vrijedi ih isprobati

Upravljanje novcem na dlanu: Ovo su najbolje aplikacije za praćenje troškova

12.11.2024 u 08:50

Bionic
Reading

Mobilne aplikacije namijenjene budžetiranju i praćenju troškova pomažu u lakšoj i preglednijoj raspodjeli novca, a dugoročno i u uštedi te transparentnijem upravljanju financijama

Upravljanje novcem vještina je koju, nažalost, ne učimo u školi. No, svatko već u ranoj odrasloj dobi shvati da bez adekvatnog uvida u vlastite financije novac lako počinje 'curiti' na sve strane, a da i sami nismo sigurni u što je točno uložen. Stoga nam kao pravi spas stižu aplikacije koje nam omogućuju uvid u sve troškove, kao i spasonosno planiranje ulaganja i potrošnje.

No, i ovakvih aplikacija danas je toliko da se vrlo lako izgubiti u širokoj ponudi; od onih koje nam pružaju mogućnost bilježenje stavke po stavku, preko sučelja koja nam živopisno kategoriziraju sve aspekte potrošnje, do onih koje su orijentirane isključivo na štednju i planiranje ulaganja.

Uz toliko opcija svatko može pronaći nešto za sebe, a kako se ne biste pogubili u brojnim mogućnostima te kako biste što lakše pronašli onu po svojoj mjeri, donosimo vam pregled prednosti nekih od najpopularnijih aplikacija za praćenje troškova.

YNAB

Aplikacija YNAB ('You Need a Budget' = 'trebate proračun') koristi sustav proračuna temeljen na nuli kako bi vam pomogla napraviti plan za svaki euro vašeg mjesečnog prihoda.

Ovo je jedna od najpopularnijih aplikacija, s tisućama recenzija i visokim ocjenama korisnika, a njena praktična metoda temelji se na četiri pravila. Prije svega, svoj budžet dijelite na konkretne svrhe potrošnje, potom pišete svoje troškove, počevši od većih.

Zatim nudi opcije preraspodjele novca na način koji vam nudi veću fleksibilnost, poput prebacivanja djela budžeta iz jednog mjeseca u drugih, a za kraj vas potiče na štednju i povećanje vremena između zarade i trošenja novca.

Mana je nešto viša cijena od 13,86 eura, ali kada se uzme u obzir da korisnika aktivno potiče na razmišljanje o novcu i stvara zdrave navike potrošnje i štednje, mnogi tvrde da se itekako isplati.

Debitne kartice vs. kreditne kartice

Korištenje aplikacija za budžetiranje pomaže i u dugoročno kvalitetnijem upravljanju novcem, u čemu je vrlo bitno znati i razlike između korištenja kreditnih i debitnih kartica.

Većina aplikacija potaknut će vas na što češće korištenje debitnih kartica za trošenje na svakodnevne stavke, odnosno za plaćanje izdataka koji vas čekaju iz mjeseca u mjesec (poput režija, stanarine, isl.), jer trošite isključivo novac koji imate na računu.

S druge strane, kreditne kartice često dolaze kao pravi spas za veće izdatke zbog mogućnosti plaćanja na veći broj rata.

Osim toga, uz Zaba Mastercard kartice, na raspolaganju imate rješenja prilagođena vašim financijskim potrebama, uz što budžetiranje postaje još lakše. U svakom trenutku osloniti se možete na obročno plaćanje bez kamata i naknada do 36 rata (na posebno označenim mjestima u Hrvatskoj), a karticu lako možete digitalno ugovoriti putem m-zabe.

PocketGuard

I PocketGuard ulazi u kategoriju skupljih aplikacija, s cijenom godišnje pretplate od 69,34 eura. Za taj iznos, ipak, na dlanu dobivate vlastitog 'financijskog menadžera', intuitivne navigacije i kreativnih rješenja koje nudi danas nezaobilazna umjetna inteligencija.

Među aplikacijama za osobne financije, PocketGuard slovi kao majstor za sve. Pomaže upravljati različitim dijelovima osobnih financija, kao što su proračuni, dugovi, neto vrijednost, računi itd., a sve s resursima podrške boljim od prosjeka - barem tako tvrde zadovoljni korisnici.

Ova aplikacija od početka vas kroz novi način upravljanja novcem, od povezivanja s bankovnim računima, preko dodavanja redovitih plaća, do unošenja dodatnih izvora zarade. Predlaže i postavku proračunskih kategorija s planiranom potrošnjom, izradu liste ponavljajućih troškova te lakše upravljanje transakcijama.

