REGULATORI I KREATORI

Vujčić: Pritiskali smo banke pet godina da smanje izloženost Agrokoru

01.11.2017 u 22:15

Bionic
Reading

Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke (HNB), gostujući u emisiji 'Pressing' televizije N1 odgovorio je na optužbe da HNB ipak nije očuvao stabilnost sustava ususret aferi Agrokor. Otkrio je da je HNB četiri do pet godina stiskao banke, a to je počelo kad su ustanovili izloženost pojedinih banaka Agrokoru

U aferi Agrokor, Most uporno spominje odgovornost HNB-a i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfe), dok bivši SDP-ov ministar financija Slavko Linić kaže da je HNB znao da banke financiraju Agrokorove dobavljače zbog produljenih rokova plaćanja i da je mogao spriječiti Agrokorovo širenje i akvizicije koje su išle isključivo preko kredita. Kako Vujčić komentira tvrdnje da HNB nije očuvao stabilnost bankarskog sustava?

'To su besmislilce, svatko tko razumije ulogu HNB-a, kada to čuje, zna da to nema veze s ničim. Dobivamo pohvale od svih da smo uspjeli sačuvati stabilnost bankarskog sustava, najprije u vrijeme recesije i sad opet kada je Agrokor u ovakvim problemima. Mi smo radili, rekao bih ovako; Agrokor je kompanija koja je, opće je poznato, godinama imala slabu bilancu, to nije bila tajna. Naša uloga je bila održati stabilnim bankarski sustav, zbog toga jer su u bankama depoziti građana.

Ako Agrokor bankrotira, mi smo si postavili zadatak da učinimo sve da bankarski sustav ne bude uvučen u isti vrtlog. Naložili smo da svaka banka kojoj je izloženost kapitala prema Agrokoru veća od 25 posto to mora smanjiti. Od 2012. pisali smo rješenja. Kad smo ustanovili da imamo veliku izloženost pojedninih banka Agrokoru, počeli smo stiskati banke. Uz to, rekli smo i da banke ne mogu imati ni veliku izloženost prema tvrtkama ovisim o Agrokoru', rekao je Vujčić za N1.

Čak i ako dođe i do 100 posto otpisa potraživanja, a neće do toga doći, i uz najgori scenarij, HNB je osigurao stabilnost banaka i depozita građana, ustvrdio je guverner Vujčić, dodajući da se spomenute besmislice mogu pričati samo u Hrvatskoj.

Upitan je li propisana zabrana veće izloženosti banaka od 25 posto kapitala i je li HNB po tom pitanju bio samo regulator ili je odradio kreativni dio? 'Radili smo i regulaciju i kreativni dio', odgovorio je Vujčić.

  • +4
Boris Vujčić i Martina Dalić / arhiva Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić

Po pitanju njegova potencijalnog svjedočenja pred saborskim Istražnim povjerenstvom za Agrokor, Vujčić kaže da ništa o tome ne zna. Nije li mu logičnije da bude pozvan on, a ne dužnosnici s početka 90-ih godina, poput Stipe Mesića i Josipa Manolića? 

'Ja i bez toga pričam. Bilo bi zanimjivo vidjeti iz tih dokumenta što je HNB poduzeo, koje akcije i u kojim bankama kada je pisao rješenja bankama, upute što moraju napraviti. I to bi moglo koindicirati s napadima na HNB', kazao je Vujčić,

Na poticaj voditelja Petra Štefanića da kaže o čemu se radi, odgovorio je da to ne može reći zbog supervizorske tajne.

  • +19
Konferencija za medije izvanrednog povjerenika Ante Ramljaka i njegovih savjetnika na kojoj su predstavljeni planovi odrzivosti kompanija u sustavu Agrokora. Izvor: Cropix / Autor: Darko Tomas

Potvrdio je da bi mu bilo 'apsolutno' drago naći se pred povjerenstvom za Agrokor. 

'To smo radili 4-5 godina, i bilo je raznih napada. Mi smo svoj posao radili više nego revno, a onda imamo banke kojima to nije drago i Agrokor kojem to nije drago .I kome je to bilo drago u tih pet godina? Nikome osim HNB-u, i onda nas sad prozivaju. Ili netko ima skrivene namjere ili je to smiješno. Najvažnije je da smo svoj posao jako dobro obavili, i svi koji razumiju, znaju da smo mi to dobro radili', ističe Vujčić.

Komentrajući pad Hrvatske od 8 mjesta na listi Doing Bussines, iako je ministrica gospodarstva Martina Dalić prije godinu dana najavljivala da je cilj skok od deset mjesta na toj listi, kazao je da će se na tome jednostavno morati raditi u sklopu strukturnih reformi na putu Hrvatske u eurozonu.  

Više o uvođenju eura i isturenoj ulozi ministra financija Zdravka Marića možete pročitati ovdje.