uputila kritiku

Dunja Mazzocco Drvar se oglasila nakon dugo vremena, a sad ukazuje na nemarno ponašanje sugrađana: 'Kako je nije sram'

25.10.2021 u 10:48

Bionic
Reading

Nakon 17 godina televizijske karijere tijekom koje je uređivala i gledateljima prezentirala vremensku prognozu, krajem veljače preuzela je funkciju ravnateljice Uprave za klimatske aktivnosti u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Sada se trudi svima objasniti kako i malim promjenama u svakodnevnom životu možemo puno napraviti za očuvanje prirode i suživotu s njom

U poduljoj objavi na Facebooku, Dunja Mazzocco Drvar je kroz crticu iz svog života opisala je nepravilno odlaganje otpada, problema suvremene civilizacije i središnjeg problema zaštite okoliša.

'Sunčanu jesensku nedjelju, tjedan dana pred Sve svete, brojni Zagrepčani koriste da odlazak na groblje. Mirogoj je predivan u ovo doba godine, svako je stablo drugačije nijanse, a žuto narančasti, crveno smeđi tepisi, prostrti pod bjelogoricu kojoj društvo prave smaragdni čempresi, krase i Gaj urni u kojem je ta koncentrirana raskoš boja još upečatljivija nego na starom razbacanom groblju', piše na početku.

'Dani su to u kojima Mirogojem redovito prošetam i ja. Ne zato što patim na to da su grobovi najmilijih uređeni prije nekog kalendarom zadanog datuma ili prije nego što su to učinili prvi susjedi, nego zato jer je mami godišnjica i to su dani kad svakako nastojim svratiti do nje. Već je mnogo godina nema, a ja se i dalje sjećam kako sam oduvijek ovamo dolazila s njom. Obilazeći grobove bližih i daljih rođaka pričala mi je obiteljske priče, opisivala pradjeda Vilima i prabaku Mariju koje nisam nikad upoznala, govorila mi o nasljeđu i običajima. Razgovori su uvijek bili živahni, ali dostojanstveni', otkrila je.

'Da povičem, bilo bi me sram. A tako smo se i ponašale. Znala sam da se ne smije gaziti po grobovima, čak ni među njima ako popločana staza nije baš predaleko. Da zagazim na mramor, bilo bi me sram! Nije lijepo ni kleknuti na nadgrobnu ploču ako baš ne moraš obrisati najteže dohvatljiv dio spomen-ploče. Po vodu ideš do franceka i upotrjebljeni kanistar uvijek vraćaš na mjesto, a posuđenu metlicu od susjeda odložiš na točno isto mjesto iza ploče s kojeg si je i uzeo. Jer groblje je mjesto na kojem se zna red. I to zbog živih, a ne zbog mrtvih! Da ostavim bilo gdje, bilo bi me sram', istaknula je Mazzocco Drvar.

'Za ove Sisvete u savršeni sklad toplih jesenskih nijansi okupanih pomalo zubatim listopadskim suncem savršeno se uklapaju i potpuno novi kontejneri za biootpad, kao i oni za plastiku i metal. Zapravo, taj bi sklad bio savršen da smeđi kontejner nije krcat plastičnim vrećicama i potrošenim lampionima. Na naljepnici velikoj skoro pol metra s pol metra sasvim jasno piše što se treba odložiti u kontejner. Precizno su navedeni vijenci, cvijeće, suho lišće, granje, trava i korov. Iako sumnjam da posjetitelji groblja brinu o tome je li zelenje koje je vjetar nanio na njihovu nadgrobnu ploču trava ili korov, čak je i to jasno definirano. Pokraj te naljepnice na kontejneru jasno piše da je novac za njega nabavljen iz sredstava Europske unije iz Kohezijskog fonda', napominje.

Smatra da je svatko od nas koji se muvaju oko njih 'trebao pomoći da groblja izgledaju još dostojanstvenije nego do sada'.

'Poneku lipu dala je i gospođa u finom plavom kaputu koja je meni pred očima nimalo dostojanstveno spustila biorazgradivi otpad čvrsto zamotan u plastičnoj vrećici u taj naš zajednički dobri smeđi kontejner. A ja sam se samo mogla zapitati kako je nije sram. Jer, tik pokraj smeđeg kontejnera koji je dupkom pun i otvorenih i zavezanih plastičnih vrećica raznih boja, veličina i debljina, suhih vijenaca omotanih žicom, plastičnih teglica od nekad živog cvijeća i rezanih aranžmana, nalazi se žuti kontejner za plastiku. Skoro prazan. Pokraj njega na podu je položen rashodovani vijenac od umjetnog cvijeća. Plastični dotrajali vijenac u spomen svima nama koji se trudimo učiniti ovaj svijet zelenijim i čišćim mjestom za našu djecu koja će jednog dana hodati istim ovim stazama i sjećati se priča o dobrim kontejnerima i lošim ljudima koje smo im ostavili u amanet', zaključila je objavu Mazzocco Drvar

Dunja Mazzocco Drvar u razgovoru s Danijelom Anom Morić
  • Dunja Mazzocco Drvar u razgovoru s Danijelom Anom Morić
  • Dunja Mazzocco Drvar
  • Dunja Mazzocco Drvar
  • Dunja Mazzocco Drvar
  • Dunja Mazzocco Drvar
    +6
Dunja Mazzocco Drvar Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić