ZAMEO TRAGOVE

Koliko je zapravo 'težak' Donald Trump? Bogatstvo skriveno u shemi ruskih babuški i dalje je misterij

30.03.2025 u 20:54

Bionic
Reading

Davno prije nego što je Donald Trump prvi put postao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, izgradio je svoje ime kao brend. Poznat po svojem kičastom ukusu, osobito kada su nekretnine u pitanju, ali i druženju sa slavnima, do danas je samo nadodao nove milijarde svojem carstvu

Još tijekom prvog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa kritičari su se uvelike žalili zbog toga što je njegovo korporativno carstvo, stvoreno davno prije započinjanja političke karijere, prožeto raznim sukobima interesa te nudi brojne mogućnosti za kupovinu utjecaja.

Kao najbolji primjer za to bili su posjeti uglednih stranih dostojanstvenika, a koji bi u prigodama službenih državnih posjeta odsjedali upravo u njegovim luksuznim hotelima. Njegov odgovor na to bio je svaki put da je poduzeo korake da se distancira od svih svojih posjeda, stavljajući pojedine nekretnine u zaklade kojima je upravljao njegov sin Donald Jr.

Ti komentari i pritužbe sada izgledaju poput najobičnije igre za naivce, osobito nakon je postalo jasno kao dan da je Trumpov portfelj, ali i bogatstvo općenito raslo te je zahvaljujući tome, ali i želji za širenjem, ušao u nove sektore. Sve to otvorilo je američkom predsjedniku i njegovoj obitelji bezbroj novih načina za akumuliranje više sredstava. Spekulira se da to čine uz pomoć političkih saveznika i/ili poslovnih partnera, ali uz 'minimalnu vidljivost'.

Bogatstvo je stekao nekretninama

Ono što je dobro poznato to je da je Trump izgradio svoje bogatstvo baveći se nekretninama, no tijekom godina njegovo se carstvo proširilo daleko od čelika i betona njujorških nebodera, stigavši čak i do optičkih kabela Silicijske doline. Iako ga samo dvije godine dijele od ulaska u deveto desetljeće života, sadašnji američki predsjednik sa 78 godina postao je i tehnološki mogul.

Jedino što se pritom nije promijenilo to je da je i dalje brend i glavni proizvod koji zainteresirani kupuju te je tako srž apsolutno svake ponude investitorima upravo - on.

Sve to dovelo je do toga da se sredinom ožujka njegova neto vrijednost, prema pisanju Bloomberga, približila nevjerojatnih 4,8 milijardi dolara, no ono što je itekako važno napomenuti to je da ta brojka ne uključuje milijarde koje će Trump 'pospremiti' od svoja dva kriptoprojekta. Riječ je o vrijednosti koju nije moguće točno odrediti, no Forbes je procjenjuje na 2,9 milijardi dolara.

Donald Trump - Tesla
  • Donald Trump - Tesla
  • Donald Trump - Tesla
  • Donald Trump - Tesla
  • Donald Trump - Tesla
  • Donald Trump - Tesla
    +2
Donald Trump, Elon Musk sa sinom i - Tesla Izvor: EPA / Autor: Samuel Corum / POOL

Izvor blizak Trumpu pak tvrdi da je njegova vrijednost daleko veća od procijenjene te da njegova kriptovaluta $Trump vrijedi više od 10 milijardi dolara. I dok Forbes nagađa da je u svoj prvi mandat ušao s neto vrijednošću od oko 3,7 milijardi dolara, biti će zanimljivo vidjeti te brojke nakon što završi njegova druga vladavina Bijelom kućom.

Zamršena struktura idealna za prikrivanje

Fortune se bacio u dublje istraživanje pa su, osim što su pregledali stotine i stotine stranica financijskih izvještaja, obavili razgovore sa sedam nadzornih tijela i stručnjaka. Uz sve to, stupili su u kontakt s Trump Organizationom, TMTG-om i World Liberty Financialom. Rezultati koje su prikupili uistinu su opsežni, no morali su i sami priznati da su ipak nepotpuni.

Naime zamršena struktura Trumpove korporacije, kao i njezina mreža brojnih društava s ograničenom odgovornošću i drugih entiteta čine izvore i veličinu njegova bogatstva previše nejasnima za praćenje. Uz sve to, njegovi poslovi s kriptovalutama, kao i njihova složena vlasnička struktura, gotovo su potpuno netransparentni.

Stvari se jasnije vide što se tiče Trumpovih dionica u medijskoj kompaniji TMTG, no samo zbog strogih regulatornih pravila, iako i u tom segmentu tvrtka objavljuje minimum minimuma.

