OPAKI TRILER

Pročitajte ulomak iz slavne trilogije 'Tko je Victoria Bergman'

24.07.2013 u 13:11

Bionic
Reading

Nakladnička kuća Znanje i tportal.hr predstavljaju vam prvi dio trilogije 'Tko je Victoria Bergman', knjigu 'Soba zla'

Jerker Eriksson i Håkan Axlander Sundquist već više od deset godina eksperimentiraju s glazbom, filmom i umjetnošću. Sa svojim elektro-punk bendom I love you baby! bili su na brojnim turnejama po Ukrajini, Rusiji, Bjelorusiji i Poljskoj. 'Soba zla' (Kråkflickan) njihov je prvi roman. To je mračan psihološki triler i prvi dio trilogije 'Tko je Victoria Bergman', a u Hrvatskoj ga objavljuje nakladnička kuća Znanje

U grmlju pored stanice metroa u središtu Stockholma pronađen je mrtav dječak u gotovo mumificiranom stanju. Istragu ubojstva vodi inspektorica Jeanette Kihlberg, a liječnik patolog angažiran na slučaju je Ivo Andrić, koji je u Švedsku došao nakon što je u ratu u BiH ostao bez svega. Nitko ne ostaje ravnodušan na zvjerski okrutan način na koji je skončao taj neidentificirani dječak koji je, po svemu sudeći, ilegalni useljenik u Švedsku. Policija tapka u mraku i ne nailazi na prave tragove, a po gradu se jedno za drugim pojavljuju tijela ubijenih dječaka kojima su također odstranjeni testisi. U policijskim akcijama razotkriva se mreža pedofila i trgovaca djecom kao seksualnim robljem, no ubojica im izmiče iz ruku...

Ulomak iz knjige 'Soba zla'

Zračna luka doimala se sivo i hladno kao to zimsko jutro. Avionom Air Chine doputovao je u zemlju za koju nikad prije nije čuo. Znao je da su isti put prevalile stotine djece prije njega pa je kao i oni već imao dobro uvježbanu priču koju će prodati graničnim policajcima. Bez greške je izreferirao čitavu priču koju je mjesecima ponavljao dok je nije naučio napamet. Tijekom izgradnje sportskih arena za Olimpijske igre radio je kao nosač cigle i žbuke. Živio je kod strica, siromašnog radnika.

No nakon što mu je stric teško stradao i završio u bolnici, više se nije imao tko o njemu brinuti. Roditelji su mu umrli, a nije imao braće, sestara ni druge rodbine kod koje bi potražio utočište.

Na ispitivanju, graničnim policajcima ispričao je da su mu strica tretirali kao roba u režimu koji se da usporediti jedino s aparthejdom. Pet mjeseci radio je na gradilištu, no nije se mogao ni nadati da će ikada postati punopravnim građaninom toga grada. Zbog toga je bio prisiljen otići u Švedsku, gdje mu živi jedina preostala rodbina. Nije znao gdje točno žive, no stric je rekao da će mu se rođaci javiti čim stigne u Švedsku. Došao je u tu nepoznatu zemlju bez ičega osim odjeće koju je imao na sebi, mobitela i pedeset američkih dolara. U imeniku mobitela nije bilo brojeva, a nije bilo niti SMS-ova ili slika koje bi otkrile išta o njemu. Mobitel je bio posve nov i još nekorišten. Prema starom popisu stanovništva bio je registriran kao mještanin svoga rodnog sela, koje je bilo jako udaljeno od grada, i zato u gradu u kojem je radio praktički nije imao nikakva prava.

Tportal i Znanje čitateljima poklanjaju pet primjeraka ove izvrsne knjige.