Mnoge žene pate od problema sa štitnjačom, a da toga nisu ni svjesne jer umor, debljanje, preskaknje srca ili, primjerice, nesanicu pripisuju svakodnevnim problemima. Osim obaveznih pretraga i savjetovanja s liječnikom, u regulaciji rada štitnjače mogu jako pomoći i određene životne navike
Poroci moraju biti pod kontrolom
Slatkiši, kofein, alkohol ili ovisnost o cigaretama uvelike štete štitnjači. Svaki od tih poroka može izazvati rast hormona kortizola, poznatog i kao hormon stresa, a on će oslabiti funkciju štitnjače.Ako pijete kavu ili primjerice alkohol, probajte na meni uvrstiti namirnice bogate proteinima. Jedite meso, jaja, sir i druge mliječne proizvode jer će zahvaljujući aminokiselinama potaknuti proizvodnju hormona štitnjače. Također mogu pomoći i namirnice orašastih plodova ili sjemenke jer su bogate selenom.
Pazite što pijete
Voda u Hrvatskoj je dobre kvalitete i za razliku od nekih drugih krajeva svijeta, još uvijek nismo prisiljeni kupovati vodu za piće. Ipak, zato što može sadržavati natrijev florid, voda iz slavine nužno nije najbolji odabir jer tako može ometati rad štitnjače, odnosno jod. On je izuzetno važan za pravilan rad štitnjače i koncentriran u štitnoj žlijezdi, a poznato je da čisti arterije, sprječava infarkt, moždani udar i druge bolesti vezane uz aterosklerozu. Stimuliranjem štitne žlijezde i proizvodnju tiroksina, jod regulira brzinu kojom tjelesne stanice koriste kisik, potiče rast i energiju te poboljšava mentalne funkcije. Nedostatkom joda, sve su te funkcije oslabljenje.
Oprezno s keljom i ostalim kupusnjačama
Kelj definitivno spada u super namirnicu te je u 2015. godini bio na vrhu ljestvice mnogih nutricionista u svijetu, ali kod problema sa štitnjačom može biti namirnica koja izaziva oprez. Nemojte ovo shvatiti kao savjet da više nikada ne smijete jesti kelj. Radi se o tome da česte i velike količine kelja mogu uzrokovati hipotireozu, stanje kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. I sve zbog sastojka goitrogena, a imaju ga i brokula, cvjetača, kupus, prokulica ili raštika pa budite oprezni. Najviše goitrogena ostaje u organizmu ako jedete sirov kelj ili od njega radite zdrave zelene sokove.
Vježbajte
Za regulaciju rada štitnjače koja je usporena osim prehrane je važno baviti se i tjelesnom aktivnošću. Ako možete, magazin Prevention preporučuje da to bude joga. Pojedine poze mogu pomoći, a jedna od njih je tzv. svijeća jer u tom položaju tijelo stimulira rad štitne žlijezde.