Zadnja ovogodišnja akcija 'Udomljavanje je fora' poziva građane da pomognu stradalim psima i mačkama
Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba u Dumovcu i Grad Zagreb, u suradnji s udrugom Prijatelji životinja, u subotu 14. studenoga od 9 do 15 sati na zagrebačkome Trgu bana Jelačića organiziraju zadnju ovogodišnju akciju 'Udomljavanje je fora'. Tema je udomljavanje ranjenih životinja.
Zvijezde akcije bit će Ibby, koji ponosno hoda iako je imao slomljenu nogu, te predivna kujica Izolda, a ona je još uvijek u bolnici slomljene zdjelice i čeka potpun oporavak. Oboje čekaju novi dom i svoju ljudsku obitelj. Na informativnim štandovima dijelit će se edukativni leci i senzibilizirati javnost o odgovornoj skrbi za životinje, a za posjetitelje će biti u ponudi majice s porukom o udomljavanju umjesto kupovine životinja.
Napuštene životinje svakodnevno su žrtve prometa te one koje udari auto lutaju ranjene ulicama ili ostaju ležati u krvi i bolovima. One trebaju našu pomoć i suosjećanje jer su zbog nebrige skrbnika završile pod kotačima automobila. Uz hitnu veterinarsku pomoć i liječenje, ranjene životinje nakon oporavka prvenstveno trebaju obitelj koja će se brinuti o njima i voljeti ih zauvijek.
Skrb za životinje je i zakonska obaveza. Zakon o zaštiti životinja propisuje da svatko tko ozlijedi životinju mora joj pružiti potrebnu pomoć, a ako to ne može sam učiniti, mora joj osigurati pružanje pomoći. Udruga Prijatelji životinja upozorava na paradoks da u praksi imamo službu koja će pokupiti leš životinje, a nemamo sustav pomoći onima koje su ranjene. Liječenje ozlijeđenih životinja trebaju osigurati jedinice lokalne samouprave u suradnji s nekom od veterinarskih ambulanta/stanica.
U Zagrebu taj problem rješavaju gradsko sklonište u Dumovcu, koje osigurava veterinarsku pomoć i liječenje, te sklonište udruge Noina arka koje prima ranjene životinje na oporavak i udomljavanje. Udruga Noina arka samo ove godine spasila je 97 pasa, udomila njih 43 i brine se u ovome trenutku o brojnim psima i mačkama. Sklonište je ove godine primilo 152 ranjene mace, a većina njih danas sretno živi sa svojim obiteljima.
No drugi gradovi u Hrvatskoj nemaju organizirano liječenje i zbrinjavanje ranjenih životinja te su one prepuštene dobronamjernim građanima koji im nastoje pomoći o svojemu trošku. Stoga je nužno da ovaj problem rješavaju lokalne samouprave financirajući liječenje ranjenih životinja te njihovo zbrinjavanje u skloništima do udomljenja, kako je i propisano zakonom.
U korijenu problema s ozlijeđenim životinjama je njihovo napuštanje, za što je propisana novčana kazna do 15.000 kuna, no rijetko se izriče, a takvo neprovođenje zakona samo ohrabruje neodgovorne pojedince na nova napuštanja životinja i nametanje financijskog tereta cijeloj zajednici.
Udomljavanje ranjenih životinja je fora jer, nakon nesreće koju prežive, pravi spas za njih je novi dom. Svi koji žele novog četveronožnoga člana obitelji mogu posjetiti najbliže sklonište i udomiti Ibbyja i Izoldu ili ostale životinje koje nalaznici oglašavaju preko interneta i tiskanih medija.
Popis veterinarskih ambulanti i skloništa za životinje, mali oglasnik i više informacija nalaze se na službenoj stranici Prijatelja životinja