Acorns

Naspram PocketGuarda, aplikacija Acorn kombinira budžetiranje s mikro-investiranjem. Za početak ulaganja, koje je osmišljeno kao pokušaj zarade na 'sitnišu' iz proračuna, potrebno je nešto manje od pet eura, a mjesečna naknada za korištenje iznosi od 11 eura.

Ova aplikacija načelno će se svidjeti samo onima koji imaju volje za proučavanje podosta kompleksnog sustava ulaganja na Acorns, a svi u potrazi za sustavom koji će im pomagati isključivo u budžetiranju, lako će pronaći i praktičnije opcije.

Wallet

A jedna takva praktična i pregledna opcija jest Wallet, aplikacija koja pruža detaljnu personalizaciju i realno praćenje financijskog stanja.

Preglednost, urednost i kreativna rješenja glavne su prednosti ove mnogima omiljene aplikacije za budžetiranje. Lako se koristi, dajući mogućnost praćenja troškova, izrade proračuna i izvješća, a sve uz sinkroniziranje s vašim bankovnim računom.

m-zaba

No, uz sve aplikacije koje možete downloadati na svoj pametni telefon, teško ćete naći sveobuhvatnije od one koju donosi m-zaba. Riječ je o online bankarstvu koje vam daje potpunu kontrolu nad vašim financijama: od plaćanja računa do ugovaranja gotovinskog kredita*ili kreditne kartice.

Preglednost plaćanja, transakcije gotove u par dodira ekrana i kristalna jasnoća o tome gdje vaš novac 'odlazi' iz dana u dan ovu aplikaciju čine savršenom opcijom za one koji žele brzo i jednostavno rješenje, bez previše kompliciranih opcija i s iznimnom preglednošću.

Osim toga, tu je i jedinstvena mogućnost podjela transakcija na rate (s naknadom od 1,32 EUR po rati), dostupna korisnicima tekućeg računa u eurima s odobrenim i raspoloživim limitom obročnog plaćanja po debitnoj kartici. Označene transakcije u iznosu od 30 do 59,99 eura moguće je naknadno podijeliti na dvije rate, a one od 60 do 300 eura na tri rate.

Specifična pogodnost m-zaba aplikacije jest i njena multifunkcionalnost uz koju se sada nudi i vrlo praktična opcija plaćanja - parkirališnih karti! Naime, parkiranje je trenutačno moguće platiti u velikom broju naših gradova (više od 80), a sve što je potrebno jest aktivirati uslugu unosom nekoliko podataka o vozilu.

S obzirom na to da je Zagrebačka banka uvijek orijentirana prema željama klijenta, i ova opcija osmišljena je tako da vam olakša život. Zaboravite na svakodnevno upisivanje podataka o broju registracije, jer u m-parking možete unijeti sva vaša vozila kojima se koristite i njihove registracije kako ih ne bi morali svaki put ponovno upisivati.

Sve obavite kod kuće

Korisnici m-zabe brzo i jednostavno mogu ugovoriti Standardnu Mastercard kreditnu karticu, Platinum Mastercard kreditnu karticu ili go!card Mastercard revolving kreditnu karticu** digitalnim putem, bez potrebe za dolaskom u poslovnicu***.

* Reprezentativni primjer: Uz fiksnu kamatnu stopu od 5,09 % godišnje, rok otplate 84 mjeseca, otplatu u anuitetima s uključenom naknadom za vođenje tekućeg računa u eurima za jedan mjesec i uz životno osiguranje otplate kredita (CPI), bez naknade za obradu kredita, efektivna kamatna stopa (EKS) za kredit od 10.000 EUR iznosi 7,67 %. Mjesečni anuitet iznosi 146,53 EUR, a ukupni je iznos koji klijent treba platiti 12.732,19 EUR.

** Reprezentativni primjer: Uz fiksnu kamatnu stopu od 6,95 % godišnje, ugovoreni način otplate na 36 rata te bez naknade za obradu kredita efektivna kamatna stopa za odobreni iznos revolving kredita od 700 eura iznosi 7,19 %. Mjesečna rata iznosi od 19,55 do 23,58 EUR, a ukupni iznos koji ćete platiti 775,16 EUR.

*** Proces u m-zabi omogućen je za klijente koji imaju primanja u Zabi i uredan poslovni odnos. Klijenti koji trebaju dokazivati primanja ili imaju status zaposlenja zbog kojeg nije moguće provesti proces u m-zabi bit će preusmjereni u poslovnicu. Za ugovaranje Mastercard Student kreditne kartice obratite se najbližoj poslovnici Zagrebačke banke.

Prilog je napravljen u produkciji Tnative tima tportala u skladu s najvišim profesionalnim standardima u suradnji sa Zagrebačkom bankom.