Niste još pronašli odgovarajući šampon za kosu? Možda je problem u tome što ne čitate pažljivo etikete pa ne znate da se u privlačnim bočicama kriju sastojci koji vašoj kosi mogu donijeti više štete nego koristi
Donosimo kratki vodič korisnih i štetnih sastojaka u šamponima za kosu
Sastojci koje treba izbjegavati
Sulfati
Sulfati su zapravo jaki kemijski deterdženti kakve također nalazimo u sredstvima za odmašćivanje posuđa i kuhinjskih površina, a zaslužni za stvaranje bogate pjene. No, ne zavaravajte se, raskošna pjena nije znak dobrog šampona, već prije signal da riskirate potencijalnu iritaciju vlasišta, crvenilo i svrbež.
Isopropyl alkohol
Vrlo je čest sastojak u kozmetičkim proizvodima. Sintetiziran je iz mineralnog ulja i može se naći i u sredstvima za poliranje drva i antifrizu. No jako isušuje kosu i vlasište te može dovesti dovodi do oštećenja i gubitka kose.
Formaldehid
Ovaj najčešći i najopasniji kemijski konzervans uništava bakterije, a kancerogen je u određenim količinama. Osim toga, iritira oči i dišni sustav te može uzrokovati upalne procese na koži.
Propilen glikol
Ovaj moćni rastvarač pomaže sastojcima za čišćenje da uđu dublje u vlasi, ali isto tako uništava proteine u zdravoj kosi i iritira osjetljivo vlasište i kosi.
A što ne šteti...
Glicerin
Ovaj sastojak stvara zaštitnu barijeru za folikule i pomaže da kosa zadrži vlagu što duže nakon ispiranja.
Ulja sjemenki i orašastih plodova
Jojoba, avokado i karite maslac kosi daju vlagu i sjaj, a u isto vrijeme čiste je od masnih naslaga.
Limunska kiselina
Pomažu da šampon održi odgovarajuću pH ravnotežu kako ne bi bio previše lužnat i na taj način uzrokovao iritaciju vlasišta i isušio kosu.
Pantenol
Poznat je još kao provitamin B5 koji jača folikule kose i pomaže vlasima da zadrže vlagu i sjaj. Štiti kožu od gubitka vlage, obnavlja je i zaglađuje pa se često koristi u kozmetičkim proozvodima.