Svi imamo svoju sliku što znači imati partnera, imamo svoja očekivanja od tog odnosa i od osobe, a kasnije od braka, ali često se naši snovi i nadanja izjalove
Stručnjakinja Jelena Vrsaljko za Ordinacija.hr kaže kako je dobro svađati se ako se pod tim misli na strastveni razgovor ili polemiku u kojoj sudionici imaju jednaku poziciju, nitko nije superioran i nitko se ne osjeća jadno, u kojoj nema kritiziranja i omalovažavanja, a koja dovodi do određenog konstruktivnog rješenja. Ukoliko takvog rješenja nema, onda je svađa samo nepotrebno trošenje vremena i energije, nakon čega obje strane ostaju s neželjenim emocijama.
Do ovih nekonstruktivnih svađa najčešće dolazi zbog jednostavnog razloga, a taj je da se partneri ne razumiju tj. najčešće daju svoje značenje partnerovim riječima. Ona, primjerice, izjavu 'Uh, juha nije dovoljno slana…' može prevesti u 'Joj, nemaš pojma o kuhanju!'.
Drugi, ali ne manje bitan razlog je pokušaj da se druga strana promijeni. Sve činjenice koje znate o svojim partnerima su činjenice. Oni se neće promijeniti zato što ste vi zamislili da se moraju promijeniti. Ljudi se mijenjaju kada oni imaju potrebu da se promijene ili pod utjecajem životnih okolnosti. Ne možemo nikoga na silu promijeniti samo zato što mi to želimo i, usprkos romantičnim uvjeravanjima ljubavnih romana, nitko se neće promijeniti zbog nas.
Treći razlog su nerealna očekivanja. Očekivati od partnera da prepozna naše potrebe, a da mu mi direktno ne kažemo što nam treba, može dovesti i dovodi do razočaranja. Za uspješnu, sretnu, lijepu, kojim ju god superlativom želite opisati, vezu bitna je sposobnost stavljanja u tuđe cipele. Mogućnost da koji put odemo iz naše pozicije i razmišljamo što je tom drugom važno, kako se taj drugi osjeća, o čemu on razmišlja.
Više pročitajte na stranicama Ordinacija.hr.