'Treba zapamtiti to da Trumpove financije nisu poput financija bilo kojeg drugog političara kojeg smo vidjeli. Sve je u vlasništvu niza LLC-ova, poput ruskih babuški', rekao je Jordan Libowitz, potpredsjednik u nadzornoj organizaciji Građani za odgovornost i etiku (Citizens for Responsibility and Ethics) u Washingtonu.

Kad je od nje zatražen komentar, službeni stav Bijele kuće o tome iznijela je glasnogovornica Karoline Leavitt: 'Predsjednik Trump predao je svoje carstvo vrijedno više milijardi dolara kako bi služio našoj zemlji, zbog čega je podnio velike žrtve.' Potom je dodala da će on nastaviti podnositi godišnje izvještaje o financijskom stanju i ocijenila zabrinutosti da bi ga njegovi poslovi kao predsjednika mogli učiniti podložnim utjecaju 'nelegitimnim i apsurdnim'.

Želja i sklonost samopromociji

Tu je izjavu pojasnila riječima: 'Očito se američki narod ne slaže s time jer u suprotnom ne bi masovno ponovno izabrali predsjednika Trumpa u Bijelu kuću. Trumpovo ime i brend su najprepoznatljiviji nego ikad.'

Dakako, svijet ga je kao brend upoznao još davnih 70-ih, kada se stjecanja novog bogatstva željan mladi developer nekretnina proslavio kao smjeli pregovarač u New Yorku. Ono što je od početka bilo i više nego jasno i očito bila je njegova sklonost samopromociji.

Već 1971., samo tri godine nakon što je diplomirao na Sveučilištu Pennsylvania, otac Fred imenovao ga je predsjednikom obiteljske tvrtke, tada zvane Trump Management.

Melania Trump
  • Melania Trump
  • Melania Trump
  • Melania Trump
  • Melania Trump
Melania Trump Izvor: Profimedia / Autor: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

Jedan od prvih Trumpovih poteza bio je konsolidirati mnoge neupečatljive pravne entitete koji su posjedovali različite nekretnine pod novim korporativnim identitetom nazvanim Trump Organization.

Tek kasnije u poslovanju nekretninama i nakon preuzimanja velikih dugova, koji su doveli do niza stečajeva, počeo je tražiti nove izvore prihoda, one koji su od njega zahtijevali daleko manje rizika. No brend se već tada iskristalizirao, osobito nakon što je krenuo s licenciranjem svog imena zgradama u tuđem vlasništvu.

Zlatna slova na pročeljima zgrada

Pritom nije bila riječ samo o zgradama na Manhattanu, čija su pročelja bila ukrašena sjajnim zlatnim slovima s natpisom 'Trump', već i u zemljama poput Turske, Urugvaja i Omana, čime se jasno davalo do znanja da to nisu obični neboderi, već posebna klasa luksuza.

Trump Organization ostao je obiteljski posao i od 2017. nalazi se u rukama Trumpovih sinova Donalda Jr.-a i Erica, a veliko carstvo nekretnina sada se proteže na četiri kontinenta te obuhvaća 20 terena za golf i više od 30 zgrada koje posjeduje ili licencira.

Staviti točnu brojku na vrijednost Trump Organizationa zapravo je teško, i to iz dva razloga. Prvi se krije u tome što je to privatna tvrtka, a drugi u tome što je, baš poput drugih tvrtki za nekretnine, i ona morala ponekad manipulirati prijavljenom vrijednošću svojih nekretnina da bi dobila povoljnije kamatne stope ili bolji porezni tretman. Upravo ta manipulacija, prema odluci suda, koštala ih je prošle godine 355 milijuna dolara - lažući o vrijednosti svojih nekretnina, prevarili su banke i osiguravajuća društva.

No da Trump nije ostao samo u svijetu nekretnina, pokazao je i 2021., kada je pretvorio svoju zabranu pristupa društvenim medijima u udio vrijedan više milijardi dolara u još jednoj tvrtki koja nosi njegovo ime - Trump Media & Technology Group. Na taj se potez odlučio iz jednostavnog razloga - nakon što je izbačen sa svake veće platforme društvenih mreža, posjeo je dvojicu bivših natjecatelja iz svog reality showa 'The Apprentice' i s njima skicirao planove za pokretanje tvrtke za društvene medije.

'UHVAĆENI' U TRENUTKU

Najzabavniji trenuci: Ovo su najbolje fotografije s Trumpove inauguracije

Pogledaj galeriju

Iako mu je u međuvremenu vraćen pristup na Facebook i X, Trump danas najviše objavljuje upravo na svojoj mreži Truth Social. Klon Twittera, kako su mu mnogi tepali, postao je njegov vodeći tehnološki proizvod, ali i odlična polazna točka za nove digitalne poslove.

