DOZA INSPIRACIJE

Za skladno uređen dom: Evo kako odabrati pravu boju u interijerima

05.04.2025 u 09:22

Bionic
Reading

Nakon što imate glavnu shemu boja za prostoriju pod kontrolom, dodavanje dodatne boje ili dvije u stanju je podići cjelokupan dojam na potpuno novu razinu

'Sobe trebaju akcentne boje kao što opere trebaju arije!' uvjeren je britanski stručnjak za boje i dizajner interijera Edward Bulmer, divno sažimajući to da čak i najmanje njihove doze mogu unijeti duh i zanimljivost u interijer.

Postoji toliko mnogo načina na koje one mogu pomoći u interijeru. U stanju su privući pogled na žarišnu točku, istaknuti arhitekturu zgrade ili jednostavno dodati element iznenađenja te naglasiti podcijenjenu kvalitetu u bilo kojoj prostoriji.

Malo boje ili dašak neočekivanog može pretvoriti tradicionalno uređenu prostoriju u suvremeniju i razigraniju.

Akcentne boje, ako su dobro odabrane, također mogu učiniti zanimljivijom postojeću shemu boja.

Osnovna ideja koja stoji iza odabira akcentne boje je stvoriti osjećaj kontrasta, što se najbolje može učiniti 'upotrebom dubljih tonova glavne boje ili upotrebom onih komplementarnih', objašnjava stručnjak za boje i dizajner interijera Edward Bulmer.

Ovo posljednje je možda najpoznatije. Ako niste sigurni kako pronaći komplementarnu boju, najlakši put je pogledati kotačić boja, gdje se mogu naći jedna nasuprot drugoj.

'Mali narančasti ili jantarni naglasak u hladnom plavom interijeru odmah će uliti toplinu i učiniti ga ugodnijim', kao primjer ističe savjetnica za boje Betsy Smith.

Manji komadi za ubrizgavanje boja u domu

Ako se mučite s odabirom boje za naglasak, umjetnine i tkanine izvrsna su mjesta za početak jer dolaze s već pripremljenom shemom. Odabir neke iz uzorka na tekstilu ili detalja na slici i naglašavanjem na drugom mjestu u prostoriji trebalo bi stvoriti koherentnu sliku.

'Ako koristim akcentnu boju na komadu namještaja, sklona sam potražiti inspiraciju u tome kakva je umjetnost na zidu u blizini, povezujući namještaj s umjetničkim djelom', napominje dizajnerica interijera Olivia Outred.

Poznati savjet s TikToka - 'neočekivani dodir crvene' - iznenađujuće je nepogrešiv, a žuta može dodati veselu notu ili pak vrlo suvremenu.

Nakon što imate na umu akcentnu boju, postavlja se pitanje gdje i kako je uključiti u postojeću shemu.

Tekstil i umjetnička djela čine manje trajan put do naglašene boje, a komadi poput ukrasnih jastuka su provjereni načini da se unese živost.

Uzglavlja kreveta, zavjese i tepisi mogu biti izraženiji dok će slike koje objesite na zid uvelike dodati dubinu shemi boja. Iako može biti učinkovito imati samo jedan primjer akcentne boje, često je bolje utkati je na više načina.

Zlatni omjer boja u interijeru

Postoji često citirano pravilo o ispravnim proporcijama za akcentnu boju unutar sheme, kako Smith objašnjava i dodaje:

'Sklona sam koristiti recept 60-30-10, tj. 60 posto temeljne boje, 30 posto sekundarne boje i 10 posto akcenta.'

Ovo pravilo, međutim, neće funkcionirati u svakom prostoru i moglo bi biti previše preskriptivno za neke.

Pravilo 60-30-10

 

  • Dominantna boja (60 posto): Ova boja određuje osjećaj koji ćete imati u prostoru. Pokriva najveće površine kao što su zidovi, podovi, veliki komadi namještaja ili arhitektonski elementi te je temelj cjelokupne sheme boja.
  • Sekundarna boja (30 posto): Podržava i nadopunjuje dominantnu boju te dodaje dubinu, zanimljivost i varijaciju cjelokupnoj paleti. Ova boja se obično koristi za presvlake, zavjese, tepihe i manje komade namještaja. Sekundarna boja trebala bi biti u skladu s dominantnom, bilo time što je iz iste grupe boja ili stvaranjem kontrasta.
  • Akcentna boja (10 posto): Ove se boje suptilno koriste za stvaranje fokalnih točaka u prostoriji. U njima ćete birati dodatke, jastuke, umjetnine ili manje ukrasne predmete. Akcentne boje trebale bi biti u kontrastu s dominantnim i sekundarnim bojama kako bi privukle pozornost, stvorile vizualno uzbuđenje te dodale razigranost i šarm prostoru.

Za one koji pokušavaju stvoriti shemu boja od nule, ovo nepisano pravilo svakako može biti korisno, a prilično je ohrabrujuće to da akcentna boja zauzima samo 10 posto sheme, no unatoč tome ima prekrasan učinak u prostoru.