IGRE MOĆI

Lokacija je sve: Evo zašto je Trump baš morao biti u prvom redu na papinom sprovodu

27.04.2025 u 14:13

Bionic
Reading

Tijekom pogreba pape Franje američki predsjednik Donald Trump i njegova supruga Melania zauzeli su istaknuta mjesta u prvom redu, što je izazvalo brojne komentare u diplomatskim i medijskim krugovima. Ovaj raspored sjedenja predstavlja zanimljiv slučaj diplomatskog protokola, osobnih preferencija i političkih simbola

Vatikanski protokol za papinske pogrebe tradicionalno slijedi stroga pravila. Prema praksi uspostavljenoj na pogrebu pape Ivana Pavla II. 2005. godine, katolički monarsi sjede u prvom redu, nekatolički monarsi u drugom, a šefovi država u trećem redu, poredani prema abecednom redu njihovih zemalja na francuskom jeziku. Trump je, kao predsjednik 'États-Unis' (Sjedinjenih Država), prema protokolu trebao biti u trećem redu.

Unatoč svemu, Trumpovi u prvom redu

Međutim, na iznenađenje mnogih, Trump i Melania zauzeli su mjesta u prvom redu, pokraj ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Ovo odstupanje od protokola privuklo je značajnu pozornost, posebice s obzirom na Trumpovu povijest kritiziranja bivšeg predsjednika Joea Bidena zbog njegova smještaja u 14. redu na pogrebu kraljice Elizabete II. 2022. godine.

Izvor: Profimedia / Autor: Neven Bučević/tportal

Zašto je Trump dobio mjesto u prvom redu?

Nekoliko je čimbenika moglo utjecati na ovu odluku Vatikana. Kao predsjednik najmoćnije zemlje svijeta, Trump predstavlja ključnoga međunarodnog aktera. Prema francuskom nazivu 'États-Unis', SAD se nalazi relativno visoko na abecednom popisu, što je moglo opravdati bolje mjesto. Kardinal Vincent Nichols, nadbiskup Westminstera, nazvao je pogreb 'remek-djelom upravljanja pozornicom' za svjetske vođe 'koji imaju visoko mišljenje o svojoj važnosti'. Trump je stigao u Rim usred značajnih međunarodnih napetosti i pokušaja pregovora oko mira u Ukrajini, što je također moglo utjecati na odluku o njegovu smještaju.

Melania i Donald Trump
  • Melania i Donald Trump
  • Melania i Donald Trump
  • Melania i Donald Trump
  • Melania i Donald Trump
  • Melania i Donald Trump
    +7
Donald i Melania Trump Izvor: Profimedia / Autor: Jaap Arriens/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Trumpova opsesija rasporedom sjedenja

Za Trumpa raspored sjedenja nikada nije samo formalnost – to je simbol moći i prestiža. Kada je Biden bio smješten u 14. redu na pogrebu kraljice Elizabete II., Trump je to javno kritizirao, tvrdeći da to pokazuje 'nedostatak poštovanja' prema SAD-u.

'Da sam ja bio predsjednik, ne bi me stavili tamo straga – i naša zemlja bi bila mnogo drugačija nego što je sada!' izjavio je Trump tada, dodajući: 'U nekretninama, kao i u politici i životu, LOKACIJA JE SVE!!!'

Sada, kao predsjednik po drugi put, Trump je dobio mjesto u prvom redu na događaju od globalnoga značaja, što je za njega osobno vjerojatno predstavljalo značajnu potvrdu statusa.

POSLJEDNJI ISPRAĆAJ

Od kraljice Letizije i princeze Charlene do princa Williama: Evo tko je na papinom sprovodu

Pogledaj galeriju

Simbolika i politički značaj

Trumpov položaj u prvom redu na pogrebu pape Franje imao je i širi politički značaj. Trump je iskoristio priliku za kratak razgovor s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim, što je opisano kao 'produktivan' razgovor usred pokušaja pregovora o miru s Rusijom. Unatoč nedavnim napetostima s mnogim dugogodišnjim saveznicima SAD-a zbog Trumpovih carinskih politika, pogreb je pružio priliku za bliže interakcije s drugim svjetskim vođama. Trump je prije pogreba istaknuo važnost svoje nazočnosti, napominjući: 'Dobro smo prošli s katoličkim glasovima, i naš je odnos vrlo dobar, pa mislim da je prikladno da bude prisutan'.

ODALI POSLJEDNJU POČAST

Srdačan susret Zorana Milanovića i Sanje Musić Milanović s Macronovima na papinom sprovodu

Pogledaj galeriju

Raspored sjedenja na pogrebu pape Franje jasno pokazuje da za svjetske vođe, a posebice za Donalda Trumpa, pozicija nikada nije samo pitanje logistike – to je pitanje prestiža, moći i političke simbolike. Vatikan je, sa svojom višestoljetnom diplomatskom tradicijom, pokazao fleksibilnost u prilagodbi protokola, možda prepoznajući važnost ugađanja 'velikim egima' svjetskih vođa u ovom osjetljivom trenutku globalne diplomacije.