Rat protiv debelih
U naplavini loših vijesti i premijerovih izvanrednih presica evo konačno jedne koja baca potpuno novo svjetlo na pesimistične makroekonomske prognoze i pokazuje da Vlada doista zna što radi.
Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za javno zdravstvo upravo su objavili kako do 2015. namjeravaju srezati porast broja pretilih osoba za 30 posto. Procjenjuju da u Hrvatskoj ima čak dva milijuna ljudi s prekomjernom težinom, a prema evidineciji HZZJ-a, debeli su se u razdoblju od 2003. do 2008. razmnožavali po stopi od 8,7 posto (muškarci) tj. 20,5 posto (žene).
Kako statistika razvidno pokazuje, pretilost se izrazito razvila u doba opće sreće i prosperiteta, rasta zaposlenosti, jeftinih kredita, potrošačkih kartica i Ive Sanadera, koji se poput mene i meni sličnih i sam lijepo razvio.
Štetnosti takvog načina života su općepoznate, danas se eto prema evidenciji HZZJ-a dva milijuna Hrvata nalazi u rizičnoj skupini na rubu srčanog udara, kardiovaskularnih bolesti i svih ostalih nevolja koje im je donio rast BDP-a.
Drugim riječima, oko dva milijuna Hrvata nalazi se na rubu preživljavanja.
Tako dramatičnu situaciju Vlada je odlučila riješiti zajedničkom koordiniranom akcijom svih ministarstava nadležnih za zdravlje nacije – prije svega ministarstva financija, ministarstva gospodarstva, ministarstva malog i srednjeg poduzetništva, dok se ostali, poput recimo ministarstva rada i socijalne politike uključuju prema pojedinim projektima.
Na čelo tima koji se treba obračunati s debelima postavljena je osoba od najvećeg mogućeg premijerova povjerenja – njegova supruga Sanja Musić Milanović. Formalno je ona voditeljica Službe za promicanje zdravlja pri HZZJ-u, što zvuči dovoljno bezazleno da ne privlači previše pozornosti, no poznato je kako se iza takvih bezazlenih naziva zapravo kriju ključna operativna tijela svake Vlade. Kao što je recimo kulturni ataše američkog veleposlanstva u Moskvi zapravo šef ureda CIA-e u Rusiji.
Sanji Musić Milanović tako su izravno podređeni i Slavko Linić i Ivan Vrdoljak i Gordan Maras, dok je suprug isključivo zadužen za marketing i odnose s javnošću.
Gđa Milanović je zasad izuzetno zadovoljna radom g. Milanovića pa se „Task Force“ protiv debelih obično sastaje u doba dok suprug odvlači pozornost javnosti uobičajenim izvanrednim press konferencijama s kojima se onda novinari danima zabavljaju. Čak su i politički analitičari primijetili da se posljednjih tjedana te presice održavaju gotovo svakodnevno, što samo znači da tzv. „Služba za promicanje zdravlja“ intenzivira svoje aktivnosti i priprema završni udarac na debele. I to sa savršeno pogođenim tajmingom.
Nije slučajno da „Služba“ žurno radi upravo uoči Uskrsa, tradicionalnog blagdana debelih, koji se slavi uz obilate količine šunke, jaja, majoneze i svih ostalih smrtonosnih tvari. Ako uspiju suzbiti prežderavanje za Uskrs, nadaju se, bit će to početak kraja ove mitske bitke protiv pretilosti.
Tako je moćna „SZPZ“ angažirala i tradicionalno suzdržani Ured predsjednika Republike. Samo nekoliko dana uoči blagdana ekonomski savjetnik predsjednika RH Boris Cota u Globusu je najavio kako će Vlada još jednom morati „rezati plaće u javnom sektoru“.
I sindikalni čelnici su uoči Uskrsa zabrinuto objavili kako je broj građana kojima su blokirani računi od početka godine narastao za 30.000 te kako je ove godine čak 58 posto građana u lošijoj financijskoj situaciji nego lani. Nakon takvih vijesti komu ne bi prisjela uskrsna šunka?
Naravno, naivni sindikalci svom su se žestinom obrušili na hrvatsku Vladu pa Ozren Matijašević kaže kako i „ono malo dobrih poteza koji Vlada vuče i zakona koje mijenja odnosi se na pravne osobe, a nema nikakvih poteza koji bi bili usmjereni prema građaninu i pojedincu“.
Sindikalac, kao i mnogi drugi kritičari, ne shvaća da je baš svaki potez pomno isplaniran, i to upravo prema građaninu i pojedincu kako bi se konačno riješio suvišnih masnoća koje mu ugrožavaju život i zdravlje.
Tako i popularna sintagma o „stezanju remena“ nije nikakva financijsko-ekonomska metafora za sve teži život hrvatskih građana, kako se ponekad u medijima krivo koristi, nego doslovno tumačenje „Službinih“ smjernica za lakši život sve lakših građana.
I kako je krenulo, nema sumnje da će do kraja mandata „Služba za promicanje zdravlja“ potpuno ispuniti svoj cilj - sretniji i zdraviji Uskrs 2015.
A tko se i tada bude želio prežderavati, neće mu škoditi. Mladi luk, hren i rotkvica neškodljivi su za zdravlje i mogu se jesti u neograničenim količinama.