Nenadležni za sve osim - plaćanja državi
Kada nas je Radimir Čačić dobrohotno uputio da 40 kuna veći račun za struju kompenziramo s 40 kuna manjim računom za telefon, prvi potpredjednik Vlade nehotice nam je otkrio Sveti Gral poduzetništva iz kojega je crpio ekonomsku mudrost koja je obilježila njegovu karijeru.
Naime, vjerojatno ovih dana čitate da njegova tvrtka Coning već mjesecima radnicima ne isplaćuje plaće. Što u takvoj nezavidnoj ekonomskoj situaciji Čačić kaže zaposlenicima kojima je život poskupio za nekoliko tisuća kuna plaće koju nisu dobili? 'Manje razgovarajte na telefon!'.
Ako ljudima koji su uglavnom na prepaid bonovima to nije dovoljno da kompenziraju plaću, uputi ih da smanje račune za internet. Ako im još uvijek fali tih nekoliko tisuća kuna plaće, Čačićevi menadžeri održat će i prezentaciju u Power pointu u kojoj će ekonomski neobrazovnim inžinjerima, zidarima i konobarima objasniti da se nekoliko tisuća kuna može uštedjeti i solarnom jogom.
To je ona vještina kada cijeli dan gledate u Sunce. Na Dalekom istoku, naime, tvrde da čovjek 60 posto životne energije dobiva od Sunca. Ostalih 40 posto su hrana, voda i zrak. Čačičevi jogiji tvrde da se upornim vježbanjem i buljenjem u Sunce razina solarne energije bez problema može podići na 90 posto. Ostalih 10 posto se dobiva disanjem zraka. S dolaskom ljeta odjeća i obuća se podrazumijeva kao nepotreban luksuz, a pravo olakšanje Coningove radnike čeka najesen. Naime, cijene školskih knjiga takve su da već jednokratno odricanje od školovanja dvoje djece u sezoni 2012./2013., omogućava uštedu koje doseže iznos jedne (neisplaćene) mjesečne plaće!
A o mogućim uštedama u školstvu Radimir Čačić sigurno zna više od nas. Tako je Trgovački sud u Varaždinu nedavno presudio da bivša Čačičeva tvrtka Ingprojket Tehničkoj školi u Zadru mora isplatiti 14,3 milijuna kuna jer nikad nije završila izgradnju Tehničkog školskog centra, za koju je novac primila unaprijed. Posao je dogovoren još 1990., ali znate kako je, došao je rat i vrag odnio i školu i novce...Vrag je odnio i tu Čačićevu tvrtku koja je završila u stečaju. Dakle i sudski proces je sam po sebi bio nepotreban jer umjesto da su 22 godine rasipali novce na sudske troškove Zadrani su tih 14,3 milijuna kuna mogli uštedjeti da su zadnje 22 godine manje telefonirali.
Da ovako inventivan pristup ekonomiji ne poznaje granice, 1996. posvjedočio je izraelski Kotarski sud u Beerschevi. Kako su svojedobno prenijeli i naši mediji, izraelski sud je ustvrdio da je nakon nekog neuspješnog posla (gradnja stambenog naselja u Ashkelonu) Coning izraelskim dobavljačima ostao dužan 13,7 milijuna šekela ili oko 5,5 milijuna dolara. Tu je još i 8 i pol milijuna dolara kamata, ali kolikogod bile velike, i glavnica i kamate su nebitne, od bivših Čačićevih tvrtki čak ni Židovi nikad ništa neće naplatiti. Ali naravno, uvijek mogu manje telefonirati.
Jednostavno, to je takav ekonomski model. U kojem je dobro ako manje telefonirate, ali... hmm, ne bi bilo dobro da se, recimo, manje vozite. Jer onda rušite drugi ekonomski model koji je inaugurirao Radimir Čačić, ovaj put kao ministar graditeljstva u Vladi Ivice Račana. U kampanji za izbore 2003. Čačić nije štedio riječi hvale za sebe i svoj 'model' financiranja gradnje autocesta. Sjećam se, jednom je govorio kako je to jedinstven model u svijetu i da su i strani investitori bili fascinirani njegovim uspjehom. Kako i ne bi, treba stvarno biti dovitljiv pa financiranje kredita za autoceste ugraditi u cijenu litre goriva. 60 lipa za ceste i 60 lipa za autoceste. Tko bi se toga sjetio?!
Naravno, tih 1,20 kn ugrađeno je kao porezna osnovica, pa država ubire i više PDV-a. Isto kao što će i s najnovijim poskupljenjem struje i plina ponovno profitirati državni proračun, o čemu i Slavko Linić i Radimir Čačić mudro šute. Jer PDV od režijskih računa je jedan od stabilnijih proračunskih prihoda, što su režije skuplje i PDV će biti veći, a proračun puniji. I nema tu ništa loše, stabilni proračun preduvjet je stabilne države. Ali zato ima puno bezobraštine i elementarne političke nekulture prema onima koji to trebaju platiti i taj proračun napuniti.
