Vrlo čest scenarij: na putovanjima kupujemo cijeli niz predmeta i suvenira, a dolaskom na aerodrom kofer puca po šavovima. No osim ograničenja težine, postoji još jedan, veći i ozbiljniji problem – neke stvari je protuzakonito prevoziti preko granice. Slijedi deset stvari koje nikada neće proći carinu na aerodromu
Moderni apsint značajno se razlikuje od niskokvalitetne, otrovne vrste koja se nekada proizvodila od otrovnih metalnih soli povezanih s halucinogenim svojstvima koja se bila popularna u vrijeme Van Gogha. Međutim, još uvijek je protuzakonito preko određenih granica prenositi određene vrste apsinta zbog nedostatka regulacije. Konkretno, boce na kojima se tvrdi da sadrže 10 dijelova na milijun ili više kemijskog thujona zabranjene su. Osim toga, ako baš želite prenijeti bovu ovoga pića, svakako pripazite i na samu ilustraciju na boci. Naime, nešto nalik mrtvačkoj glavi sigurno neće biti dobro došlo na aerodromu, piše budgettravel.com.
Određene biljke i proizvodi od tih biljaka
Zaljubljenici u vrtlarstvo mogli bi imati problema s unošenjem određenih biljaka u druge zemlje. Tako će na primjer bilo koja biljka koju želite unijeti u SAD pa čak i proizvodi izrađeni od slame, završiti na carinskoj kontroli. Za unos vam je potrebna dozvola čak i za na prvi pogled bezazlene stvari, poput ukrasnih vijenaca, rasadnike i sjemenke. Ostalu faunu, kao i onu okarakteriziranu kao 'štetan korov' nije dopušteno prevoziti.
Kako biste bili sigurni da svoju biljku nećete morati ostaviti na aerodromu, prije puta svakako provjerite listu zabranjenih biljaka i, ako je potrebno, zatražite dozvolu.
Slonovača, uključujući i nakit od slonovače
Sasvim je logično pretpostaviti da vam je za prevoženje slonovače potrebna dozvola, s obzirom na zakon o ugroženim vrstama. U SAD-u se, na primjer, može uvesti antička slonovača stara više od stotinu godina i sa službenom dokumentacijom, a zbog krivolova, svaki predmet od slonovače star manje od 100 godina zabranjen je.
Ako si želite kupiti nakit od slonovače, kornjačevine te kitove kože i kostiju, najbolje je prije kupnje provjeriti smije li se to uopće kupovati i prevoziti.
Drevni artefakti
Iz razloga što su brojni predmeti ukradeni iz muzeja i crkava, svaki drevni artefakt zahtijeva službenu izvoznu dozvolu. Ako kupujete drevne suvenire, svakako se prije toga dobro raspitajte i provjerite da ne bi prisilno ostali na aerodromu.
Proizvodi na bazi mesa
Ovo se posebno odnosi na meso afričke divljači te proizvode načinjene od mesa, poput mješavine za juhu. Uvoz tih proizvoda mogli bi u određene zemlje dovesti ozbiljne patogene koji mogu prenijeti slinavku, šap, afričku svinjsku grupu, kravlje bolesti i ptičje gripe. To vrijedi i za konzervirane i suhomesnate proizvode. Kako biste bili sigurni, svakako provjerite pravila i zakone prije putovanja.
Veliki suveniri s Kube, Irana i Sudana
Ekonomske sankcije sprečavaju posjetitelje vraćanje donošenje suvenira iz tih zemalja (na primjer, kubanske cigarete). Ako želite nešto uvesti možete se u Ureda za kontrolu inozemne imovine, no teško da ćete dobiti dopuštenje. Uz ovo postoji nekoliko pravila: knjige, časopisi, filmovi, fotografije, plakati, likovna umjetnost i glazba su uredu, pod uvjetom da im je vrijednost manja od 100 dolara.
Većina voća i povrća
Jedna mala voćka unesena u avion uzrokovala je u Kaliforniji pošast mediteranske voćne mušice ranih 80-ih, koja je prijetila domaćoj poljoprivredi, a vlada je morala izdvojiti 100 milijuna dolara za njezino uklanjanje. Dosta zemalja ima popis dopuštenog voća i povrća, a većina uvoza zahtijeva posebnu dozvolu.
Cariniku na inspekciji nužno je pokazati voće i povrće, osobito ako je egzotično. Ako to ne učinite, mogli biste biti kažnjeni novčanom kaznom.
Dizajnerski lažnjaci i 'fejkovi' rekvizita s crtanim likovima
Na putovanjima se vrlo često čini vrlo primamljivo natrpati kofere jeftinim dizajnerskim lažnjacima, poput lažnih Chanelovih torbica i cijelog niza stvari s likom Mickyja Mousea. No činjenica je da lažnjaci podliježu autorskim pravima i zaštitnim znakovima. Na primjer, na carini u SAD-u vlada je toliko ozbiljna u provođenju tih zakona da se lažnjaci nerijetko oduzimaju putnicama.
Ako baš želite nositi kopiju kakve dizajnerske torbice, jednu možete ponijeti, no imajte na umu da takvih lažnjaka možete imati samo po jedan komad. Tako su jedne naočale, jedne traperice i jedna torba koji su redom kopije dopustivi, no teško da ćete carinu proći ako u koferu imate tri lažne torbice.
Više od 10 tisuća dolara gotovine
Ako sa sobom nosite veći iznos gotovine, to morate prijaviti. Naime, veću količinu gotovine 'švercaju' uglavnom krijumčari droge pa je to pod strogom kontrolom američkog imigracijskog ureda i carina. Osim gotovine, broje se i novčane uputnice, čekovi i kovanice. Za unos novca u SAD potrebno je imati 'Izvješće o Međunarodnom transportu novca od monetarnih instrumenata' koji izdaje carina, inače biste mogli biti u opasnosti da dobijete i do pet godina zatvora.
Haićanski bubnjevi od kozje kože
Neki bubnjevi načinjeni od kozje kože nisu ispravno tretirani i napravljeni, a osim toga usko su povezani s krijumčarenjem opasnog antraksa u njihovoj unutrašnjosti. Stoga se nalaze na užem popisu centara za kontrolu bolesti, a isto vrijedi i za neke afričke bubnjeve.