GDJE MI JE MOBITEL?!

Nomofobija – najveći tinejdžerski strah

14.08.2009 u 07:37

Bionic
Reading

Neki tinejdžeri toliko su ovisni o svojim mobilnim telefonima da kada se i na trenutak odvoje od njih osjećaju strah i nesigurnost. Tako je raznim fobijama dodana jedna nova – nomofobija

Dakle, radi se o strahu da niste ponijeli mobitel sa sobom.

Psiholog iz Sydneyja Michael Carr-Gregg koji se bavi tinejdžerima i adolescentima kaže da njegovi klijenti, a to su osobe od 12 do 24 godine starosti (tinejdžeri i adolescenti), najčešće pate od ove fobije pa tako ne gase mobitel ni kada dođu k njemu na razgovor.

'Mobiteli su postali kao dio tijela', kaže psiholog Carr-Gregg.

Za tinejdžere mobitel je primarno sredstvo za druženje jer preko njega razmjenjuju SMS poruke, pregledavaju Facebook, Twitter i ostale društvene stranice. Zbog svega toga mobitel ima mnogo veću važnost nego što mnogi roditelji mogu uopće zamisliti ili shvatiti. Jer – ako nema mobitela, to je kao smrt društvenog života!

Cijela je stvar toliko uzela maha da većina tinejdžera spava s upaljenim mobitelom i šalje poruke u gluho doba noći. Zbog toga se razvija generacija tzv. zombi djece koja teže uči, teže se koncentrira u školi te su često pospana i namrgođena.

Stoga Michael Carr-Gregg smatra da mobiteli zapravo uopće nisu potrebni do polaska u srednju školu.