Premda to u kontekstu današnjeg konzumerističkog društva zvuči nevjerojatno, postoje predmeti i aparati koji već stotinama godina rade i obavljaju svoju funkciju. Stranica Oddee donosi primjere takvih iznimno izdržljivih strojeva, a to su uglavnom frižideri napravljeni prije Drugog svjetskog rata, televizori koji su primali samo dva kanala te žarulja koja gori već 111 godina
Žarulja koju je dizajnirao Adolphe Chailet – jedan od suparnika Thomasa Edisona – navodno gori već 111 godina samo s jednim prekidom od tjedan dana.
Ova žarulja ima svoj klub obožavatelja, a posjetitelji iz cijelog svijeta je dolaze vidjeti kako osvjetljava unutrašnjost Vatrogasne stanice u Livermoreu na sjeveru Kalifornije. Ova neobična sijalica koja bi u EU-u bila zabranjena jer ima tradicionalnu žarnu nit uporno gori od 1901. i ne daje znakove da namjerava prestati.
Najstariji usisavač koji još uvijek radi
Harry Cox ponosni je vlasnik najstarijeg usisavača koji još uvijek radi nakon 108 godina upotrebe. Gospodin Cox uzeo je usisavač sa sobom kad je mijenjao poslove i čini se da će ovo čudo tehnike nadživjeti čak i svog 53-godišnjeg vlasnika.
Američki Stuartevant usisavač broj 4 napravljen je 1904. i dobro obavlja svoj posao, no gospođa Jacqueline Cox nije oduševljena starim strojem – svoj dom u Timperleyju u Engleskoj više voli čistiti novijim modelom koji ne buči toliko.
Najstariji frižider koji još uvijek radi
Pri kraju velike depresije – 1936. – obitelj Kinghorn kupila je novi frižider u nadi da će se pokazati kao mudra kupovina. Naravno, nisu mogli ni zamisliti da će ga danas još uvijek koristiti.
Frižider tvrtke Frigidaire radi već 77 godina, a do sada je trebao samo manje popravke u vidu zamjene istrošenih dijelova. Trenutno se nalazi u kuhinji Rosemary Kinghorn koja ga je dobila u nasljedstvo od svoje punice koja je umrla 1957.
Gospođa Kinghorn iz Edinburgha kaže da se radi o jednom od zadnjih modela koji je napravljen bez unutarnjeg osvjetljenja, no 'u doba kad su se izrađivale stvari koje traju'.
Najstarije računalo koje još uvijek radi
U spomen dvorani Ikede nalazi se FACOM 128B – računalo koje je napravljeno 1958. i koje još uvijek radi. Tijekom 54 godine, koliko je aktivno, prošlo je nekoliko manjih promjena i poboljšanja, no u unutrašnjosti mu je još uvijek isti procesor.
FACOM nije malo stolno računalo – zauzima oko 20 metara prostorije - a današnji džepni kalkulator ima veće mogućnosti od njega, no tvrtka ga namjerava održavati do 60. rođendana 2018.
Jedan od prvih britanskih robota dizajniranih u ljudskom obliku – George – visok je gotovo dva metra i cijeli je od metala. George je nastao 1950. i tada se jedva mogao micati, a njegov tvorac Tony Sale sagradio ga je od starih avionskih dijelova.
George može govoriti, a zadnjih 45 godina proveo je u garaži svog stvaratelja. Bivši pilot Tony Sale nedavno ga je oživio i izveo iz garaže u Bedfordu u Velikoj Britaniji. Sve što je trebao učiniti da metalni čovjek ponovno oživi je nauljiti mu zglobove i promijeniti baterije.
Iako danas izgleda kao limeni drvosječa iz 'Čarobnjaka iz Oza', George je u svoje vrijeme bio čudesan metalni čovjek koji se može micati i govoriti, a njegov tvorac bio je 19-godišnji momak koji ga je sam sagradio.
Najstariji televizor koji još uvijek radi
Danas se za oko 43.800 kuna može kupiti nevjerojatno tanak i velik televizor s nizom dodatnih pogodnosti – ili crno-bijeli televizor star 75 godina.
Marconi tipa 702 izrađen 1936. najstariji je televizor koji je još uvijek u upotrebi, a početna cijena na licitaciji bila bi mu je oko 43.800 kuna. Njegov vlasnik ga je kupio za nešto manje od 100 funti (oko šest tadašnjih plaća) samo tri tjedna nakon prvog televizijskog emitiranja u Velikoj Britaniji.
Daljinski upravljač za crno-bijeli televizor nije postojao jer nije bilo potrebe – postojao je samo jedan kanal koji je bio aktivan samo dva sata dnevno. No, iako danas primamo bolju sliku na svojim mobitelima, Marconi je u zadnjih 75 godina trebao zamjenu samo trećine dijelova kako bi nastavio s radom.
Ekran ovog antikviteta po dijagonali je dug 30 centimetara, a nalazi se u kutiji od mahagonija i oraha.
Najstariji semafor na svijetu koji još uvijek radi
Stanovnici Ashvillea u Ohiju mogu se pohvaliti da svaki dan mogu vidjeti najstariji semafor na svijetu. Ovo čudo tehnike još uvijek mijenja boje u Gradskom muzeju, a društvo mu prave najveći album na svijetu te plutača s bojnog broda Maine.
Lokalni stanovnik Teddy Boor napravio je semafor 1932. i od tada gotovo neprekidno radi. Dugi niz godina stajalo je na uglu ulica Long i Maine, a 1982. je premješteno u muzej.
Najstariji semafor izgleda kao srebrna lopta za ragbi, a svjetla mu se pale na sve četiri strane.
Najstariji automobil koji još uvijek radi
De Dion-Bouton et Trepardoux poznat i kao 'Markiz' napravljen je 1884. za francuskog plemića De Diona – jednog od osnivača tvrtke koja ga je sagradila. Ovaj automobil radi na ugljen, drvo i papir, a potrebno je čak pola sata pripreme da bi ga se pokrenulo.
Parni automobil ima najveću brzinu od oko 60 kilometara na sat, što je potvrđeno i na utrci 1887. poznatoj i kao 'prvoj automobilskoj utrci'. Godinu nakon što je De Dion napravljen Gottlieb Daimler i Karl Benz napravili su svoj prvi eksperimentalni automobil s benzinskim motorom i time potpisali smrtnu presudu vozilima na paru.
De Dion možda više nije auto koji se može vidjeti na cesti, no još uvijek je u voznom stanjiu.
Najstarije kino koje još uvijek radi
U Szczecinu u Poljskoj 1909. otvoreno je kino Pionier. Danas, nakon čak 103 godine, to kino još uvijek radi.
U vrijeme otvaranja kinodvorana zvala se Helios, a za samo dva groša svatko je mogao pogledati tri filma – 'Der Kampf um den Glauben', 'Pick und Pock' i 'Die Smaragdküste der Bretagne'.
Čak ni dva svjetska rata nisu prekinuli prikazivanje filmova u tom kinu, a jedino zbog čega je privremeno bilo zatvoreno je povremeno renoviranje. Pjesnik Konstanty Ildefons Glaczynski nazvao ga je 'najboljim malim kinom gdje svatko može sve zaboraviti'.
Trenutni vlasnik je Jerzy Miskiewicz koji ga je preuzeo 1999. U prilično lošem stanju, no uz nešto novca i vremena vratio mu je stari sjaj i dodao novu tehnologiju. Helios ili Pionier ušao je 2005. u Guinnessovu knjigu rekorda kao najstarije kino na svijetu koje još uvijek radi.