Higijenski ispravna voda za piće je jedan od osnovnih uvjeta života i dobrog zdravlja. Gotovo 2/3 ukupnog stanovništva zemlje danas nema pitku vodu
Voda bi trebala biti po definiciji tekućina bez boje, okusa i mirisa. No, nije uvijek takva. I ako je takva, ponekad sadržava otopine i dodatke koji se nikako ne bi trebali u njoj nalaziti. Voda je „univerzalno otapalo“, ona na putu do naših slavina, u manjoj ili većoj količini, otopi gotovo sve na što naiđe. Već u atmosferi vodene čestice otapaju plinove koji se tamo nalaze i mijenjaju svoja prirodna svojstva. Nakon kiše nebo je svjetlije i čišće, a kakva je voda? Kišnica svakako nije sigurna za piće. Kad voda u obliku kiše ili snijega dospije na kopno, otopi mnoge tvari sa površine, uključujući biootpad, nečistoće, nitrate i pesticide, metale i sve ostalo što se nađe na njezinom putu, pokupi različite mikroorganizme, te tako „obogaćena“ dospije u vodocrpilišta, prođe dezinfekcijski postupak klorom i drugim kemikalijama pa kroz sustav vodovodnih cijevi stiže do krajnjeg korisnika – Vaše obitelji.
Odlučili ste početi koristiti čistu vodu? To je ispravno i važno rješenje. Sada trebate odabrati pravi filter. Pravi – znači pogodan upravo za Vašu obitelj.
Pročišćivači vode za kućanstvo razlikuju se kako u pogledu dizajna, tako i tehničkih karakteristika. Bilo koji Aquaphor filter uklonit će klor, hrđu, neugodan miris, teške metale i druge nečistoće iz vode. Prilikom odabira filtera uzmite u obzir tvrdoću vode i svoje navike.
Razmotrimo osnovne vrste filtera za vodu za kućanstva.
1. vrsta su vrčevi za pročišćavanje vode
Način rada:
Voda teče iz jednog spremnika u drugi (iz gornjeg dijela vrča u donji), prolazeći kroz filtracijski sloj sorbenta, aktivnog ugljena.
Prednosti:
Vrč ne treba priključak na vodovod ili montažu, jednostavan je za upotrebu. Uložak traje od170l do 500l ovisno o modelu, može se kupiti u web trgovini aquaphor.com.hr/shop, u Kauflandu, Metro ili InterSparu. Prikladan je za pročišćavanje vode kod kuće, u uredu, na vikendici, mobilan i možete ga ponijeti bilo gdje sa sobom.
Nedostaci:
Vrčevi za pročišćavanje vode ne pročišćavaju vodu toliko duboko i brzo kao što to mogu uređaji koji se spajaju na vodovod. Volumen pročišćene vode jednak je volumenu vrča (obično je oko 1,5 litre). Ako vam je za juhu potrebno npr. 3 litre vode, morat ćete dva puta napuniti vrč i pričekati dok se voda pročisti. Osim toga, vrčevi ne mogu ukloniti absolutno sve nečistoće u potpunosti.
2. vrsta su uređaji za pročišćavanje vode koje se montiraju na slavinu
Način rada:
Uređaj se montira na kraj slavine (umjesto perlatora) i voda prolazi kroz njega pod pritiskom.
Prednosti:
Niska cijena. Male dimenzije. Nije potreban priključak na dovod ili pričvršćivanje na cijevi. Pročišćava vodu malo dublje od vrča.
Nedostaci:
Pročišćavanje vode nije tako duboko kao kod ugradbenih uređaja. Takvi uređaji ne mogu ukloniti absolutno sve nečistoće u potpunosti, pogotovo tvrdoću vode.
3. vrsta su uređaji za pročišćavanje vode koje se montiraju ispod sudopera (protočni)
Način rada:
Uređaj se montira ispod sudopera, na sudoperu se postavlja posebna slavina za čistu vodu. Voda do slavine dolazi kroz fleksibilno crijevo. Voda se pročišćava prolazeći kroz uloške s aktivnim ugljenom, sorbentom.
Prednosti:
Duboko pročišćavanje vode: ne samo od klora i hrđe, već i od drugih nečistoća. Veća produktivnost od uređaja koji se montiraju na slavinu: filtrira vodu brzinom od 1 l/min do 1,5 l/min.
Nedostaci:
Zauzima mjesto ispod sudopera. Zahtijeva priključak na vodovodni sustav, poželjna je profesionalna ugradnja. Nije pogodno za čišćenje vrlo tvrde vode.
4. vrsta su uređaji za pročišćavanje vode na bazi reverzne osmoze (montaža ispod sudopera)
Način rada:
Ovaj uređaj je sličan ostalim ugradbenim filtracijskim uređajima: on se također postavlja ispod sudopera, a na sudoperu se montira posebna slavina za čistu vodu. Glavna razlika je sljedeća: uz uloške sa sorbentom, u uređaju se nalazi i polupropusna osmotska membrana, koja ne propušta ništa osim molekula vode: zadržava čak i viruse. Kroz membranu voda prolazi pod pritiskom.
Prednosti:
Prikladno za borbu s kamencem, uređaj uklanja u potpunosti soli tvrdoći – uzrok kamenca. U modelima s akumulacijskim spremnikom postoji zaliha vode od 5 litara. Najkvalitetnije pročišćavanje vode koje postoji na tržištu.
Nedostaci:
Za rad uređaja potreban je tlak od 2 atm u vodoopskrbnoj mreži. RO uređaj pročišćava vodu sporije od protočnih filtera. Poželjna je profesionalna ugradnja.
5. vrsta filtera su vodovodni filteri
Način rada: Takvi filteri se montiraju na dovod hladne vode u kuću ili stan te pročišćavaju kompletnu vodu u objektu. Postoji veliki broj takvih filtera koji se razlikuju po veličini, protoku, namjeni uloška. Za preporuku kod odabira vodovodnog filtera najbolje je kontaktirati specijalista.
Filteri za prethodnu obradu vode
Koji god filter odabrali, važno je na vrijeme mijenjati uloške. Uređaj s iskorištenim uloškom postaje beskoristan.