Ostavlja li botoks dugotrajne posljedice na zdravlje, koji su estetski zahvati trenutno najtraženiji, a kojima su se već podvrgnule slavne zvijezde, u razgovoru za tportal razotkriva dr. Nikola Milojević
U posljednje vrijeme sve češće viđamo slavne ljepotice koje su gotovo do neprepoznatljivosti promijenile svoj izgled. Njihova mladolika lica kriju brojne zahvate estetske kirurgije, o kojima najčešće izbjegavaju govoriti, čvrsto se držeći toga da je još uvijek riječ o tabu temi.
No estetska medicina ni u kojem slučaju nije tabu tema za dr. Nikolu Milojevića. Ovaj cijenjeni liječnik tijekom desetljeća rada postao je sinonim za najsuvremenije estetske postupke i tretmane pomlađivanja lica i tijela te u svijetu stekao nadimak 'kralja botoksa'.
Upravo s njime razgovarali smo o tome, a dr. Milojević posve otvoreno iznio je sve tajne svoje struke, progovorio o aktualnim trendovima te razotkrio ono što slavne ljepotice pokušavaju sakriti.
U svijetu estetske medicine od malih nogu
Odrastajući uz oca, profesora Boška Milojevića, koji je među prvima postao sinonim za estetsku kirurgiju u Europi, praktično je od rođenja bio uključen u taj svijet. Od 11. godine živio je u Engleskoj i završio medicinu na The Royal Free Hospital School of Medicine u Londonu. Upisao je i specijalizaciju iz kirurgije, no od toga ga je odvela očeva nagla i neočekivana smrt.
'Gotovo sam u potpunosti odustao od medicine. Ipak, ljubav prema ljepoti i estetskoj medicini, koja se počela rađati početkom novog tisućljeća, bila je jača. Odmah sam počeo raditi za Harley Medical Group, tada najveći lanac estetskih klinika. Fascinirali su me zahvati poput nekirurškog ravnanja nosa, a posebno sam bio oduševljen nevjerojatnim rezultatima popunjavanja podočnjaka hijaluronskim filerima', kaže za tportal dr. Milojević.
Iz godine u godinu u Engleskoj je bio na listama najboljih estetskih liječnika, a nakon što je izašao i u poznatom magazinu Tatler, pacijenti su mu dolazili na tretmane sa svih strana svijeta. Ubrzo nakon što se vratio u Hrvatsku, Poliklinika Milojević postala je sinonim za modernu estetsku medicinu.
Svoju reputaciju iskoristio je i za informiranje javnosti o ovoj temi te razbijanje brojnih predrasuda i klišeja koji se odnose na estetske zahvate. Njegov profil na TikToku, @thebotoxking, danas broji više od 17 tisuća pratitelja i jedan je od primarnih izvora provjerenih informacija na temu pomlađivanja.
'TikTok je u ovo moderno doba postao neodvojiv od estetske medicine. To je način komunikacije s pacijentima, a mi smo među prvim estetskim poliklinikama u široj regiji koje su prihvatile takav stil komuniciranja. Na svoj kongres, TAMC, prije pet godina kao predavačicu o tom fenomenu doveo sam našu poznatu tiktokericu Mirtu Miller, da bi nakon toga takav način komunikacije prihvatili i mnogi od mojih kolega', pojasnio je liječnik i otkrio koji su tretmani najzanimljiviji pratiteljima, ali i njegovim klijentima.
Koji su najtraženiji tretmani pomlađivanja?
'Botoks i fileri su i dalje nadalje dva najpopularnija, ali i najbolja tretmana, unatoč povremenim nepotrebnim lošim konotacijama i to upravo na TikToku! To su fantastični tretmani koji, ako ih izvode stručnjaci, najbrže i najprirodnije vraćaju volumen, daju zdrav sjaj, zatežu kožu, brišu bore, podižu obrve, ističu liniju čeljusti, ali i uklanjaju glavobolju i rješavaju probleme prekomjernog znojenja! Bitan su dio estetske medicine danas i biostimulatori kolagena -preparati koji na prirodan način potiču nastanak kolagena.
