Prošlo je svega desetak godina otkad su se u salonima ljepote počele koristiti inovativne tehnike trajne depilacije. Danas napokon imamo uređaje pomoću kojih nam je trajna depilacija ostvariva - u kućnoj primjeni
Prije deset godina najpoznatiji su svjetski proizvođači bijele tehnike na tržište izbacili uređaje za masovniju trajnu depilaciju, i to IPL (intenzivno pulsno svjetlo) metodom. Bili su glomazni te su se koristili samo u specijaliziranim salonima za ljepotu.
Prvi su modeli u uporabi ostali nekih četiri, pet godina, da bi 2007. na tržište došao uvelike manji razvojni model, koji je stao na radni stol, a također se koristio u salonima.
Prije nekih tri godine u uporabu je došao i treći, još manji i dakako djelotvorniji aparat za trajnu depilaciju IPL metodom, ali i dalje profesionalan i nespretan za rukovanje.
Na primjeru Lumea uređaja iz Philipsa pogledajte kako je tekao razvojni put sve do ove godine, kada na raspolaganju imamo uređaj za kućnu uporabu, koji izgledom pomalo podsjeća na fen – lagan, praktičan, djelotvoran.
Upravo je to ono što će mnoge ponukati da se i sami odvaže na trajno uklanjanje dlačica, baš zato što ne moraju posjećivati skupe salone. Je li ovo napokon zbogom neželjenim dlačicama?
Ovaj kućni uređaj košta između tri i četiri tisuće kuna, ovisno o modelu.
Koje su još metode trajne depilacije?
IPL metoda – IPL epilator koristi svjetlosnu energiju za trajno uklanjanje dlačica, pri čemu intenzivna pulsirajuća svjetlost oslabljuje korijen dlačice. E-light je novija metoda koja radi na principu kombiniranja IPL-a i radiofrekvencije. Koristi dakle IPL energiju, ali samo za grijanje ciljanog područja, čime se stvara put radiofrekvenciji koja se direktno prenosi na metu koju uništava snažnom termalnom reakcijom.
Laserska depilacijakoristi se od 90-ih godina, a u SAD-u je službeno odobrena 1997. Kod ove metode se ciljano svjetlom uništava korijen dlake, što rezultira trajnim smanjenjem dlačica. Ova postaje trajnom tek nakon nekoliko opetovanih postupaka.
Elektroepilacija - zadržala se do danas, kao najstarija metoda trajnog uklanjanja dlaka pomoću igle. Inače, metoda je poznata već 130 godina, s počecima u SAD-u, no, naravno, nije bila tako masovno upotrebljavana u kozmetičke svrhe. Metoda je efikasna bez obzira na boju, čvrstinu dlake ili boju kože. Njome se može ukloniti manji broj dlaka na manje dostupnim mjestima ili kada je potrebna preciznost.