NA DOHVAT RUKE

Zaboravljena čarobna biljka koja će vas pomladiti

22.10.2015 u 08:31

Bionic
Reading

Smilje je postalo čarobno bilje koje vraća mladolik izgled kože, a posljednjih godina i nadaleko je poznato pa ćete lako pronaći kremice ili ulje kojima se možete njegovati

U kasno proljeće na suhom kršu našeg Primorja pojavljuje se bujni cvat i žuti cvjetovi nježna i meka mirisa, slična kamilici ili pokošenoj travi. Njezine blagodati proizlaze iz jedinstvenog kemijskog sastava i zanimljivih spojeva koje ne nalazimo u nekim drugim srodnim vrstama.

Vlasta Pojatina, mag. pharm i vlasnica Olival kozmetike za tportal objašnjava kako smilje odavno ima tradiciju mediteranske biljke za njegu i liječenje kože, ali je dugo godina bilo zaboravljeno: 'Danas se ponovno smilje vraća na velika vrata u kozmetiku i proizvode za njegu kože pa stoga i ne čudi drugo ime za ovu nježnu biljku – Imortella.

Polifenoli i flavonoidi glavni su 'krivci' za antioksidativnu aktivnost, a postoji i niz drugih zabilježenih učinaka eteričnog ulja smilja, kao što je regenerativno i protuupalno djelovanje. Smilje, po svojim botaničkim svojstvima, spada u porodicu Asteraceae ili glavočike, što znači da se može komparirati s nevenom, maslačkom, čičkom ili ivančicom. Karakteriziraju ga sitni i mnogobrojni cvjetovi skupljeni u glavičaste cvatove, pa odatle i naziv glavočike. No biljke s kojima ga najbolje možemo kombinirati, po mom mišljenju su fina, nerafinirana ulja kao što je ulje koštica.'

Kao što je svoj botanički naziv Helichrysum - smilje dobilo po suncu, od grčke riječi Helios, i zlatu, od riječi chrysos, tako je i eterično ulje koje koristimo u kozmetici zlata vrijedno kao sastavnica u kozmetičkim pripravcima.

'Kao najznačajniji dokazani učinak je snažna antioksidativnost, što se iskorištava u kremama protiv bora i u kremama koje regeneriraju kožu. Anti-age učinak smilja pripisuje se poticanju mikrocirkulacije u površinskim slojevima kože i neutralizaciji slobodnih radikala koji su važan čimbenik u procesu starenja kože. Vrlo mala količina eteričnog ulja ima dokazanu aktivnost, a ulje stajanjem ne gubi na vrijednosti, nego samo mijenja mirisne note. U kozmetici smilje se još koristi i za liječenje ožiljaka ili strija, a formulacije koje sadrže više masne faze učinkovitije su od hidratantnih', rekla je Pojatina.

Ekstrakt ili ulje smilja, zbog protuupalnog i regenerativnog djelovanja , koristi se i kod različitih medicinskih indikacija. Najčešće su to: otekline, hematomi, modrice i čirevi . Važno ga je na povredu (oteklinu ili hematom) nanijeti i što prije, a najbolji su preparati u obliku ulja ili bezvodne masti.

Sigurno ste u posljednje vrijeme i čuli kako je ulje od ove čudotvorne biljke itekako skupo, a evo zašto je tome tako. Za proizvodnju jednog kilograma eteričnog ulja smilja potrebno je više od tone biljke, a koristi se samo cvijet i nekoliko centimetara stapke. Biljka se mora destilirati u posve svježem stanju i u roku 24 sata, pa je stoga i cijena vrlo visoka. Sabiranje smilja u prirodi danas je ograničeno i već postoje područja na kojima se, ova nježna, a ujedno snažna biljka opojna mirisa, uzgaja plantažno. To će uvelike pomoći proizvođačima da lakše dođu do kvalitetnog ulja i da se pripravci standardiziraju. Pojatina ističe da u poznatoj tvrtki prirodne kozmetike, Olival, upravo surađuju na jednom EU projektu koji se bavi osmišljavanjem pravilnog uzgoja primorskog smilja plantažnim uzgojem.