SIGURNO UŽIVAJTE U ZIMI

Pothlađenost dovodi do ozbiljnih ozljeda, a evo i kako

23.12.2016 u 09:20

Bionic
Reading

Hladni dani ljubitelje zimskih sportova itekako vesele, ali osim što valja izbjegavati ozljede, jednako je važno ozbiljno pripaziti kako se ne bismo pothladili

Boravak na otvorenom u zimskim mjesecima može ostaviti ozbiljne posljedice na naše zdravlje ako se nismo pravilno zaštitili od hladnoće, a kako kaže specijalist ortoped Ranko Bilić iz poliklinike Bilić Vision, na kraju može dovesti i do ozljeda dok se bavimo omiljenim aktivnostima.

Kada se spremamo za boravak na ekstremnijim hladnoćama uvijek pazimo kakvu ćemo odjeću nositi, ali jednako je opasno biti nezaštićeno i na takozvanim normalnim zimskim temperaturama.

Za ove ekstremnije se čovjek uvijek bolje pripremi, a i bolje brine o sebi. To se ne može reći za normalne zimske uvjete, jer nas često znaju zavarati pa stoga misleći kako nije jako hladno, ne obučemo se dovoljno toplo i tada se bolest ili ozljeda događaju kada im se niti ne nadamo.

Zašto pothlađenost može uzrokovati ozljede

Kada je tijelo pothlađeno i tjelesna temperatura je snižena, dolazi do drhtanja, mišići postaju sve krući i tijelo ima slabiju koordinaciju pokreta. Osim toga, prilikom pothlađenosti može doći do nižeg stupnja svjesnosti ili zbunjenosti. Svi navedeni simptomi najčešće uzrokuju padove i zimske ozljede, a osobito ako se zimi bavite rekreacijskim ili sportskim aktivnostima kao što je skijanje. Kada već dođe do pothlađenosti, uobičajeno slijede i padovi i ozljede. Do prijeloma ruke ili šake najčešće dolazi jednom u životu. Međutim, ako se radilo o neprikladnom liječenju, posljedice će ostati do kraja života i stoga opet vrijedi ona stara izreka – bolje spriječiti nego liječiti.

Kako se pripremiti za niske temperature

Osim hladnog zraka, važno je sjetiti se da ćemo možda vrijeme provoditi i na ledenom vjetru, a sada ste se sigurno odmah sjetili kako se on nemilosrdno može zavući u kosti. Zato probajte odabrati što primjereniju obuću, odjeću i ostalu zaštitu.

Ako ste u dobroj fizičkoj kondiciji jer ste navikli na rekreaciju te namjeravate i zimi nastaviti s vanjskim sportskim aktivnostima, potrebno je svakako za to vrijeme reducirati odjeću. Preporučuje se nositi rezervnu odjeću sa sobom, a osobito ako dolazi do naglih vremenskih promjena u temperaturi ili oborinama. U tim situacijama je također dobro imati uza se neki energetski napitak te nešto hrane.

Planirate li pak primjerice provoditi na dugim skijaškim stazama, nije zgorega uza sebe imati i mobitel pa čak i nekoliko svjetlosnih raketa za slučaj nezgode ili ozljede u manje prometnom ili nedostupnom dijelu planine.

Prof. Bilić radi u Poliklinici Bilić Vision, a više od 30 godina uspješno liječi sve prijelome šake i ruke, sindrome prenaprezanja, oštećenja, tumore i svu ostalu problematiku u području ruke. U svojem radnom vijeku do sada je operirao više od 15 000 pacijenata s navedenim problemima u području šake i ruke. Naručiti se možete pozivom na broj 01 4678 444 ili putem web stranice: www.bilicvision-ortopedija.hr.