Ako vas zanimaju aktualni trendovi u svijetu estetskih zahvata, ono što se trenutno daleko najviše traži jest postizanje prirodnog izgleda. Iza svega stoji želja za poboljšanjem zdravlja kože tako da joj se vraćaju sjaj, konzistencija, mekoća, vlaga te se uklanjaju crvenilo, pigmentacija i potiče stvaranje vlastitog kolagena.
Kada govorimo o injektivnim zahvatima, danas se ide sa sve manjim dozama, mikro, baby dozama, kojima se - ako ih, ponavljam, apliciraju educirani i iskusni stručnjaci - mogu postići nevjerojatni rezultati', napominje dr. Milojević pa se okreće temi koja mnoge najviše zanima - botoksu.
Šteti li botoks zdravlju?
'Botoks je lijek koji se u medicini koristi već preko 100 godina, i to u mnogim njezinim granama, u ortopediji, urologiji... i iza njega stoje stotine, ako ne i tisuće znanstvenih radova i kliničkih istraživanja. Naše je lice sačinjeno i od mišića, a već vrlo malim dozama botoksa možemo ih kontrolirati. Ako je liječnik stručan, dakle i vrlo malim dozama botoksa može mijenjati jačinu mišića tako da se drugi protegne i preoblikuje lice.'
Napominje da je riječ o lijeku koji ne ostavlja dugoročne posljedice na zdravlje. Također, sve su popularniji preventivni zahvati kojima se može odgoditi pojava bora.
'Botoks ostaje u tijelu, odnosno u mišiću, svega tjedan dana. Posljedica na zdravlje – nema, botoks nije otrov, to je lijek. A svaki je lijek, pa i paracetamol, u velikoj količini – otrov. U malim propisanim dozama botoks je, osim za brisanje bora, savršeno sredstvo za bruksizam, migrenu, pojačano znojenje... Što se tiče njegova korištenja za prevenciju stvaranja bora, pokazalo se da ako se na vrijeme, dakle u kasnim dvadesetima, krene s malim dozama, možemo prevenirati i odgoditi njihov nastanak.'
Od Lindsay Lohan do Melanije Trump - u čemu je tajna mladolikosti?
Na TikToku također se često osvrće na tretmane kojima su se podvrgnule zvijezde. U posljednje vrijeme kao da sve češće viđamo slavne ljepotice koje 'preko noći' izgledaju 20 godina mlađe. Na nekima je rad estetske medicine gotovo neprimjetan dok druge kao da imaju posve novo lice (Shania Twain, Christina Aguilera....). U čemu je kvaka?
'Zna tu biti puno senzacionalizma i često su te transformacije rezultat Photoshopa, šminke, pa čak i filtara u videima. Ali da, mislim da je kod Twain i Aguilere riječ o kirurškim operacijama, faceliftingu, blefaroplastici... U nekim drugim slučajevima ipak se posezalo za ne toliko invazivnim metodama, poput vrlo učinkovitih uređaja EmFace ili Morpheus8, kojima se postižu fantastični rezultati. Tu je naravno i sve popularniji longevity sa svojim suplementima - holistički pristup ljepoti koja u ovom slučaju doslovno dolazi iznutra.'
Veliku pozornost privlači Lindsay Lohan, glumica koja se nakon nekoliko godina medijskog i glumačkog zatišja ponovno našla u fokusu pojavljivanjem na premijeri svog novog filma 'Naša mala tajna', a koji se emitira na Netflixu. U dobi od 38 godina napravila je vidno radikalne zahvate na licu te su oni u trenu postali glavna tema u Hollywoodu.
'Lindsay Lohan jednostavno izgleda kao druga osoba. S jedne strane, uslijed prilično burnog života kakav je vodila izgledala je jako loše i sada ipak djeluje zdravije, ali s druge strane izgleda kao voštana figura. Lice joj gotovo uopće nema ekspresiju, mimiku... Mislim da je radila kirurške zahvate na nosu, kapcima, kao i facelifting. Kožu je sigurno podvrgnula brojnim tretmanima, možda krvnom plazmom ili microneedlingu, polinukleotidima... Mnogi kažu da izgleda prekrasno jer joj je koža uistinu besprijekorna, ali unatoč tome djeluje kao avatar, lutka, gotovo kao nacrtana, što je meni pretjerano i nepotrebno. Nije poanta izgubiti vlastiti identitet, nego izgledati kao najbolja verzija sebe.'
