Zaljubljenice u modu s veseljem su dočekale tople dane i uskočile u neodoljive modele mule natikača, platformi, espadrila ili seksi sandala s remenčićima bez kojih je ljeto nezamislivo
Nošenje cipela na bosu nogu što je ljeti neizbježno često nažalost ima posljedicu nastanka bolnih žuljeva i ranica što nikome nije drago iskustvo.
Ipak, postoje nekoliko načina uz pomoć kojih možemo uspješno izbjeći ovu neugodnu posljedicu nošenja ljetne obuće.
Razgazite cipele
Ukoliko se bojite da bi se vaše nove sandale koje ste jedva čekali nositi mogle pretvoriti u spravu za mučenje stopala, najbolje je da ih dobro razgazite kod kuće prije nego se u njima uputite u šetnju gradom ili na posao. Dakle, isprobajte ih i na kraće relacije kako biste vidjeli koja su mjesta kritična i na kojima bi mogli nastati žuljevi ili natisci. Ukoliko uočite takva mjesta nasprejajte ih sredstvom za omekšavanje kože ili ih odnesite postolaru da ih omekša. Osim toga, mnogi kažu kako im je pomoglo na mjesto na kojem ih cipela žulja iznutra zalijepiti flaster koji će strijepiti trenje. Ako vas je cipela nažuljala, idući dan obujte neki drugi par kako bi se stopala malo odmorila, a ranicu svakako zaštite flasterom.
Flasteri
Specijalni flasteri za žuljeve sjajan su način da spriječimo nastanak žuljeva pa ukoliko osjetite da vas na nekom mjestu počinje žuljati cipela, odmah stavite flaster kako biste izbjegli ranicu. U drogerijama postoji veliki izbor flastera koji su namijenjeni upravo za žuljeve, pa neka vam se nađu u torbi tijekom ljetnih mjeseci.
Hidratiziranje, hidratiziranje
Mnogi zaboravljaju koliko je važno osjetljivu kožu na stopalima redovito nahraniti hidratantnom kremom i to tijekom cijele godine. Dermatolozi ističu kako redovita njega može kožu učiniti čvršćom i elastičnijom te tako otpornijom na ozljede i rane.
Što ako se ipak pojavi žulj
Pravilo nalaže da se žulj nikako ne buši - gornji sloj mjehura je sterilan i štiti donje slojeve kože od infekcije. Ako ga probušite možete otvoriti put bakterijama. No ako se usprkos svim mjerama predostrožnosti mjehur povećava i postaje bolan, morat će ga drenirati sami. Očistite mjesto alkoholom i probušite vrhom sterilne igle. Vrlo pažljivo istisnite mjehur da tekućina izađe kroz načinjenu rupicu. Nakon toga namažite vazelin na drenirano mjesto da ostane vlažno i ranu pokrijte zavojem. Radite to jednom ili dvaput dnevno dok ne prođe.