Zimski dani su pred vratima, a samim time i nadolazeća prijetnja za kožu. Vjetar, suh zrak i niske temperature glavni su krivci za njen loš izgled. Kako biste spriječili to da postane suha i ispucana, donosimo vam nekoliko savjeta kako da to postignete pomoću sastojaka koji se mogu pronaći na kuhinjskoj polici
Koža je živi organ koji je odgovoran za očuvanje tjelesne temperature, štiti nas od bakterija i mnogih drugih metaboličkih procesa. Stoga je vrlo važno da je kožno tkivo u dobrom stanju i da nas pravilno služi tijekom cijele godine kako bi napravilo svoj posao držeći nas zdravima i sigurnima. Nadražena ili upaljena koža je normalna pojava tijekom zimskih mjeseci. Ako vam izgled kože uzrokuje ozbiljnu nelagodu, svakako posjetite dermatologa, a da biste spriječili oštećenja, donosimo nekoliko strategija koje će predstaviti spas za nju:
1. Dvadesetominutno tuširanje vrućom vodom djeluje odlično u hladnijim danima, no uživanje u tuširanju ipak probajte smanjiti za deset minuta. Dulji doticaj s vrućom vodom uništit će prirodnu vlažnost kože, čineći je suhom, iritiranom te sklonom svrbežu i crvenilu.
2. Kada napuštate toplinu doma, svoju kožu i kosu dodatno zaštitite kapom, šalom i rukavicama kako biste spriječili negativan učinak dugotrajnog izlaganja hladnom zraku.
3. Prilikom kupnje namirnica svoju košaricu ispunite hranom bogatom omega-3 masnim kiselinama, a najviše ćete ih pronaći u namirnicama poput ribe, oraha, maslinova ulja, lana i avokada.
4. Dok se nalazite u trgovini, pobrinite se da nabavite i namirnice bogate vitaminom C, kojima obiluju agrumi i tamno lisnato povrće. Vitamin C sudjeluje u stvaranju kolagena – proteina koji pomaže u održavanju zdravlja kože i drugog vezivnog tkiva.
5. Kao i tijekom ljetnih mjeseci, i u zimskima ne zaboravite na unos većih količina vode u organizam. Na taj način vaša će koža biti dovoljno hidratizirana.
U nastavku doznajte više o mjerama protiv zimskih nedaća koje pogađaju određene dijelove tijela.
Suha koža tijela
Za pomoć suhoj koži pomiješajte nekoliko kapi maslinova ulja u pripremljenu kupku ili nakon kupanja nanesite tanak sloj ulja koje ste odabrali i koje ćete ostaviti da se upije tijekom noći. Iako može zazvučati čudno, dodavanje nekoliko šalica punomasnog mlijeka u kupku također može učiniti čuda za narušen izgled kože.
Proteini, masti i vitamini u punomasnom mlijeku učinit će je nježnijom. Ako ste netolerantni na laktozu, kupka u koju možete dodati zobene pahuljice jednako će dobro djelovati na kožu, istovremeno pomažući u otklanjanju mrtvih stanica s tijela. Nakon ovakvih tipova kupki nanesite gustu kremu (ili čak vazelin za izrazito oštećenu kožu). Stavljanje kreme ili losiona tri minute nakon kupanja učinkovito će djelovati po pitanju hidratacije.
Grube i ispucale ruke
Kako biste to spriječili, nakon svakog pranja intenzivno nanosite hidratantnu kremu nekoliko puta u danu. Prilikom pranja posuđa koža se najviše isušuje, a zbog toga koristite gumene rukavice kako biste smanjili doticaj ruku s vrućom vodom koja uzrokuje isušivanje.
Za ozbiljno isušenu kožu ruku preporučuje se obilnije nanošenje hidratantne kreme prije spavanja. Kako bi se obilno naneseni sloj kreme što bolje upio i djelovao tijekom noći, koristite pamučne rukavice.
Suha koža lica
Osim ruku, najizloženija hladnim vremenskim uvjetima svakako je koža lica.
Tijekom hladnijih mjeseci pokušajte izbjegavati korištenje proizvoda za lice koji sadrže alkohol. Umjesto takvih proizvoda, nanosite blaže preparate i hidratantne kreme.
Ako se dodatno želite pobrinuti za njegu suhe kože lica, perite ga jednom tjedno grčkim jogurtom. Zvuči čudno, ali mliječna kiselina koju sadrži jogurt djeluje kao mekani piling. Za pripremanje hidratantne maske za lice zavirite u kuhinju i iskoristite banane, avokado, žumanjak i mlijeko.
Još jedna dobra opcija su cjelovite žitarice i aromatično povrće koje sadrži selen – spoj koji koži daje potrebnu elastičnost. Osim toga, kada je koža lica suha, konzumirajte smeđu rižu, luk, češnjak ili kvinoju.