Neobjašnjivo, iznenadno i snažno izraženo ispadanje kose može biti prilično zabrinjavajuće. Ako vam je prilikom svakog češljanja četka prepuna vlasi i ne znate kako to ispadanje zaustaviti, ovih devet najčešćih uzroka opadanja kose itekako će vam dobro doći
Telogen effluvium pojava je koja pogađa muškarce i žene. Najčešće se javlja nakon trudnoće, nakon veće operacije, drastičnog gubitka kilograma kada svaki dan ispada veća količina vlasi tijekom pranja i češljanja kose. Također može biti izazvano i uzimanjem određenih lijekova kao što su antidepresivi, beta-blokatori i nesteroidni protuupalni lijekovi. Tijekom telogen effluviuma, kosa brže prolazi kroz faze rasta i mirovanja do faze ispadanja, odnosno faze telogen.
Simptomi: Žene s telogen effluviumom obično primjećuju značajniji gubitak kose od šest tjedana do tri mjeseca nakon nekog stresnog događaja. Na vrhuncu telogen effluviuma mogu ispadati čak i pune šake vlasi.
Testovi: Ne postoje određeni testovi koji bi utvrdili ovo stanje, međutim liječnik vas može upitati o određenim nedavnim stresnim događajima u životu.
Što možete učiniti: U nekim slučajevima, kao što je trudnoća i operacija, jednostavno ćete se morati strpjeti i pričekati dok ispadanje kose ne stane samo od sebe. Ako je ispadanje uzrokovano lijekovima, možete porazgovarati s liječnikom o smanjenju doze ili promjeni lijeka, a ako je uzročnik stres, pokušajte smanjiti tjeskobu i svakodnevnu izloženost stresu.
Androgena alopecija
Nasljedni gubitak kose poznat je kao androgena alopecija i, prema nedavnim istraživanjima, najčešći je uzrok gubitka kose. Ovaj gen može se naslijediti od očeve i majčine strane obitelji, a ako oba roditelja nose taj gen, veća je vjerojatnost da ćete početi gubiti kosu.
Simptomi: Žene s androgenom alopecijom najčešće primijete gubitak kose na području iza šiški. Stanje se polako razvija, a može započeti već u ranim dvadesetim godinama. Ponekad gubitak kose može biti difuzan, što znači da kosa ispada s područja cijelog vlasišta.
Testovi: Dermatolog može pregledati vlasište u utvrditi je li gubitak kose nasljedan, također se nalazom krvi može isključite ostale uzroke. Ponekad se čini i biopsija vlasišta kako bi se vidjelo jesu li folikuli zamijenjeni minijaturnima, što je siguran znak nasljednog gubitka kose.
Što možete učiniti: Proces gubitka kose može se usporiti upotrebom minoksidila dva puta dnevno na vlasištu. To mogu koristiti i žene i muškarci, iako bi žene trebale koristiti nešto slabiju formulu kako bi izbjegle nuspojave. Također se minoksidil ne preporučuju za vrijeme trudnoće i dojenja.
Hipotireoza
Milijuni ljudi, većinom žena, pate od bolesti štitnjače. Kada tijelo proizvodi premalen broj hormona štitnjače, hormona koji su odgovorni za metabolizam, rad srca i raspoloženje, to se naziva hipotireoza, odnosno neaktivan rad štitnjače. Ako tijelo proizvodi previše tih hormona, to se naziva hipertireozom, odnosno preaktivnim radom štitnjače. Hormoni štitnjače odgovorni su za sve, od bazalnog metabolizma, stope u kojoj tijelo koristiti kisik i energiju za funkcioniranje pa sve do rasta kose, kože i noktiju.
Simptomi: Hipotireoza može izazvati niz simptoma, uključujući i neobjašnjivo debljanje, umor, zatvor, depresiju i poteškoće s koncentracijom. Kosa, koža i nokti mogu postati vrlo krhki.
Hipertireoza pak može uzrokovati neobjašnjivo mršavljenje, lupanje srca, nervozu, razdražljivost, proljev, vlažnu kožu, slabost mišića i ispupčenje očnih jabučica. Također može doći i do pojačnog gubitka kose. Hipertireoza se rjeđe javlja nego hipotireoza.
Testovi: Testovima krvi može se utvrditi razina hormona štitnjače. Povišen TSH obično ukazuje na hipertireozu, a nizak TSH upućuje ne hipotireozu.
Što možete učiniti: Liječnik vam može propisati lijekove koji vraćaju hormone štitnjače u normalu, a svakako je preporučljivo redovito kontrolirati razine hormona štitnjače.
Lupus
Lupus je kronična autoimuna bolest kod koje imunološki sustav napada zdravo tkivo. Ova bolest pogađa oko 1,5 milijuna ljudi, a žene najčešće pogađa za vrijeme reproduktivnog dijela života.
Simptomi: Lupus često izaziva ekstreman umor, glavobolju, oralne grčeve i bolne otečene zglobove. Kod mnogih ljudi se razvije u osip u obliku leptira na području nosa te postaju osjetljiviji na sunce. Ostali simptomi uključuju groznicu, oticanje u nogama i rukama i oko očiju bol u prsima i anemiju. Kod mnogih dolazi i do opadanja kose, koje može biti blago i primijećeno prilikom češljanja ili snažno kada kosa opada u pramenovima na vlasištu se pojavljuje osip.
