedica je procjena čelnika Feda da će u idućoj godini kamate trebati povećati u manje navrata nego što su prije očekivali. Smanjili su, također, procjene rasta dugoročnih kamata s 3 na 2,9 posto.

"Fed je snizio procjene u vezi daljnjeg kretanja kamata u srednjoročnom razdoblju, zadržavši mogućnost povećanja kamata do kraja godine", kaže Yujiro Goto, valutni strateg u banci Nomura.

Bank of Japan (BOJ) odlučila je, pak, na prošlotjednoj sjednici uvesti politiku ciljanja kamatnih stopa na državne obveznice kako bi potaknula rast inflacije, nakon što višegodišnje tiskanje novca nije uspjelo izvući to treće po veličini gospodarstvo iz desetljeća duge stagnacije i deflacije.

No, to nije izazvalo slabljenje jena nego njegovo jačanje. U četvrtak je u jednom trenutku tečaj dolara skliznuo na samo 100,10 jena, a njegovo približavanje razini od 100 jena nije prošlo nezapaženo kod japanskih vlasti koje ne žele jačanje jena jer to šteti japanskom izvozu.

"Brinu nas izuzetno nervozna kretanja tečajeva valuta u posljednje vrijeme na deviznim tržištima", kazao je Yoshihide Suga, glavni tajnik kabineta vlade.

Pozitivno su na tržišta utjecale i nove poticajne mjere japanske središnje banke za ubrzanje rasta gospodarstva i inflacije.

Bank of Japan odlučila je, naime, uvesti politiku ciljanja kamatnih stopa na državne obveznice kako bi potaknula rast inflacije, nakon što višegodišnje tiskanje novca nije uspjelo izvući to treće po veličini gospodarstvo iz desetljeća duge stagnacije i deflacije.

"Tržište je dobilo što je željelo. Još jednu dozu podrške središnjih banaka za tržište, nakon odluka američkih i japanskih monetarnih vlasti", kaže Daniel Morris, strateg u tvrtki BNP Paribas Investment Partners.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna znatno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,0 posto, na 6.909 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 3,4 posto, na 10.626 bodova, a pariški CAC 3,6 posto, na 4.488 bodova.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna oslabio 0,3 posto, na 16.754 boda.