Hrvatska policija je svojim operativnim podacima podržala akciju francuske žandarmerije i Europola u kojoj su uhićena 24 vozača kriminalne ćelije uključene u krijumčarenje migranata u EU putem tzv. balkanske rute, izvijestilo je Ravnateljstvo policije
U Ravnateljstvu policije ističu da je oko 300 pripadnika francuske žandarmerije 1. travnja ove godine sudjelovalo u akcijskom danu protiv mreže krijumčara migranata, a dio akcijskog dana proveden je uz potporu talijanske policije na sjeveru Italije gdje se nalazio jedan od vođa kriminalne mreže.
Uhićene su ukupno 24 osobe, a provedeno je isto toliko pretraga kuća. Pritom su zaplijenjena i tri vozila i komunikacijski uređaji. Kriminalna mreža djelovala je uglavnom na srpsko-mađarskoj i grčko-turskoj granici. Međutim, njihove operacije krijumčarenja otkrivene su i na unutarnjim šengenskim granicama, posebno na austrijsko-mađarskoj granici te na ruti između austrijske i hrvatske granice.
U MUP-u ističu da je istraživanje kriminalne mreže uključene u krijumčarenje migranata iz Srbije u EU započelo krajem 2022. u Strasbourgu. Dio akcijskog dana proveden je uz potporu talijanske policije na sjeveru Italije, gdje se nalazio jedan od vođa kriminalne mreže, a uz Hrvatsku i Italiju, akciju su razmjenom operativnih podataka putem Europola podržale i Grčka, Mađarska te Srbija.
Prema navodima MUP-a, navodni organizatori mreže koji su djelovali iz druge države EU-a koordinirali su aktivnosti zajedno s dvojicom francuskih državljana koji su se nalazili u regiji Alzas te su upravljali logistikom, uključujući pronalaženje vozača u Strasbourgu i okolici te u pariškoj regiji.
Navedena mreža bila je zadužena samo za jedan segment prijevoza jer se takvom taktikom nastoji ograničiti prijetnja cijeloj mreži u slučajevima kada neke članove uhite tijela za provedbu zakona, pojašnjava Ravnateljstvo policije.
Vozači dobivali do 12.000 eura ako bi u kombi nagurali 30 migranata
Uhićenim vozačima bili su osigurani unajmljeni automobili ili kombiji te su poslani na područje Szegeda na granici sa Srbijom. Tamo su s lokalnim krijumčarima dogovarali kada će i gdje pokupiti migrante kako bi ih dalje prevozili u Mađarsku, Austriju ili Sloveniju.
Nakon dolaska u EU migranti su predani drugim krijumčarskim mrežama, dok je tijekom istraživanja identificirano više od 40 vozača, naglašava MUP dodajući da su vozači pri prijevozu utrpavali što više ljudi u stražnji dio kombija, ne vodeći pritom računa o njihovoj sigurnosti, a sve kako bi ostvarili veću zaradu.
Osumnjičeni krijumčari, koji su bili zaduženi za logistiku, plaćali su vozačima nakon obavljenog prijevoza i po primitku videozapisa kao dokaza da je krijumčarenje bilo uspješno.
MUP navodi da je Europol olakšao razmjenu informacija te pružio operativnu koordinaciju i analitičku podršku. Služba organiziranog kriminaliteta Ravnateljstva policije s francuskim kolegama tijekom 2024. i 2025. razmjenjivala je operativne informacije u vezi njihovog kriminalističkog istraživanja skupine koja je organizirala krijumčarenje nezakonitih migranata između ostalog i preko Hrvatske prema državama zapadne Europe.
Pravovremena razmjena informacija rezultirala je uhićenjem dvojice krijumčara u dva slučaja u Hrvatskoj pri čemu je zatečeno 36 nezakonitih migranata. O navedenim uhićenjima pravovremeno su obaviještene Francuska, Europol i druge zainteresirane države, kažu u MUP-u.