Ako vas izluđuje svakodnevno pranje kose i ne znate što učiniti kako se ne bi toliko mastila, saznajte koje metode provjereno funkcioniraju te kako pravilno oprati kosu da bi ona što duže zadržala svježinu, a vaša frizura bila postojana i narednog dana
Kako postupati s masnom kosom?
Započnite s učinkovitom rutinom njege kose, a zatim isprobajte frizure koje će na neko vrijeme prikriti masne pramenove.
Je li vam se ikada dogodilo da je navečer operete, da biste se ujutro probudili s masnom kosom? Ili ste dali sve od sebe da se profesionalno isfenirate kao u salonu, a nekoliko sati kasnije frizura izgleda beživotno i mlitavo? Ovo je, nažalost, učestalo kod onih s masnom kosom. Iako svi tipovi kose mogu imati problema s brzim mašćenjem, oni s jako tankom kosom najčešće imaju i najvećih problema s masnoćom.
Zašto i kako dolazi do toga? Dok vaše vlasište proizvodi sebum, odnosno prirodno ulje, ono natapa korijenje, a pramenovi brže podlegnu težini ulja. Srećom, postoji mnogo načina za rješavanje ovog problema.
Upute za pranje kose
Ako je vaša kosa sklona brzom mašćenju, velika je vjerojatnost da imate tanku kosu koja lako upija i najmanje nakupine sebuma ili ste nehotice dehidrirali vlasište, prisiljavajući ga da proizvodi više ulja u nastojanju da tjeme ostane hidratizirano.
Kad većina ljudi primijeti da im je kosa masna, prva im je misao uskočiti pod tuš i oprati je. Ali, prema riječima stručnjaka, to nije baš pametna ideja. Pretjeranim pranjem kose vlasište ostaje bez potrebnog sebuma. Također, neredovitim pranjem i učestalim oslanjanjem na suhi šampon možemo začepiti pore i prisiliti vlasište da proizvodi još više ulja.
Pa kada onda i koliko često trebamo prati kosu? Ne prečesto, ali i ne prerijetko. Kosu je, tvrde stručnjaci, najbolje prati svaki drugi dan. Kako biste vidjeli rezultate, potrebno je dati kosi barem dva tjedna da se navikne na novu rutinu.
Mnogi ne znaju da je jabučni ocat može moćan saveznik u borbi s masnom kosom. Malo jabučnog octa ulijte u čašu i razrijedite ga vodom te time prelijte opranu kosu i ostavite tako nekoliko minuta te je isperite vodom. Rezultat je impresivan, riješit ćete se nakupljenih taloga na vlasištu i vlasima, a kosa će biti savršeno čista i bez masnog sjaja.
Biranje odgovarajućih proizvoda
Ako muku mučite s masnom kosom, najbolja opcija je prati ju šamponom s obnavljajućim učinkom. Međutim ako se vaša kosa toliko brzo masti da već sutradan izgleda prljavo, između dva pranja koristite suhi šampon koji će vam pomoći da u samo nekoliko sekundi izgleda svježe oprano.
Vrlo je važno znati kako nanijeti šampon za suho pranje. Držite bočicu šest do deset centimetara od glave, a nakon što posprejate tjeme, proizvod ravnomjerno umasirajte u vlasište vrhovima prstiju. To je ključno, jer u suprotnom će na kosi ostati bijele mrlje, za što nikako ne želite da se dogodi. Osim suhog šampona, postoje sprejevi za teksturu, koji također blago matiraju korijen.
Savjeti za oblikovanje kose
Jedno od najvažnijih pravila kojeg se trebate pridržavati ako imate masnu kosu to je da je izbjegavate dodirivati. Pretjeranim prolaženjem prstima kroz nju i diranjem korijena produbljujemo problem masne kose.
Ako svoju kosu nakon pranja lijepo izvučete na četku, odnosno isfenirate na način da je kasnije ne morate puno dodirivati i popravljati, to će vam omogućiti da i drugog dana izgleda svježe oprano. Samim time sutradan nećete morati dodavati proizvode koji upijaju ulje, a istovremeno isušuju vlasište.
Nakon što ste se isfenirali poprskajte kosu s malo laka koji će poput štita spriječiti prodor nečistoća i samim time odgoditi postupak mašćenja vlasišta.
Jedan od odličnih načina za prikrivanje masnih korijena su pletenice, a ako niste njihova ljubiteljica, uvijek možete staviti traku za glavu ili je svezati u visoki zalizani rep ili punđu.
OVDJE provjerite koje će vam frizure odgoditi pranje kose barem na jedan dan, a OVDJE saznajte kako problem masne kose riješiti uz pomoć čaja.