Visoki kazneni sud razriješio je žalbe Stipe Ringwalda, Jerka Pirića te Vlade Zolote te potvrdio presudu kojom je Ringwald osuđen na 19 godina zatvora za likvidaciju Karmelina Fistanića na Jadranskoj magistrali kod Omiša
Splitski Županijski sud 2023. donio je presudu prema kojoj je Ringwald kao direktni egzekutor dobio 19 godina, Pirić kao glavni planer 18 godina, a Zolota kao podrška 17 godina. Ubojstvo se dogodilo 9. studenog 2019. godine. Kamere su snimile Ringwalda kako se očevim Renault Kangoom dovezao do gradskog groblja Lovrinac u Splitu i potom prebacio u Fiat Doblo s Jerkom Pirićem i Vladom Zolotom. Trojka je potom otišla u Omiš do apartmana iz kojeg je Ringwald izašao u motociklističkoj opremi i sjeo na Yamahu T-max te se zaputio za VW Polom u kojem su bili Karmelino Fistanić i njegova djevojka. Prišao im je dok su bili zaustavljeni na ulazu u Omiš kraj Brzeta te u Fistanićevu glavu i vrat iz neposredne blizine ispalio šest hitaca iz nepoznatog oružja.
Donoseći odluku o žalbama Visoki kazneni sud zaključio je da nižerangirani Županijski sud u Splitu nije počinio bitne povrede kaznenog postupka.
'Izmjena činjeničnog opisa na koju se u ponovljenom postupku odlučio državni odvjetnik bila je dopuštena jer niti jedan od optuženika nije zbog te izmjene bio doveden u teži položaj. To u stvari priznaju i optuženici kada tvrde da je kriminalna količina druge dvojice optuženika smanjena (s obzirom na to da su se u prvom postupku teretili da su osigurali sredstva počinjenja djela). Također, nisu u pravu optuženici kada u žalbama prigovaraju da je prvostupanjski sud počinio niz teških povreda prava na pravično suđenje zajamčenim Ustavom i Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljenih sloboda. Osobito, zaključci o osobnoj pristranosti suda ne mogu se izvoditi samo iz činjenice donošenja procesnih odluka s kojima obrana nije zadovoljna. Činjenično stanje potpuno je i pravilno utvrđeno', objašnjava VKS.
Međutim, Visoki kazneni sud procijenio je da je Županijski sud povrijedio kazneni zakon na štetu druge dvojice optuženika zaključivši da su oni postupali kao supočinitelji.
'Supočinitelji su prema odredbama kaznenog zakona one osobe koje na temelju zajedničke odluke počine kazneno djelo tako da svaka od njih sudjeluje u počinjenju radnje ili na drugi način bitno pridonese počinjenju kaznenog djela. Radnje koje su poduzela druga dvojica optuženika sadržajno predstavljaju radnje pomaganja u ostvarenju kaznenog djela ubojstva, koje je počinio prvi optuženik. Iz činjeničnog opisa razvidno je da druga dvojica optuženika nisu imala vlast nad djelom niti su počinjenju djela bitno doprinijela u smislu odredbi kaznenog zakona. Zato je prvostupanjska presuda preinačena, te su druga dvojica optuženika sada pravomoćno osuđeni kao pomagatelji u kaznenom djelu ubojstva', pojašnjava VKS.
Smatraju kako je u sluačju Ringwalda visina kazne zatvora od 19 godina primjerena i adekvatna.
'Prvostupanjski sud je pravilno utvrdio i vrednovao sve okolnosti mjerodavne za donošenje odluke o kazni (činjenicu da je ovaj optuženik otac dvoje djece, njegovu raniju višestruku osuđivanost zbog kaznenih djela s elementima nasilja, iz čega je vidljivo da dosadašnje kazne zatvora na istog nisu pozitivno utjecale da se isti suzdrži od činjenja kaznenih djela, društvenu opasnost počinjenog kaznenog djela usmjerenog na život kao najveće zaštićeno dobro te način počinjenja kaznenog djela, kao i to da je usred bijela dana na iznimno prometnoj cesti u žrtvu ispalio šest hitaca u glavu i vrat, čime je nesumnjivo demonstrirao snažnu upornost i volju da dovrši namjeravano kazneno djelo)', smatra VKS.
Međutim, Piriću, koji je u međuvremenu preminuo, te Zoloti sud je smanjio kazne zbog preinake kaznenog djela.
'Uzimajući pri tome pravilno utvrđene olakotne okolnosti (neosuđivanost, obiteljske prilike i brigu za djecu) ocjena je Visokog kaznenog suda kako je kazna zatvora u trajanju po deset godina odgovarajuća njihovoj nešto manje društveno opasnoj ulozi pomagatelja', zaključuje Visoki kazneni sud.