JESTE LI ZNALI?

Ovo je najprljaviji komad u vašem ormaru, i ne - ne govorimo o cipelama

11.04.2025 u 20:10

Bionic
Reading

Kada se vratimo kući, obično skinemo cipele, operemo ruke i ponekad dezinficiramo ekran mobitela iz higijenskih razloga. No, jeste li znali da to nije ni približno dovoljno?

Prema Christopheu Mercier Thellieru, higijeničaru, mikrobiologu i autoru knjige 'Higijena je zdravlje!', predmet koji često zaboravljamo i koji ostavljamo u spavaćoj sobi ili na kuhinjskom stolu, zapravo je najprljaviji od svih naših modnih dodataka.

Razmislite malo - torbica, taj omiljeni modni dodatak koji nosimo svugdje, nikada ne ostaje na našem ramenu od jutra do večeri. Svjesno ili ne, tijekom dana je odlažemo bilo gdje: na sjedalo u javnom prijevozu ili automobilu, na rub umivaonika, na pod u uredu ili na ulici... A kada dođemo kući, zaboravljamo da može biti kontaminirana, kako izvana tako i iznutra.

Istraživanje koje je 2013. godine proveo 'initial Washroom Hygiene' otkrilo je da torbice sadrže više bakterija nego WC školjke u javnim toaletima. Štoviše, istraživanje je pokazalo da jedna od pet torbica može predstavljati rizik za naše zdravlje.

Kako spriječiti da torbica postane najprljaviji dodatak u vašem ormaru?

Mi također više ne gledamo svoju omiljenu torbicu istim očima... Ali da bismo spriječili pretjeranu kontaminaciju, prvo moramo razumjeti četiri glavna razloga koji objašnjavaju ovaj fenomen. Držači u tramvaju i busu, pod u toaletu, tepih, pod stolom u restoranu ili na terasi, i tako dalje.

Skloni smo je odlagati svugdje, posebno ako je velika i puna. Međutim, pod je prvo mjesto koje bi trebalo izbjegavati i po kojem bi samo naše cipele trebale hodati, jer upravo tada se bakterije hvataju za torbicu.

Isto vrijedi i za naše ruke, koje su u stalnom kontaktu s bakterijama. Hvatamo ručke, kopamo po unutrašnjosti, rukujemo torbicom, a da pritom ne peremo ruke svaki put.

Unutrašnjost torbice također je pravo leglo mikroba: ključevi, telefon, šminka, grickalice ili kovanice - ubacujemo svašta. Da ne spominjemo male nezgode koje se brzo dogode, poput sjajila za usne koje curi, olovke koja pušta tintu, mrvica na dnu... Savršeno okruženje za bakterije.

Konačno, jedan od najlogičnijih uzroka, o kojem ne razmišljamo nužno, jest nedostatak održavanja. Za razliku od odjeće koju redovito peremo, torbice, posebno one od kože ili tkanine, često su zaboravljeni dijelovi garderobe. A ipak, njihovo redovito čišćenje vrlo je jednostavno.

Iako su neki materijali, poput kože ili velura, teži za čišćenje, ovih nekoliko jednostavnih svakodnevnih gesti spasit će higijenu vaše torbice, a usput i vašeg doma.

Kako održavati čistoću torbica

Jednom do dva puta mjesečno preporučuje se prebrisati vanjski dio torbice mekom, lagano navlaženom krpom sa sapunom (poput marseillskog sapuna) prije sušenja mikrofiber krpom kako bi se izbjegle ogrebotine.

Zatim, nekoliko puta tjedno, važno je dezinficirati ručke, koje su u kontaktu s našim rukama, pomoću antibakterijske maramice, na primjer.

Ferragamo
  • Demellier London
  • Miu Miu
  • Jimmy Choo
  • Prada
  • Prada
    +3
Torbe s detaljem remena Izvor: Promo fotografije / Autor: promo

Iznutra je ključno svaki tjedan očistiti mrlje ili mrvice koje su se nakupile, jednostavno tako da je protresete vani ili obrišete vlažnom krpom.

Inače, kako biste izbjegli ove neugodnosti dugoročno, odaberite male organizacijske vrećice namijenjene šminki, grickalicama ili kovanicama. I najvažnije, pokušajte je objesiti umjesto da je stavljate na pod.