Razumjeti svoju ljubimicu san je svakog vlasnika mačke, no može se. Donosimo nekoliko znakova pomoću kojih možete saznati što vam to vaša mačka pokušava reći
Naši prijatelji s Mačkarice donose savjete, odnosno znakove koje vam mačka šalje, a koje možemo donekle prevesti na nama razumljiv jezik.
Iako se već dug niz godina trudimo naučiti mačji jezik, još uvijek dosta često možemo pogriješiti u tumačenju nekih znakova. Mačke se vrlo uspješno sporazumijevaju s drugim mačkama, ali ipak manje uspješno s nama. Način na koji one razmjenjuju informacije uključuje glas, dodir, miris, kao i vizualno pokazivanje i označavanje.
Kad se radi o vokalnom izražavanju, klasično mijaukanje različito je i ovisno o kontekstu. Mačke mijaukanjem razgovaraju, ali iz mijauka teško je razumjeti radi li se o naredbi, zahtjevu, prigovaranju ili o zbunjenosti. Visoki tonovi su uglavnom rezervirani za druge mačke, kao i veterinare. Mijenjanjem oblika otvorenih usta stvara se i različit zvuk.
U šumove koje mačka proizvodi možemo svrstati predenje i sretno ‘cvrčanje’, koje koriste za pozdrav. Iako se predenje smatra ugodom, ono zapravo može označavati i strah, kao i bol, dok cvrčanje označava isključivo ugodu. Izvor predenja je i dalje tajnovit. Najstarija teorija glasi da nastaje iz dva nabora sluznice dušnika koji se nalaze iza grkljana. Te, nazovimo ih, lažne glasnice vibriraju i pri tome proizvode zvuk predenja.
Ostatak znakove komunikacije vaše mačke s vama možete pročitati na Mačkarici