Recimo, ovaj igrokaz sa HERA-om čista je uvreda političkom sustavu u kojem navodno 'institucije moraju raditi svoj posao'. Da agencija kojoj je jedina svrha postojanja regulacija energetskog tržišta i davanje mišljenja na izmjene tarifnih modela sama sebe proglašava 'nenadležnom' za poskupljenje struje i plina, vrhunska je parodija. No, parodija je moguća ako na čelu agencije sjedi nekakav nesretnik kojega je doveo još Ivan Šuker, izvjesni Danijel Žamboki, koji je prije toga bio predsjednik Fonda za regionalni razvoj. Dakle, neki ustrašeni HDZ-ov kadar, koji se u energetiku razumije kao i ja, ali Boga moli da mu stigne još koja ravnateljska plaćica... Kad se digla frka da poskupljenje nije prošlo proceduru kroz HERU, ovaj vjerojatno nije čekao da mu dvaput zazvoni telefon kako bi se proglasio 'nenadležnim'.
Samim tim Vlada je 'nenadležnim' proglasila i sve svoje građane kojima nije dala nikakvo suvislo objašnjenje za rast cijena struje i plina osim uopćene frazetine 'kako je takva situacija na svjetskim tržištima'. No, kao što vidimo 'situacija na svjetskim tržištima' se mijenja iz dana u dan. Prvo nam je Čačić objasnio da će poskupljenje struje iznositi oko 40 kuna. Sada već kaže da će 'nekim građanima' računi biti veći i za sto kuna. Plin je na sjednici Vlade poskupio za 22 posto. Ali su nam 'zaboravili' reći za fiksnu naknadu od 20 kuna. Za 'održavanje distribucijskog sustava.' (Ako sam dobro shvatio, to je kao da na ulazu u Konzum jednom mjesečno platim 20 kuna jer je Ivica Todorić u mom kvartu postavio dućan.) Pa još neki dodatni izračuni i evo, nije prošlo ni tjedan dana od sjednice Vlade, a već smo na 30 i nešto posto skupljeg plina. Nema problema, telefoniranje ćemo smanjiti za još 10 posto.
Ali vjerojatno ste već i vi 'nenadležni' čuli da Ina dvije trećine plina proizvodi u Hrvatskoj. Gotovo besplatno. Po cijeni manjoj od jedne kune za kubni metar. Pa ne bi li nam netko 'nadležan' trebao objasniti zašto sada sav plin od Ine moramo kupovati po nekakvoj 'svjetskoj cijeni' od dvije kune i 20 lipa? Plus 1,40 kn raznih naknada, taksi i poreza. Plaćaju li u Saudijskoj Arabiji 'svjetsku cijenu' za litru benzina od 10 kuna? Tko će uzeti razliku u zaradi na cijeni domaćeg plina? Ina. Tko upravlja Inom? Mol. Zašto je Mol dosad stalno tvrdio da je plinski biznis neisplativ? Zato što je i dosad bio isplativ, ali ne toliko isplativ koliko bi mogao biti sa 'svjetskim cijenama'. Zašto Vlada sada uvodi 'svjetske cijene' i dodatno ide na ruku Molu? Zato što će zaradu reinvestirati u Hrvatskoj? Zato što će je ponovno izvući u Mađarsku? Zato što je tako zapisano u kupoprodajnom ugovoru ? Zato što je Čačić skrivio nesreću u Mađarskoj? Zato što je Ivo Sanader uzeo 10 milijuna eura? Zato što je tako rekao Brisel? Zato što je tako zeko reko?
Zaokruži točan odgovor, samo Čačić zna koji je, on je Gospodar neba i sutrašnjice. I energetskog sektora.
Ne možemo li za tih 30 posto skuplje struje, plina i PDV-a dobiti makar objašnjenje na što će, kako, kada i gdje Ina, Hep i država potrošiti naše novce. Ili smo 'nenadležni' i da postavljamo pitanja i tražimo odgovore? Jer neka vas ne zavara onih Čačićevih 40 kuna. Ne radi se tu o 40 ,60 ili sto kuna. Samo je Hep ovim poskupljenjem osigurao oko 770 milijuna kuna dodatnih prihoda.
Ali smo nadležni da plaćamo. Struju, plin, vodu, benzin, i sve ostalo što će pomoći državnom proračunu i državnim poduzećima. Nama će biti dovoljno da smanjimo telefoniranje. I da malo više gledamo u Sunce.
P.S. Evo, Morales nas nije iznevjerio ni prvog svibnja. Dok su u nekim zemljama Praznik rada građani proslavili poskupljenjima struje i plina, Morales je za čestitku svojim sugrađanima nacionalizirao još jednu strateški važnu kompaniju u Boliviji. Poslao je vojsku da preuzme nacionalnog distributera električne energije koji je do tog jutra bio u vlasništvu jedne španjolske korporacije. Naime, dok je siromašna bolivijska država ulagala novac u izvore energije, Španjolci nisu ulagali gotovo ništa nego izvlačili dobit iz njezine distribucije. Dakako, po 'svjetskim cijenama'.