STVARANJE 'JEŽEVe KUĆe'

Kako su Šerbedžija i Rundek vratili u život najljepšu priču našeg djetinjstva

05.06.2017 u 06:43

Bionic
Reading

Povodom zagrebačke premijere nagrađenog animiranog filma Eve Cvijanović 'Ježeva kuća' 5. lipnja na ovogodišnjem Animafestu, popričali smo s naratorom hrvatske verzije Radom Šerbedžijom i autorom glazbe Darkom Rundekom o stvaranju animirane verzije jedne od najljepših priča za djecu s ovih prostora. Redateljica filma odabrala je dvoje umjetničkih veterana čijem je stvaralaštvu naklonjena i s kojima je spaja jedan detalj iz privatnog života - dugogodišnji život u tuđini

Redateljica kratkog animiranog filma 'Ježeva kuća' nastalog u hrvatskoj-kanadskoj koprodukciji, ove godine nagrađenog na Berlinaleu posebnim priznanjem, Eva Cvijanović od prvog je trenutka vidjela glumca Radu Šerbedžiju u ulozi naratora hrvatske verzije filma. Potvrdio je to za tportal i sam glumac, dodavši da mu je itekako bila čast sudjelovati u tom projektu.

'Za mene je Ćopićeva 'Ježeva kućica' najljepša poezija ikad napisana za djecu. A danas u ovim vremenima sile, kad su ljudi primorani napustiti svoj dom u potrazi za boljim životom, opet je aktualna. Zbog svega toga suradnja na ovom filmu za mene je bila imperativ. S Evom sam se sastao u Sarajevu, gdje sam i pogledao snimljeni materijal i dao svoj doprinos tom divnom projektu', kaže Šerbedžija, istaknuvši da je uživao radeći na tom filmu. Poznati glumac imao je priliku i upoznati autora priče Branka Ćopića, koji si je davne 1984. godine oduzeo život skočivši u rijeku s beogradskog mosta.

'Družili smo se krajem sedamdesetih, upoznao nas je Enes Ćengić. Branko je bio iznimna osoba, divan pisac. Nekoliko puta sam imao priliku naći će u njegovom društvu', kaže Šerbedžija koji s autoricom 'Ježeve kuće' Evom Cvijanović, Kanađankom hrvatsko-bosanskih korijena s adresom u Montrealu, dijeli iskustvo života u tuđini. U intervjuu za tportal koji je dao prošle godine, izjasnio se na tu temu.

  • +5
Animirani film 'Ježeva kuća' Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Bonobo studio

'Kad jednom postanete stranac, onda to zauvijek ostajete i nikad se ne možete vratiti. To je jedno iskustvo i jedan stil života. Paradoksalno zvuči, ali kad čovjek jednom okusi taj život stranca, stranac u vlastitoj zemlji i u svijetu, to postaje na neki način zamamno i čovjek se zaljubi u tu poziciju. To je svojevrstan donkihotizam. Sam si i poseban u tom svijetu. Imaš tu svoju priču u kojoj ne trebaš dijeliti ništa s kolektivom i zajednicom. A to je privilegija i izuzetna pozicija', rekao je tada Rade.

Autor glazbe kratkog animiranog filma 'Ježeva kuća' Darko Rundek, godinama stanovnik Pariza, prije nekoliko godina svoj je novi dom i mir pronašao na Braču gdje je i nastajala glazba za film Eve Cvijanović. Kako kaže, skladajući je, vodio se atmosferom iz filmova Ennija Morriconea.

'Ipak je jež u toj poemi jedan šumski desperados koji u ovom slučaju ima svoj dom, a svoje neprijatelje pobjeđuje mudrošću i istinom, ne silom. Kao i mlada redateljica Eva Cvijanović, koja mi je u prvom mailu napisala kako je 'Ježevu kućicu' ponijela iz rodne Bosne u Kanadu kao trag i simbol djetinjstva i kako ima veliku potrebu pozabaviti se s tom pričom, i ja prema toj Ćopićevoj poemi nisam nimalo ravnodušan. Vjerujem da će biti pozitivne reakcije zagrebačke publike, kao i one u Kanadi i u Europi koji su prepoznali vrijednost i ljepotu tog projekta', rekao je za tportal Darko Rundek koji za tri tjedna kreće na veliku regionalnu glazbenu turneju. Naime, povodom 20 godina od izlaska prvog samostalnog albuma 'Apocalypso' Rundek je ponovo okupio veliki bend za turneju 'Apocalypso Now' koja kreće 15. lipnja koncertom na stadionu 'Tašmajdan' u Beogradu, a predstavlja retrospektivu njegove karijere.