U sličnom kontekstu 'voštane figure' dugo godina spominjala se i Melania Trump. Pa ipak, tek sada, u usporedbi sa suvremenim zahvatima kojima se, kao što je napomenuo dr. Milojević, lice mijenja gotovo do neprepoznatljivosti, jasno je da je nova-stara prva dama SAD-a pazila s doziranjem botoksa i drugih tretmana. Dapače, u ranoj mladosti povjerenje je iskazala upravo dr. Bošku Milojeviću.
'Da, Melania je još kao mlada djevojka bila pacijentica moga oca devedesetih godina i znam da je bila na nekom zahvatu, ali nažalost detalje ne znam... Danas odlično izgleda, a ona je već u srednjim pedesetima i već dugo je upravo ovakva kako sada izgleda, kao da je zaustavila vrijeme. Čak i kada uspoređujemo sadašnje fotografije s onima iz njezine mladosti, nije se toliko promijenila', kaže estetski liječnik i razotkriva tajnu njezine ljepote:
'U nekoj je fazi sigurno bila na tretmanu botoksom, filerima, a možda je radila i neki mali lifting. Pazi na svoju kožu, to je sigurno. Na recentnim snimkama, sada kada su bili američki izbori, primijetio sam da ima bora, da joj koža uopće nije toliko besprijekorna, tako da se možda u posljednje vrijeme i nije podvrgavala nikakvim tretmanima.'
Kate Middleton savjetovao malu dozu botoksa
U karijeri se dr. Milojević susreo s brojnim slavnim licima, a među njima je i Kate Middleton, kojoj je iznio svoje stručno mišljenje.
'Bio je to više neformalan razgovor u Harley Medical Group, gdje sam radio, a tada je bila zaručnica princa Williama i dao sam joj neke savjete. I tada je imala prekrasnu kožu, možda poneki mali ožiljak od akne, ali uistinu divnu. Savjetovao sam joj da možda krene s malim dozama botoksa ili filera na vrijeme kako bi što duže zadržala mladolikost. Mislim da je to i radila te da besprijekorno izgleda, čak i nakon što se podvrgla kemoterapiji, i najbolji je primjer toga kako estetska medicina s mjerom postiže savršene rezultate.'
Američki stručnjaci ističu da se trenutno događa dekardashianizacija - smanjuju se obline i miču fileri jer su na cijeni sportska građa tijela i prirodniji izgled. Dr. Milojević svesrdno je dočekao ovaj trend, uvjeren da su pretjerani oblici tijela i lica stvar prošlosti.
Zbogom 'nabildanim' usnicama i obrazima
'Sretan sam zbog toga. Naravno da muškarci i žene vole imati lijepo oblikovanu stražnjicu ili grudi, tako da se i dalje rade implantati, ali u našoj poliklinici imamo i nevjerojatne uređaje za oblikovanje tijela, kao što su Emsculpt Neo, koji stimulira i podiže glutealne mišiće, te Sculptra. Nekada je trend bilo i puffy face, pogotovo u SAD-u, ogromni obrazi, usne... Kod mene to nikada nije dolazilo u obzir i od prvog dana gledam da su rezultati prirodni. Naravno, puno je tu i nadriliječništva koje ocrnjuje cijelu industriju, a zapravo su i botoks i fileri - kao što sam već više puta napomenuo i uvijek ponavljam - u rukama stručnjaka, profesionalca, fantastični alati.'
Tržište filera u SAD-u tako je palo u ovoj godini, a pretpostavlja se da je razlog tome i lavina kritika na društvenim mrežama zbog brojnih slučajeva poznatih žena koje su pretjerale s njima i izgledale napuhnuto (poput Kristin Davis u seriji 'I tek tako...' u prvoj sezoni). To se prelilo i na 'obične' žene. Jedan od problema je i to što su fileri jako dostupni, a ne rade svi dobro s njima, niti su u rukama stručnih osoba.
'Fileri su doista sve dostupniji, ljudi ih naručuju preko interneta, i to ne samo liječnici, evo upravo sam prije neki dan čuo da ih je aplicirao veterinar, pa imamo kozmetičarke, medicinske sestre, sve su to osobe koje nisu licencirane za izvođenje injektivnih tretmana. Nedavno je u Londonu umrla pacijentica kojoj je implantat u stražnjicu stavljala kozmetičarka, tako da je to baš problem. Postoji i fake market s lažnim filerima, pa kada tu dodamo i nestručne ljude - svjedočimo onome čemu svjedočimo. U rukama stručnjaka ste sigurni.'
