Brinete li se da ćete izgubiti kosu? Dobra vijest je da su znanstvenici otkrili uzročnik ćelavosti, a loša je da bi učinkovit lijek mogao biti dostupan na tržištu za desetak godina
Naši geni igraju glavnu ulogu u gubitku kose, a mnogi muškarci ne shvaćaju da svakodnevnim navikama pogoršavaju svoj problem. No dok znanstvenici ne dođu do rješenja tog, za mnoge mučnog problema, evo što možete učiniti za spas svoje frizure.
Ne četkajte kosu previše snažno
To može oštetiti tjeme i folikule kose. Također, važno je prati tjeme blagim šamponom i ne povlačiti snažno kosu četkom ili češljem. Prhut, ekcem ili dermatitis povezani su s gubitkom kose jer služe kao okidač za upale koje uništavaju folikule kose.
Jedite nešto kuhano za doručak
Kosa se sastoji od keratina koji joj daje snagu. Premalo bjelančevina u prehrani utječe na razinu keratina pa kosa gubi snagu i prestaje rasti. Doručak je najvažniji obrok u danu kad je u pitanju poticanje razvoja folikula kose, tvrde stručnjaci.
Izbjegavajte vosak na bazi petroleja
Postoje određeni dokazi da preparati za oblikovanje kose poput voska, rađeni na bazi petroleja, mogu blokirati folikule kose i tako zaustaviti njen rast, pogotovo ako se takvi proizvodi koriste u većim količinama ili tijekom duljeg vremenskog perioda. Zato se preporučuje korištenje preparata na bazi vode.
Manje stresa, više kose
Višak muškog hormona testosterona možda nekom ne zvuči loše, ali testosteron i dihidrotestosteron (DHT) mogu loše djelovati na određene dijelove folikula kose. Zbog njih ona postaje tanja, a u nekim slučajevima dolazi do faze kad u potpunosti prestaje s rastom. Kad su muškarci pod stresom, njihovo tijelo proizvodi više tih hormona, što znači da gube još više kose.
Manjak željeza u prehrani također dovodi do gubitka kose jer uzrokuje pad razine feritina, molekule koja pohranjuje željezo u tijelu i kontrolirano ga otpušta. To pak remeti normalan rast i pojačava gubljenje kose. Prehrana bogata željezom (poput crvenog mesa, tamnozelenog lisnatog povrća, orašastih plodova i sušenog voća) pomaže u smanjenju ćelavosti.
Ne bojite kosu
Često bojenje kose može dovesti od njezinog gubitka. Korištenje značajnih količina izbjeljivača, koji se nalazi u gotovo svim proizvodima za izvlačenje pramenova, ostavlja vlasi bez prirodnog ovlaživača, što dovodi do suhe i kose koja se lako lomi. Brojna su istraživanja pokazala da velik broj boja za kosu sadrži kemikaliju para-phenylenediamine (PPD) koja može uzrokovati ozbiljne alergijske reakcije i dermatitis, što pak dovodi do oštećenja folikula kose i tjemena.
Prestanite pušiti
Nedavna istraživanja objavljena u časopisu Archives of Dermatology ukazuju na to da pušenje, osim što uzrokuje rak i bolesti pluća i srca, utječe na gubitak kose. Znanstvenici, naime, vjeruju da pušenje loše utječe na opskrbu krvi u folikulama kose. Slobodni radikali koje se proizvode pušenjem, ali i koji nastaju zbog zagađenja okoliša, također loše utječu na folikule kose.