Tako je 2024., iste godine u kojoj je izašao na burzu, TMTG pokrenuo streaming uslugu Truth+, a ovu su godinu započeli najavom o pokretanju fintech platforme u partnerstvu s Charlesom Schwabom, pod nazivom Truth.Fi.

Izlazak na burzu

Inače, izlazak TMTG-a, nakon brojnih peripetija i tužbi, na burzu donio je ogromnu financijsku vrijednost Trumpu, pa je do kraja prvog dana trgovanja njegov udio u tvrtki vrijedio nevjerojatnih 6,7 milijardi dolara.

Cilj TMTG-a je stvoriti 'neotkazivu tehnološku tvrtku' i, polako, ali sigurno, već je napravio korake u tom smjeru, gradeći svoju tehnološku infrastrukturu umjesto oslanjanja na dobavljače treće strane.

A Truth.Fi će uključivati šest ETF-ova i preko njih ulagati u američke energetske tvrtke, proizvodni sektor, ali i najnoviju Trumpovu fascinaciju - kriptovalute.

Iako je još prije nekoliko godina govorio o bitcoinu kao jednoj od najvećih prevara, američki predsjednik danas ima svoju kriptovalutu - $Trump coin. Sve se promijenilo 2021., nakon što je napustio Bijelu kuću.

Tada se upustio u igru nezamjenjivim tokenima ili NFT-ovima, kriptoimovinom koja predstavlja utržive i spekulativne komade digitalne umjetnosti. Već lansiranjem prve kolekcije 2022. godine, Trump je ostvario sedam milijuna dolara prihoda samo od digitalnih sličica.

'Ulazna droga' u svijet kriptovaluta

A upravo su NFT-ovi za Trumpa bili 'ulazna droga', čime je započela ta njegova avantura. Tada je shvatio da su digitalna sredstva prilika i nije ju želio propustiti.

Kao uglavnom nereguliran prostor, tehnologija blockchain omogućuje špekulantima da lansiraju svoje tokene, s vrijednostima često vezanim ni za što drugo osim za brend samog projekta - i bez potrebe za objavama financijskih izvješća ili zaštite potrošača, što zahtijevaju tradicionalni investicijski projekti.

Iako se većina kriptovaluta može pratiti kroz blockchaine, entiteti koji ih kontroliraju i trguju njima još uvijek mogu biti prikriveni. Upravo zbog nedostatka regulatornih pravila, gotovo je nemoguće točno znati koji od njih posjeduju Trumpove kriptoprojekte i kako mu se oni vraćaju.

Također je počeo istraživati mogućnosti daljnjih pothvata u prostoru digitalnih sredstava izvan relativno skromnih profita koje je ostvario od NFT-ova. Tako su prošlog ljeta on i njegovi sinovi počeli promovirati novi kriptoprojekt pod nazivom World Liberty Financial. Iako su pružili malo detalja o njemu, ubrzo se pokazalo da će ta platforma omogućiti akreditiranim investitorima da kupe token bez jasne korisnosti. Javna prodaja započela je u listopadu, a iako na početku i nije bio neki hit, nakon njegove pobjede na izborima svi su se bacili u kupovinu.

Na karti s obitelji Trump

Za razliku od drugih kriptovaluta poput bitcoina ili ethereuma, kojima se može trgovati na burzama, WLFI je postavljen po fiksnoj cijeni, nije prenosiv i dostupan je samo akreditiranim investitorima. Djeluje kao tzv. token upravljanja, vrsta kriptoimovine koja korisnicima omogućuje interakciju s decentraliziranim financijskim aplikacijama, poput protokola za kreditiranje.

Prema web stranici World Liberty Financiala, entiteti povezani s Trumpom posjeduju 22,5 milijardi tokena, a ostatak se prodaje po cijeni između 1,5 i pet centi. Također zarađuju 75 posto prihoda od prodaje.

S nejasnim obećanjima da će vlasnici WLFI-ja moći koristiti ga za 'oblikovanje budućnosti' projekta te s tri Trumpova sina koji služe kao službeni savjetnici, tržište percipira taj token uglavnom kao način da se 'u osnovi stavite na kartu s Trumpovom obitelji'.

Jedan od njegovih najvećih kupaca bio je Justin Sun, hongkonški kriptopoduzetnik koji se suočio s tužbom Komisije za vrijednosne papire zbog prijevare. On ne samo da je kupio tokene za 30 milijuna dolara, već je postao i službeni savjetnik World Liberty Financiala. Naknadno je uložio dodatnih 45 milijuna dolara u taj projekt, podebljavajući time Trumpovo ionako nevjerojatno bogatstvo.