Tretmani koji pomlađuju, a bez radikalnih promjena
'Brojni su tretmani koji ne mijenjaju oblik lica! Polinukleotidi, egzosomi, biostimulatori kao što je Sunekos, krvna plazma, microneedling, EmFace - elektrostimulacija mišića s radiofrekvencijom, Morpheus8... i mogao bih tako još dugo nabrajati uređaje koji apsolutno ne mijenjaju oblik lica, a poslije tretmana izgledate fantastično', savjetuje dr. Milojević svima onima željnima promjena bez riskiranja pretjerano drugačijeg izgleda.
Na tretmane idu žene od 20 do 90 godina
Kada je riječ o njegovim pacijenticama, ističe da mu dolaze žene iz svih dobnih skupina. I dok su prije najčešće na tretmane pomlađivanja išle one u 40-ima i 50-ima, sada je raspon godina od 20 do 90.
'Imam pacijentica i u dobi od 20, 30, 40, 50, 80, 90 godina... Najčešće nam prvi put dolaze žene u tridesetima i četrdesetima, makar se kaže da proces starenja počinje s 24 godine. Već u kasnim dvadesetima, ili ranim tridesetima, često vidimo kožu oštećenu od sunca, upale obraze, ožiljke od akni, podočnjake... Imamo dvadesetogodišnjakinje koje dolaze izravnati nos, povećati usnice, popuniti podočnjake, zbog pigmentacije... Tridesete i četrdesete također su dobro vrijeme da se počne s time, pa vam kasnije ne treba toliko u pedesetima i šezdesetima... Ako u četrdesetima krenete s botoksom, možete izgledati jako mladoliko i u sedamdesetim i osamdesetim godinama života', istaknuo je estetski liječnik pa izdvojio tretmane koji su najpopularniji kod pojedinih dobnih skupina:
'Svi starimo drugačije, ovisno o genetici, ali i stilu života. Ipak, u dvadesetima su to ožiljci od akni, nos i podočnjaci, u tridesetima svakako botoks, u četrdesetima su to dermalni fileri za probleme oko brade i čeljusti, a tada preporučujemo raditi i biostimulatore, kao što je Sculptra ili HArmoniCa. U 40-ima i 50-ima moraju se početi koristiti tretmani kao što su Morpheus8 i Ultherapy, a u šezdesetima i nadalje može se već malo jače 'ugristi' pa koristiti neki malo jači biostimulator, frakcijske lasere...'
Pretjerivanje sa zahvatima nije rijetkost
Prekomjerno podvrgavanje zahvatima estetske medicine, osobito ako ih ne izvodi stručna i za to kvalificirana osoba, nerijetko može rezultirati kontraefektom.
'Nekad pretjeruju pacijenti, nekad liječnici, odnosno nadriliječnici. Iza svakog čovjeka je neka priča, može biti i trauma koju je proživio, a to liječnik mora znati prepoznati, kao i slučajeve tjelesne dismorfije. Najčešće vidim da se pretjeruje u povećavanju usnica, obraza, a tu su i pretjerani kirurški zahvati kakve stvarno ne volim i siguran sam da se uz pomoć nekirurške estetske medicine mnogo takvih slučajeva može izbjeći.'
Kako zadržati prirodnu ljepotu?
Za kraj, dr. Milojević savjetovao je koje navike možemo usvojiti kako bismo zadržali prirodnu ljepotu i svjež izgled lica i kože.
'Ne izlagati se suncu bez SPF-a. I ljeti i zimi bitno je upotrebljavati, i to redovito, dobre kreme za lice, ne pušiti, izbjegavati prekomjeran unos alkohola, zdravo se hraniti. Odličan se pokazao primjerice intermittent fasting kao način prehrane. Pomaže i baviti se sportom, izbjegavati stres, dovoljno spavati, uzimati suplemente, ako je moguće meditirati i naravno ići dobrom liječniku na suptilne i male estetske zahvate ili tretmane.'