Testovi: Reumatolog će pregledati zglobove i druga tkiva tražeći upale, kao što su crvenilo, otekline i bol. Krvnim testom mjere se antinuklearna antitijela.
Što možete učiniti: Posjetite reumatologa ako ispadanje kose prate simptomi poput bolova u zglobovima, umora i drugih simptoma lupusa. Ako imate osip na vlasištu, potrebno je posjetiti i dermatologa koji će prepisati topičnu otopinu.
Nedostatak željeza
Žene koje imaju obilne mjesečnice ili ne jedu hranu bogatu željezom mogu biti sklone nedostatku željeza u organizmu. Prilikom anemije u krvi nedostaje crvenih krvnih zrnaca koji prenose kisik u stanicama u tijelu dajući organizmu potrebnu energiju.
Simptomi: Anemija uzrokuje ekstreman umor, slabost i blijedu kožu. Također se mogu javiti glavobolje, teškoće s koncentracijom, hladne ruke i noge i gubitak kose.
Testovi: Testovi krvi mjere razinu feritina, bjelančevine koju željezo pohranjuje u tijelu.
Što možete učiniti: Jedite hranu bogatu željezom, kao što su govedina, svinjetina, riba, lisnato povrće, tvrde žitarice i grah te hranu bogatu vitaminom C koji poboljšava apsorpciju željeza. Također se možete posavjetovati s liječnikom oko uzimanja dodataka prehrani.
Sindrom policističnih jajnika
Ovo se stanje može pojaviti već u dobi od 11 godina, a uzrokuje ga hormonska neravnoteža pri kojoj jajnici proizvode previše muških hormona.
Simptomi: Policistični jajnici mogu uzrokovati rast dlaka na licu, neredovite mjesečnice, akne te ispadanje kose.
Testovi: Liječnik će vas vjerojatno uputiti da napravite krvni test i povišene razine testosterona i DHEAS (dehydroepiandrosterone), nusprodukta testosterona.
Što možete učiniti: Većinom se ovo stanje liječi kontracepcijskim pilulama, a gubitak težine može smanjiti utjecaj muških hormona.
Loše stanje vlasišta
Nezdravo vlasište može uzrokovati upalu i onemogućiti rast kose. Kožne bolesti koje dovode do gubitka kose su perut, psorijaza i gljivične infekcije poput lišaja.
Simptomi: Perut ćete lako primijetiti u obliku bijelo-žućkastih ljuskica na vlasištu, a vrlo je često rezultat gljivice malassezije, hormonalnih promjena i viška masnoće na koži. Psorijaza, autoimuna bolest koja uzrokuje pretjeranu proizvodnju stanica kože na vlasištu stvara ljepljivu bijelu ljusku koja te u slučaju skidanja izaziva krvarenje. Lišajevi uzrokuju crvene mrlje na vlasištu.
Testovi: Pregledom vlasišta utvrđuje se stanje.
Što možete učiniti: Svako stanje zahtijeva korištenje određenih medicinskih šampona ili lijekova.
Alopecija areata
Do pojave ove autoimune bolesti dolazi zato što bijele krvne stanice počinju napadati folikule kose koji potom postaju sve manji, a rast kose se tako drastično usporava da mjesecima, pa i godinama nema vidljivih znakova mlade kose na vlasištu. Uzrok je nepoznat, ali može biti potaknut stresom ili bolešću.
Simptomi: Stanje se može pojaviti u tri oblika. Obično se javlja u obliku kružnih krpica ćelavosti na vlasištu, obrvama, nogama ili rukama. Ukupan gubitak kose na glavi poznat je kao alopecija totalis, gubitak kose koja se događa po cijelom tijelu zove se alopecija universalis.
Testovi: Promatrajući uzorak gubitka kose, obično se može utvrditi imate li alopeciju areata.
Što možete učiniti: Alopecija areata obično se tretira s interlezionalnim kortikosteroidima, a u nekim slučajevima može pomoći i minoksidil.
Pretjerana njega kose
Previše šamponiranja, bojenja kose i oblikovanja frizure može naštetiti korijenu vlasi. Toplina i kemikalije mogu oslabiti kosu zbog čega će se vlasi početi lomiti i ispadati. Često opadanje kose uzrokuje kombinacija tretmana, na primjer kombinacija kao što je keratin, bojanje i feniranje.
Simptomi: Kosa će padati razlomljena u kraće vlasi, a na krajevima neće biti vidljiv korijen vlasi.
Testovi: Uzimite veći pramen kose i provucite prste kroza nj; vlasi koje otpadnu promotrite i potražite imaju li na sebi kuglicu, odnosno korijen.
Što možete učiniti: Izbjegavajte korištenje uređaja koji pregrijavaju kosu i sušite je na nižim temperaturama fena. Nemojte bojiti kosu u više od dvije nijanse drukčiju od svoje prirodne i ne upotrebljavajte više proizvoda za njegu kose no što vam je potrebno.